Letërsi Kombëtare: “Vallja e Fitores”

“Vallja e Fitores”

Ehë,q’dhimbje,
gjoksi mu qa, gufonë,
e si,si t’përmbahem,
as loti s’ndalon.

Gjaku i trimave,
heroizmi,n’fushë të nderit,
mëmëdheun nderon,
porosin e t’parëve,lartëson.

Ata ranë,që t’jetojmë ne,
gazi,kënga e vallja, të buças,
gjersa zëri e forca, t’na lë,
si në luftë,n’morte n’dasma,
t’gjalllët e t’vdekurit,jemi një,
për flamurë,për gjuhë e at’dhe.

Në dyluftim trimat ranë,
dhjetfish më shumë,
armiq u vranë,
andaj,ti përcjellim trimat,
siç e kemi zakonë.

Perpjekja ime per te pershkruar fitoren e trimave ne udheheqjen e KRYEZOTIT Gjergj Kastrioti, si dhe perpjekja per ta paraqitur,permes kesaj poezie,te thjeshte por kuptimplote, ndjesine e kryheroit, pas kesaj beteje e cila pati jashtezakonishte humbje nga te dya palet.
Triumfi i trimave arberor mbi forcat pushtuese osmane.Te cilet (osmanet) per muaj te tere,ne pranveren e vitit 1467 kishin mbajtur te rrethuar keshtjellen e hekurt te Krujes,me qellim,dorezimin (sipas tyre) pa lufte.
Kunderpergjigjeja e kryetrimave arberor,per pushtuesit,trupat ushtarake osmane qe fatale.
Me humbje shumehere me te madhe,trupat ushtarake osmane detyrohen (ata te pakt qe kishin mbijetuar) te ikin nga fusha e betejes,te turperuar.
Pas kesaj beteje te pergjakshme, fillon gjema, vajtimi i te reneve,nje dhimbje per gjithe ato jete te humbura,sa per ti bere edhe lisat te qanin.
Pikrishte,kjo dhimbje,bene kryetrimin te mundi dhimbjen e te kthehet ne “force”,pasi vetpermbahet nga lotet e dhimbjes,urdheron besniket e tij qe te ndalohet se vajtuari,sepse pikerishte per te kishin rene ne fushe te nderit trimat,qe ne te mos kemi vajtime e mjerim nen thundren e armikut,rane duke mbrojtur gjuhen,kulturen,kengen e vallen e bukur shqipe,zakonet tona qe i kemi te trashiguara nga te paret.
Per t’permbysur ato dite zie,ai e ktheu ne dite krenarie e lavdie per te renet e asaj beteje.
Percjellja e trimave per ne banesen e e fundit ishte bere me lote e kenge.
Ky nder qe i’u be trimave, vazhdoi per tri dite rradhazi.
Kenge e valle (ku dhe emertohet si “Vallja e Fitores”) ne te gjithe Krujen,ne kujtim e nderim te t’reneve dhe pjesmarrsve ne kete beteje te lavdishme.

Pal Islam Idrizi
20.04.2020 Ingolstadt.

Shperndaje ne
Updated: 6 Maj, 2020 — 09:59

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. HEU,LETËRSI KOMBËTARE:VALLJA E FITORES;EU,VJETËRSI GLOBËTARE:MALLJA E VRIORES!
  OUUU,KËNGA E KËNGËTARIT;HEEEJ,BRËNGA E BRENGËTARIT;ME KENGË VALLË,PËR RILINDJE;
  ME KËNGË VALLË,PËR PËRJETËSIME;NË BRENGË E MALLË,PËR RINGRITJE;ME KËNGË E VALLË
  TERË JETESTRIME;TEMERRUAR ARMIQËT,TERRBUAR GARDHVDIQËT;ÇFARË POPULLI HEROIKU;O
  FARË DROPULLI HERORPIKU,LEGJENDA KRYLEGJENDA;REGJENDA HYREGJENDA;KURORËZIMET ME
  KËNGË E VALLË,URORËZIMET ME KËNGË E VALLË;HEEEJ,KËNGË E VALLË DASMA DHE VDEKJE;
  VREJ,KENGË E VALLË,BRAZMA O PREKJE;TRIM KRYTRIMA,ZEMËR LUA;KUSH NDËR BETEJA,NUK
  KA QË I PRETË;HYMË HYU HIMNA,EMËR KRUA;RRAPUSH TERË KREJA,BURRA VERTETË;PRANDAJ
  OU ANDAJ;SI PËRJETËMOT,DHE SOT;DO NA GJEGJI I MADHI ZOT;I ZOTI KËTI DHEU;OUUUH,
  QE FARA E KOMBIT,E MBARA LOBIT,E PARA E GLOBIT;NËNË OJ GJENË KOMBEVË,OH,KRENE O
  DRENË E LOBEVË;RIGJALLËRIME BOTËRORËS,PRIBALLËRIME ZOTËPRORES;FILLIMI,TFILLIMI,
  NË TANDEMA PËRGJEGJA;OUUU,ADEMA MË GJERGJA;ADEMA MË GJERGJA,ADEMA ME GJERGJA!!.
  TË FALA MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.