Heroi i Kosoves Halit Coka

Vdekja ёshtё e bukur,kur i dhurohet lirisёJETA PA  LIRI NUK  VLEN

Halit  Coka ,”Hero i Kosovёs”

Parathёnje

Nuk shkrova me penё por me zemёr .Se zemra ime pёrmban thesarin e ndjenjave tё tij.Dhe kur shkruan pёr njё njёri tё afёrt  e shumё tё dashur mё duket sikur kam dy zemra.Dhe kujtimet qё kisha pёr  Halit Cokёn,nuk desha t’i mbajё nё memorje,t’i kem pronё personale qё jetojnё vetёm me mua.Unё kam mallё pёr Halitin.Mall prej zemre!Dhe malli nuk shuhet me njё pikё ujё. 

Kёtё mall ma shuan  Z.Sheradin Berisha kur t’ ma botojё nё faqet e forumit “Pashtriku”,qё ёshtё vёndi ku luftoi dhe ra  hero  nё zonёn e Dukagjinit.

Jetё e shkurtёr plot heroizem

Kёtё betim e realizoi me obligimin mё tё madh,dhuroi jetёn pёr lirinё e Kosovёs.

“Heroi i Kosovёs” Halit  Coka   Vullnetar nga Kukёsi.

Kombi dhimbjen e kёthej nё forcё

 

                                  Nga mёrgimi në luftën e Kosovës                                       

Fluturoj lartё nё qiellin e kaltёr,

Njё yll shkёputet nga zemrat tona

U ul mu nё mes tё  Kosovёs

Pёr tё rrёzatuar dritё lirie.!…..

Nё ato vite kur Shqipёria u hap,vala e mёrgimit mori me vehte dhe  dёshmorin e ardhshёm tё Kosovёs,Halit Coka,i cili pёrfundoj nё Greqinё ё lashtё pёr tё punuar e ndihmuar familjen e tij. Ai  u ndesh me shumё vёshtirёsi nё punё tё ndryshme,

nga mё tё vёshtira.Dashuria pёr punёn,dhё urrejtja pёr shfrytёzimin e bёnte dhe  mё tё palodhur dhe mё rezistent.

Pa pritur dёgjon nё radio,- Kosova rrezikohet pёr luftё e genocid.

Ai punon dhe prap dёgjon!…

-Nё Kosovё bёhet luftё,uҫk po lufton!…..

–Punon dhe prap dёgjon…Kosova digjet nё flakё,vriten fёmijё ,burra e gra!…

–E prap punon,por i lodhur nё shpirtё e  nё zёmёr!…

Dhe prap dёgjon…….Karvanёt,pёrdhunimi dhe masakrimi i Kosovёs,arriti kulmin,dhe kulmin ё durimit arriti nё shpirtin e zemrёn e Halitit…

Punёn e ndёrpreu,i ktheu shpinёn plot urretje,shfrytёzimit nga puna e huaj dhe me zё tё fuqishёm tha: 

                 ”Lamtumirё  Greqi!

                    Ju pёrshёndes UÇK!

                    Mё prit Kosovё!

                    Aty mё ke”!!….

Vendim ky i heshtur,nё zemёr tё thyer,pёr atё qё dёgjoj,por dhe sekret i ruajtur nё fshehtёsinё  e mendimit tё tij,pёr tё mos mbjellur hidhёrim dhe pengesё nё rrugёn ё zbatimit tё kёtij vёndimi solёm.

 Nё ato ditё tё ftohta janari shkon nё shtёpi,pёrsheёndetet  me mall e pёrqafimё me tё gjithё..Tё gёzuar e tё qeshur pёr prezencёn e tij nё familje dhe kёthim shёndosh nga kurbeti.

Po kalojnё orё ,minuta e ditё ,nё zemrёn e tij,hapeshin plagё kur dёgjonte  marrёzirat e shekullit ndaj popullit trim  e liridashёs tё Kosovёs trime dhe heroike.I zhytur nё mendime ,plot ёndrra e fantazi,u gjend pran prindёrve e  vllazёrisё.Gёzim e  plot hare,tё gёzuar pёr mireseardhjen  e  Halitit nё mesin  tonё.

Ai me njё luftё tё mbrendshme, atё natё duhej tё pёrballonte  dy tё kundёrta nё mendje e nё zёmёr!?…

Tё qeshte e  tё gёzonte me njerёzit qё e donin aq shume dhe pa rёnё nё sy bluante  mendimin pёr tё shkuar atje ku zbatimi i vёndimit dukej i vonuar nё kohё.Drita doli,njё shkёndijё u shkёput nga zemrat tona,fluturoj larg …larg….!

Atje  nё Kosovё,ku do tё rrezatonte,dritё…dritё..dhe vetёm dritё e  shpresё pёr ato qё vuajnё e pёrdhunohen ,diskretitohen nё formёn mё mizore tё paparё nё histori.

Dёborё ,shi…..furtunё,…diku mё kёmbё e diku me makinё,i lodhur e i drobitur,me shpirtё tё  trazuar,u gjend pran repartit  x .

Aty bёhёj regjistrimi dhe hidhej firma pёr tё luftuar pёr liri tё Kosovёs ose pёr tё dhёnё gjёnё  mё sublimё pёr kёtё popull qё pёrjeton mizorinё mё tё egёr.

Pak minuta  e ndajnё Halitin,pёr realizimin e vendimit tё tij sa sublim aq dhe patriotike.Ky vendim flinte i qetё nё zemrёn dhe nё botёn shpirtёrore tё trazuar.

   Hekurat e repartit pёr kёtё moment ndajnё dy botё,plot fantazi,kurajo shpresё ,vetёmohim tё gatuar me trimёri!……Para syve sheh shokёt ,tё cilёt prisnin dhe  stёrviteshin  pёr tu futur nё orёt e vona nё frontin e luftёs,nё anёn tjetёr, priste me mirёnjohje  momentin kur ai tё firmoste pёr tu futur nё luftё dhe, kёnaqёsia mё e madhe ishte se realizojё vendimin  qё flinte nё zemrёn tij .

Momenti erdhi…..Ai thirrej pёr tё marrё miratimin nga komandanti….

Para se tё futej nё komandё,kthen sytё e shikon ,me vёshtrim tё thellё e zhbirues, ato male tё lartё, ato kodra e lugina ku kishte kaluar me kёmbё e vёshtirёsi.Mendja shkon atje ku pak orё mё parё kishte  gёzuar e qeshur me njerёzit mё tё dashur qё pёr kёtё moment i duket sikur po i tradhёton se luftёs nuk i dihet!?…..

Mёnjёhёrё njё ofshamё del nga shpirti i tij:

–O ju male lamtumirё!!?..

-O Vllezёr ,motra,prinder e shokё;njerёzit e mi tё dashur!?…… .U       takofshim  nё Kosovёn e lirё!??….

I shoqёruar futet mbrёnda me ngadal me atё urtёsinё qё ai kishte. Befas ndeshet me shikimin  zhbirues tё komandantit,i cili kёrkonte tё lexonte diҫka nё fёtyrёn e tij plot shpresё e optimizёm…!?

Dy shikime, dy duar tё shtёrnguar fort njёri me tjetrin!…

Tё na rrojё Kosova,_–Thotё Haliti mё zё tё fortё e burrёror,plot forcё  e entuziazёm!!….

-Nga je ti more djalё qё pёr Kosovё ke kaq malle?—Thot komandanti me zё tё qetё e plot mendime.?!!..

Jam nga Arni ,nё malёsi qё nё taban kan besё ё burrёri,  pёrgjigjet Haliti shumё i qetё e plot krenari!.

Kam marr vendim tё shkoj nё luftё ё tё ndihmojё ata njerёz qё tё mos vuajnё mё ,tё mos derdhin gjak,tё mos derdhin lot se dhe ata kanё shpirtё e zemёr si unё dhё ti,komandant!……  Komandanti i habitur nga vendosmёria e  kёtij djali,nё mёnyrё tё qёtё e i habitur kap stilolapsin dhe shkruan emrin,mbiemrin,datёlindjen e  fshatin. Ul stilolapsin dhe mendon thellё!?………Ngren kokёn ngadal,shikon atё fёtyrё,fёtyra plot dritё,qё rrёzatonte duke pritur urdhёrin pёr  miratim e  nisjes drejtё!…

Ai kёnaqej,zemra i rrihte fortё,u realizua premtimi i fshehur qё tani po del nё fushёn e mejdanit pёr tu bё ushtarё i UҪK! !….

Kap mё forcё stilolapsin,e shtёrngon fortё, e me buzё nё gaz nёnshkroj vendimin:-“jam ushtarё i uҫk,lufta ime do tё jёtё e vendosur dёri nё obligimin mё tё madh,pёr tё shembur botёn mizore qё merr nёpёr kёmbё mijra njerёz tё pafajshёm”!?…..

–Moment kritik nё botёn e tij shpirtёrore.Dora mbeti pezull,kur stilolapsi do hedh firmёn.Nё majёn e kёtij lapsi pushojnё dy botё:–Bota ё ngrohtёsisё familjare  qё po perendonte nga pas dhe bota e luftёs qё po afrohej pёrfundimi i tё cilёs nuk dihet!?….E firmos mbi letёr,firmos pёr luftё,firmos pёr njё jetё mё tё mirё e tё lirё tё Kosovёs…

Ngrihet nё kёmbё Haliti ,mban drёjtёqёndrim,si  njё ushtarё i lindur nё luftё ,i edukuar nё luftё,i formuar nё luftё,dhe me krenari i drejtohet komandantit:

– ‘’Ju falemnderit  komandant!…Mё shёruat plagёn mё tё   madhe qё nuk arrita ta mjekoj deri tani.Kjo plagё u krijua qё kur Kosova u djeg nё flakё ,u mbulua me gjak ,u mbyt me lot  nga sytё e pa fajshёm.E kam mbajtur tё fshehtё e mё ka munduar shumё deri tani qё mora liҫencёn e luftёs….pёr tu bё ushtarё i uҫk,hodha firmёn  pёr tё matur luftёn time me fitoren e popullit kosovar’’.

        Hodha firmёn  pёr ty Kosovё e ndoshta!? ………fli do bёhem!…

Do tё bёhem fli pёr idealet e kёtij populli ,qё tё hidhet poshtё ajo bajonetё qё nё barkun e nёnёs merr dy  jёtё.

         Duar tё  shtёrnguar fortё….U tundёn dy duar!….Para syve u ndёrthurёn dy jetё, dy botё e mё sё fundi  ,AI,ndodhet nё rrjesht,sheh veten me rroba ushtari,me ҫantё plot fishekё,dhё pushkёn nё krah ….gati pёr luftё…..U realizua ёndrra qё e mundonte prej kohe.. Orёt kaluan ,nata erdhi…Tё gjithё nё kёmbё,gati pёr marshim nё orёt e ёrrta tё natёs sapo dielli u fut nё horizont.

Njё ҫetё e vogёl,por me zemёr tё madhe mori udhёn midis tyre dhe dёshmori i ardhshёm i Kosovёs Halit coka.  Dёborё,shi e furtunё pёrkdhelnin trupat  plot     ngarkesё ,duke udhёtuar atyre maleve,kodrave,pyjeve e greminave,plot errёsirё e nё njё vend tё pashkёlur.Me duar  shtёrngonin armёn duke qёnё vigjilёnt ndaj çdo tё papritur. Lodhja e madhe mes stuhive e dёborё,errёsirё e plote i shoqёronte kudo..Gjatё kёtyre vendeve,tepёr tё thepisura,dhe nё rrezikshmёri tё plotё.

Vrullin dhe vendosmёrinё e Halitit gjatё maleve e rrugёve tё vёshtira e ndriҫonte,

duke bёrё natёn dritё,flaka e pushkёs qё do tё shpalosej ndaj ҫdo tё papritur sa do e vёshtirё qё tё jёtё…do shpalosej ndaj egёrsisё  qё  bёn njё mizori tё paparё nё historinё ё popujve…

Pra ёndrra u realizua,brenga u shёrua,lufta filloi.

Nё ditёt plot luftё ,nё radhёt e uҫk u shtua dhe njё pushkё…

U shtua dhe njё ideal,plot patriotizёm,plot kurajo    vendosmёri,pёr tu bёrё barrikadё e pakapёrcyeshme!.

Nё kёto kushte sa tё vёshtira,plot lodhje,nё shi  e furtunё,marshonin tё qёtё e plot vigjilencё ҫeta e vogёl,por me zemёr tё madhe…

Tre rreziqe ndodhin pёrballё tyre,moti i ftohtё,fushat e minuara dhe prita qё i prisnin forcat para militare.Vendosmёria ,durimi dhe vigjilenca bёri qё ato sё shpejti tё ishin pran destinacionit ku i priste me krahhapur e terё Kosova!….

Furishёm unё them kёto mendime qё burojnё nga zemrat e trimave:

             “Ҫeta e vogёl me pak vetё

               Shkon nё luftё shumё e qetё,

               Kёto petrita,djem tё ri

               Halit coka u ka pri!

               Me krah hapur ,tё prêt Kosova

               Djal i Arnit Halit Coka!

               T’ prêt Kosova e gjakosur

               Trup e shpirtё e sakatosur’’.

Brёngё nё shpirt e zemёr

Njё brengё  e fortё mё shtёrngon nё zemёr.!

Ёshtё brёnga  e vuajtjes e  mjerimit qё pёrjeton Kosova njё gjymtyrё e shkёputur nga trupi ynё ,Shqipёria!?…

Brenga qё mё mundon ёshtё terri si nata!…..Ёshtё dita plot mjergull qё s’lejon rrezet e diellit tё ngrohin kёtё tokё tё vuajtur Kosovare!………

Ajo qё mё mundon,ёshtё flaka e shtёpive qё digjen!.Ёshtё drithёrima e fёmijve qё, nё sytё e tyre u vriten nёna ,baba,vёlla e motёr!?……Habi ,heshtje…!

Ёshtё  thirrja e njerёzve qё varrosen tё gjallё nё varreza masive!?……

 Mendova:–Si mund tё çlirohem nga kjo zemёr e thyer plot brenga!?.

Nga thellёsia e zemrёs buron urimi:

—Ju lumtё pushka o vllezёr tё uҫk!….

Sё shpejti do tё zhduket hija e zezё  e kёsajё kuҫedre tё tёrbuar!?…

Kёshtu mendonte nё kohёt mё tё errta qё kalonte Kosova,Halit Coka .Kёtё brengё tё  mallkuar  e hoqi,vetёm kur lёshojё mbi krah pushkёn e gjatё dhe luftёn filloj me egёrsinё e urrejtjes,pёr bishёn qё terrorizonte njerёzit e pafajshёm !?….Kosovёn martire.

Ushtari i U.Ç.K

 Ishte njё shkёndijё qё u shkёput nga zjarri nё vatёr e  kaloj nёpёr oxhakun tonё !.. E sulet pёr liri…Nё luftё me vetёmohim…

Haliti,ushtarё i uҫk,ishte njeriu mё fatzi qё luftoi pёr tu  bёrё   njeriu mё fatbardhё.

Haliti,ushtar dhe epror i uҫk, ishte njeriu qё hodhi prangat ,hodhi pushkёn mbi krah dhe u fut nё luftё pёr tu bёrё Ylli  i lirisё,!?…..

Fluturoj si shqiponjё ndёr male, u ul nё zemёr tё Kosovёs dhe lёshoj fuqishёm zёrin:

–‘’Sё bashku me ju do tё hedhim nё greminё fantazmёn qё prodhoj kёtё tragjedi  sa tё egёr aq dhe tё rёndё.

Rroftё  Kosova!Lartё liria!!….

Je i gjallё nё zemrёn time

Mbushem me krenari ,kur tё shoh tё veshur e tё ngjeshur me atё armё i dashur hero!?….

Tё shikoj ballin tёnd, –Balli yt plot dritё.

Tё shikojё sytё , –Sytё e tu plot zjarr.

Tё dёgjoj fjalёn,  -Fjala jote plumb dhe dora jote shpatё!?…..

Mё gufon zemra tё pija ujё nё ato burimё ku ke  pirё ti nё ato ditё tё vёshtira tё luftёs,-o hero  ynё!?….Mё dёshiron zemra tё shkelja ato vende  ku ju zinit pritё dhe pushka jote t’ia thoshte kёngёs!?…Pёrpara rrebeshit qёndrove si mal qё nuk tundet as nga era dhe as nga furtunat galopante!?……..

Pёrball tankut u bёre shkёmb!…

E shkele tankun mё kёmbё dhe u shёndrrove nё ylbёr,pёr tё lёshuar pёrherё  mbi tokёn Arbёrore reflekset e heroizmit!…..

Trimёria e heroizmi tё shёndrroj nё ushtarё tё pёrjetshёm!…..

Me pushkёn shtёrnguar mbi gjoksin tuaj barrikadё.!?…..

Zemra ime nesёr nuk ёshtё,vepra juaj jeton nё shekuj.

         Dialog  mё vehten

 I tretur nё mendime tё thella ku ngjarjet rrokulliseshin, nё mendjen time si retё qё i trazon  era nё njё ditё plot stuhi…..i thash  vehtes:–‘’Jo,…jo nuk duhet forca e traktorit pёr tё shkrehur pushkёn  ndaj njё armiku sa tё rrezikshёm aq dhe tё urryer qё kёrkon tё pёrpijё tё gjallёt’’!?….

Urrejtja pёr atё qё tenton tё rrёmbejё jetё njerёzish,tё jep forcё ,tё ngushllon dhe tё bёn mal pёr tё shembur male,e jo mё pёr tё tёrhequr kёmbёzёn e pushkёs qё kёndon vendҫe mbi padrejtёsitё!…..

 Urrejtja ndaj atyre qё dogjёn shtёpi,vranё  njerёz fёmijё ,burra ,gra tё bёn mё tё fortё sё asnjё hёrё!?…..Urrejtja  tё bёn dritё pёr tё parё nё fushёn e luftёs,thoshte Haliti!?….Dashuria pёr liri gёrshetohet me urrejtjen dhe nxjerrin nё finale fitoren!?….E kёshtu kur  milicёt tureshin me sy tё zgurdulluar,urrejta pёrcolli ngadalё nё zёmrёn e tij  plumbin plot zjarr!?….

Kёto mendime nё formё dialogu buronin si rezultat i debatit mes mendimeve tё mija dhe ato tё  Halit Cokёs,tё realizuar nё kushte pushimi me shokёt dhe bashkёluftёtarёt e luftёs nё Kosovё !?…..

       Dialog  me  shokё lufte

 Halit ,-“Kur e ke pa vehten mё ngushtё”?

—Ё pyeti njё nga shokёt nё njё natё plot errёsirё e tё ftohtё nё njё shtёpi pёrdhese qё pritej tё kalonin natёn pёr tu hedhur nё luftё ditёn qё do tё vinte.

Ai ngadalё,duke mbajtur nё njёrёn dorё njё urё  zjarri dhe duke pёrpushur hirin  tha:–Nё momentin kur midis dashurisё prindёrore dhё dashurisё pёr atdhe,triumfoj ajo e dyta!…

Kёtё vlerёsim e bёjnё tё rrallё dhe tё rrallё jemi ne kёtu qё luftojmё me motin dhe me armikun tё tёrbuar!?…

-Mё ngushtё e kam pa vehten kur, shoku nё krah mbeti i vrarё dhe plumbat  e breshёria e predhave mё pengonte ta ndihmoja ,pёr ta nxjerr nga transheja dhe,mbi tё gjtha duhej tё mbroja trupin e tij dhe tё shokёve tё tjerё qё hapnin zjarrё pa pushim  nё gjoksin tim dhe me pushkёn e gjatё  !…..

-Kur njё copё predhё shkatёrroj  qytёn e pushkёs shtёrnguar fortё mbi gjoks!…-

-Mu duk vehtja si njё njёri pa kёmbё ,pa duar dhe i tepёrt  nё kёtё llogore ku shuheshin jёtё dhe vetёm jetё!?..…—-Kulmi i trimёrisё ishte  atёherё kur tanket e tёrbuar villnin vrerё e  turreshin pёr tё na shtypur pa mёshirё,njё predhё  e hudhur nga dora ime shkatёrroj tre tanke,dogji tre ekipe njёherёsh dhe mbrojti dhjetra jetё nё transhe !.

Epror shembullor

Ndjehesha i lumtur kur dёgjoja nga goja e bashkёluftёtarёve dhe shokёve tё njё llogorje me heroin e Kosovёs Halit Coka!?….Gjithёkush ishte i lumtur kur shikonte atё djalosh qё rrinte pak si i heshtur dhe nё mendime tё thella…

–Ai ёshtё nga Shqipёria,bisedonin kosovarёt njёri me tjetrin. E kalon jetёn nё llogore bashkё me ne …

…Ёrdhi vullnetarё nga Shqipёria,trim ,i urtё e i vendosur…Ai e nuhaste nga larg rrezikun qё vinte nga frontet e luftёs,– thonin ato….

Pёrdorё çdo lloj arme e çdo lloj  mine apo granate ,mjeshtёr nё teknikё ,mjeshtёr e trim nё vёprim,-thonin njёri tjetrit me zё tё ultё ё plot optimizёm…

 Nuk  janё tё lehta ato punё, ishin shumё tё rёnda sepse jeta dhe vdekja qёndronin shumё afёr njёri tjetrit dhe rrethonin gjithёkund djalin e ri vullnetar nga Shqipёria..Tё gjithё bisedonin njёri mё tjetrin :—Ai ,Haliti,ёshtё njeri i rrallё, trim i paparё. Sa hёrё dilnin nё luftё kishin dёshirё ta kishim nё krah,si nё sulm apo nё pritё.. Ai ҫan nёpёrmjet plumbave si rrebesh ,si njё rrebesh!…Gjithёkush nga Kosovarёt i vinin gishtin kokёs mendonin thellё dhe diskutonin duke thёnё:

 —-‘’Kur ushtari dhe eprori i ardhur vullnetarё nga Shqipёria,po vёtёsakrifikohёt nё beteja e luftra tё pa shёmbullt,pёr ta parё Kosovёn tё lirё,ne bijtё e Kosovёs do ta nderojmё si vullnetar ,do ta mbёshtesim nё beteja dhe do ta kemi burim frymёzimi nё luftra tё tjera!…

Haliti ёshtё  njeriu mё i mirё dhe trimi mё i madh nё luftёn tonё.

Djali  nga Shqipёria

Shumё gra e fёmijё rrinin nё qiellin e hapur nё rrugё,nё fushё ,nё kodёr apo nё pyje plot lagёshti..

Binte shi…. Ata  aty nё ato vende plot ujё  e rrebesh.Binte borё,….Ata aty ,tё zhytur nё vuajtje e mjerim plot dhimbje!?…

Binte breshёr …..Ata aty,sikur dhe prej diamanti tё ishin do tё shkriheshin e jeta tё   fundosej!?…

–Milicёt suleshin me automatik nё gjoks..e tentonin  t’i vrisnin e masakronin….-Suleshin me thika nё dorё pёr tё marrё jetё tё pafajshme tё fёmijve qё nuk din ҫfarё po ndodh para vdekjes!?..…

-U sollёn qё tё hapin shteg…

Po nga goja e Halitit dёgjohet thirrja:–‘’Ndal beg se ka hndek’’!?…

Me pushkё nё dorё  pritёn nё shteg  vrasёsit dhe mё furi shkatёrrohen e bien nё gremina….

E vrasёs tё tjёrё goditёn nё lartёsi me pushkё e topa.Pёrleshej  nё kёto lartёsi  jeta me vdekjen.Nё kёtё ҫast iu desh llogores edhe njё zё i furishёm!… Njё pushkё mё shumё!?..

Ёshtё zёri dhe pushka e Halit Cokёs,djalё nga luma e kuqe!…I cili nёpёr tym e flakё erdhi dhe shkrehu njё pushkё ,lёshoj njё zё:—“Ja erdha”,erdha dhe po  dёgjohej krisma, ёshtё krisma e  pushkёs sime ,ёshtё zёri i Kuksianёve!..Ёshtё sinjali i lirisё !?……

Mic Sokolat e ditёve tona

 Atёherё kur nё Kosovё bёhёj luftё vriteshin jo vёtёm burra qё shkonin nё luftё ,por dhe!…..

–Prdhat tё shkurtonin e thyenin kёmbё burrash,fёmijёsh ,grash e pleqёsh…!?

–Plumbat kishin shkurtuar dorё e nxjerr sy tё pafajshёm!?

—Prindёrve iu vranё fёmijtё e fёmijve u vranё prindёrit..

–Vendi mbushur me vorreza masive. Masakёr!…legjendё!….

Mendja mё vajti te Mic Sokoli e kёnga e tij :

             ‘’Mic Sokolin se vrau reja

               Se vrau reja se vrau moti

               E vrau Dervish Pasha

                       Me gjyle topi’’.

Kёto masakra nuk u bёn nё kohёn e Micit, e ai i vuri gjoksin topit!..

-Pёrballё kёsaj masakre,tё pa parё gjoksin tankut  ia vurёn ushtarёt e uҫk ,ia vuri dhe trimi Halit Coka!?..…

Prandaj me  mendje tё qartё e me plot  bindje  them:

—‘’Ushtarёt e uҫk janё Mic Sokolat e ditёvё tona,janё ata qё shembёn masakrёn  me heroizёm tё paparё!…

Heroizmin  e tyre do ta pёrjetojё  nё  kёngёn me ҫifteli”—gjithё brezat qё do vijnё nё shekuj tё mёvonshёm!…

Haliti kishte njё zemёr si gjithё tё tjerёt,por nё luftё atij iu deshёn disa zёmra:

-Njё zemёr pёr tё dashur atdhenё,shqipёrinё.

-Njё zemёr pёr tё mbrojtur vehten….

-Njё zemёr pёr tё mbrojtur shokёt …

-E njё zemёr  qё del nga gjoksi,para tankut!…

Ta dish se ç’ёshtё pushka

-Kush e di sё ç’ёshtё  plaga e plumbit!?

Kush e di ҫ’ёshtё  fishkёllima rrёshqitse e flakёs sё grykёs sё murtajёs!?….

Dihet qё tё dridhurat e flakёs sё pushkёs  ,flaka e murtajёs , krisma e topit ёshtё pёrshёndetja  e vdekjes qё ndodhej shumё afёr tyre!?…

        Kush e di ç’ёshtё zhurma e tmerrshme  dhe uturima e tankeve!?……

      Por as pushka ,as topi dhe as tanket nuk mund ta shuajnё kurrё  fkakёn e pushkёs tuaj ,o trima  tё uҫk,!…..

As kurrё ,o trim i rrallё Halit Coka qё me mjeshtёri e guxim e pёrdorё atё armё .

Krisma e armёs  suaj ёshtё dritё pёr gjithё rininё Kosovare!…..

 Pёr mbarё ata qё e dinё se  ç’ёshtё atdheu,ҫ’ёshtё pushtuesi, qё tё vjen nё vatёr dhe tё nxjerr nё rrugё pёr tё mos u kёthyer mё nё shtёpinё tёnde!?…,,

Ja pra ç’ёshtё trimёria ! ?..

Ç’ёshtё lufta?Jane  ata qё jetёn e dhёnё nё luftё e quajnё ditёlindje nё kohё paqe!?……….

Ё  pra! ..-lart   trimёria juaj Halit coka!……

Lart lavdia!…-Jote nё shekuj!..

Heroizmi juaj plot krenari e  plot lavdi!?..

Arni i vogёl,trima  tё  rrallё

  “Djemtё e Arnit plot energji

    E kan shkruar me grykё tё pushkёs

    Nё fushё t’ mejdanit,nё front tё lufёs”!…

 Tre djem tё ri ,tre sokola me armё nё dorё u futёn nё luftёn e madhe qё kёrkonte burra tё fortё ,atdhetarё tё flaktё,njerёz e patriot .E pra nga Arni i lartё  u shkёputёn nga zemrat tona dhe u futёn nё luftёn legjendare  tё Kosovёs pёr t’i dhuruar asaj lirinё shumё tё dashur dhe tё rrёmbyer nga njerёz dhe shtete tё pa shpirtё!….       

Arni ёshtё vendi ku fluturuan visarёt e lirisё dhe shkrehёn pushkёn e dytё nё Kosovё pas asaj pushke qё dha sinjalin e parё pёr  lirinё e saj!…

-Adem Jasharit!!!???

-Arni  mbetet vendi, ku pati  folenё trimёria!

-Arni  ёshtё vendi, ku pati burimin patriotizmi!

-Arni vendi ku, nё shekuj do tё mbetet vend  me histori me nder e plot lavdi!….

Prandaj lavdi Halit coka!

Lavdi Imer  coka!

Lavdi Sami  Coka!

Pёr ju jemi krenar,dhe krenaria jonё  do tё shёndrisё nё zemrat e brezave tё  Arnit,tё Kukёsit dhe tё tanё Shqipёrisё!..

Pavarsia e Kosovёs

Mendoja gjatё!? … mendja mё shkonte te ai   dёshmori i   Kosovёs!……..

Papritur mё duket sikur ai erdhi dhe qёndroi para meje,u kёthye nё ёngjull dhe mё tha:

-”Erdha tё gёzojmё sё bashku kёtё festё tё madhe”..

Erdha tё fuqizojmё hapin tuaj nё kёtё parakalim  festiv qё e stolisёm me gjakun tonё!

-Erdha t’iu sjell gёzim nё buzёt tuaja!….

Erdha tё shikoj nё kёtё gёzim tё madh,dritёn ё lirisё!..

 -Tё shikoj e tё gёzojmё festёn e pavarsisё!!..

_Erdha tё festojmё  ditёn mё tё bukur e tё madhe  obligimin tim mё tё madh!…..—Rёbublika e Kosovёs!…E Ai,  duket sikur  u larguan duke marr me vete buzёqeshjen!…

Pa  nga afёr pavdekshmёrinё nё zemrat tona

 e mё sё fundi me krenari Ai, deshi  tё thotё:

__”Largohёm i qetё,tё rroni ju pёr tё na ruajtur pavdekёsinё tonё”!..

  Ё prap me kokёn pas ,thot pёrsёri:__Jam roja juaj i dashur atdhe  dhe nё rast sё kush ju ngacmon ,do ngrihem  nga varri e pёrsёri nё luftё e nё krah mё ke!…..Qёndroni tё qetё se  ne jemi roja juaj, jemi fitorja juaj e nga pavdekёsia jonё ,do merrni frymё lirisht ju dhe  gjithё Kosova e  gjithё Shqipёria”!..

–Dhe i qetё…..u largua nё pavekёsi!!….

LAPIDARI

 Duke kaluar nё Gllogjan atje ku u bё luftё e madhe….Aty ra pёr tё mos vdekur kurrё heroi  Halit Coka,pashё njё lapidar  sa tё lartё e tё bukur qё shёndriste nё lartёsi…

Mendja mё shkoj menjёherё nё horizont dhe pyeta vehten:

-Ç’ёshtё ky lapidar?!…

Dёshmorёt mё njё herё mё thanё:

“-Ёshtё krenaria jonё qё e ndёrtuam me kurmin e trupit tonё!….

    Lart zemrat o heronjё!

-E ngritёm me gjakun tonё!.. ..   -Lart zemrat tuaja!!

-Nga lartёsia e lapidarit ndjen frymёmarrjen e gjithё Kosova!…-Nga bukuria e lapidarit ёshtё ofshama e popullit!….

-Nga emrat e shkruar nё tё janё zemrat e nёnave,baballarёve ,vllёzёrve dhe motrave tё tyre qё ndjejnё dhimbjen qё nuk i kanё pranё zemrave tyre,po janё krenar dhe kjo krenari shkёlqen deri nё qiell tё lartё e nё thellёsinё e shekujve.Pёr ata qё fituan luftёn dhe shkruan historinё me gjakun e tyre!…

Ata thonё :__”Do te endemi maleve e fushave,nё tёrё Kosovёn,atje ku dhame jetёn!…Perherё do endemi dhe do tё jemi me ju,…rojet  tuaja,mburojё e barrikadё e pakapёrcyeshme e gjithё Kosovёs!…..

E nё mesin e tyre shёndrit dhe ёshtё mё tepёr se krenar njeriu ynё mё i nderuar Halit Coka!….

 Mes trimave Kosovarё  .

 Qёndroi i heshtur ,e me dhimbje tё thellё pran varrit tё Halitit!… Kisha dёshirё tё dёgjoja krismat e pushkёs sё tij qё kёndonte kёtyre anёve!…Ajo iku !?…. U shua ka hёrё!..

-Dua tё dёgjoj pёr trimёritё e heroizmin e tij,nё kёto fusha e kёto vende!…Kёto i shoh nё lapidarin madhёshtorё.

 -Dua tё flas ,por nuk mundem!…

-Pёrse nuk mё hapet goja ,gjuha mё ka ngrirё!…..

    Nga fjalёt dёgjoj vetёm trimёri ,por dhe dhimbje!…

  E pёrcolla dhimbjen  ,putha trimёrinё dhe i thash mendjes:

  -”Trimёria e ka folenё kёtu!..

 -Lavdia e ka burimin kёtu!…

-Kёtu shёndrit liria!…

  U mrekullova,mora forcё!…dhe….

Hodha nga nga pas  gjithёҫka tё dhimbёshme!

Mora njё tufё lule,i putha fortё dhe i vendosa mbi varre!…U ktheva rёndё! …. Rёndё!….Sikur mbi supe rёndonte njё botё e tёrё!?

    Trupi im shkonte pёrpara,koka mbeti nga pas,sytё shikonin prapa!….deri sa lapidari  u zhduk nё horizont!….Sё bashku  me ёndёrrat e mia plot optimiste dhe plot  Shpresё!

Prandaj  nga zemra e shpirti tё thёm:

-”I lehtё qoftё dheu qё tё     mban nё gjirin e tij”!..

SOT  E   NESЁR

 Sot  erdha nё Kosovё qё, tё shikoj fёmijё tё gёzuar me lule nё duar.-Shoh fusha tё gjёra plot grurё tё shёndetshme qё dikur ishin tё mbuluar me granata e mina vdekjeprurёse!….

_Shoh njerёz tё gёzuar,shtёpi tё bukura dhe male tё shёndёrruar nё bukuri!..

Gёzohem e zemra me bёhet  mal  qё nuk dёgjoj lajme jo tё tmerrshme e plot dhimbje.

Kёnaqem kur nuk shoh shtёpi tё djegura e varre masive  qё dikur rrёnonin zemra e mendje .

 Shoh flladin e lirisё qё bёhet i plotfuqishёm kudo nё Kosovё.  E pra nё themelet e tyre qёndron gjaku i kuq  i   trimave me permasa  legjёndare.

E sot gjithёkush ёshtё  i gёzuar dhe i lumtur qё nё Kosovё lindi dielli, qё ngroh zemrat  e tёrё popullit e rinisё Kosovare.

Nё kёtё diell bёn dritё dhe pushka jote  Halit Coka!…

Dhe gjaku juaj o patriot.

Dhe ideali juaj o atdhetar shembullor!…

Nё llogore  barrikadё

Aty nё Maznik ku luftimet bёheshin pёrditё e mё tё forta e  mё tё tmershme,Haliti kishte  bёrё njё pozicion tё fortё  e teknikishtё  njё llogore e pёrshtatur sipas luftёs qё bёhёj ҫdo ditё e mё e rrezikshme.

Ҫdo ditё skuadra e Tij ndodhej mё afёr vdekjes por,ҫdo ditё mё optimistё sё kurrё pёr fitore nё kёtё luftё tё pёrgjakshme.

 Njё ditё prej ditёsh ishte afruar njё  burrё i moshuar dhe duke iu afruar Halitit e duke bisёduar mё tё pёr probleme nga mё tё ndryshme.

Nё mes tё tjerave ai e pyeti Halitin:_-”Pse, o Halit e ke bёrё kёtё pozicion kaq tё fortё e tё pёrshtatshёm pёr luftё’’?–Haliti mё gjakftohtёsi, i buzёqeshur i pёrgjigjet:

-”Mua mё quajnё Halit Coka,jam vullnetar nё kёtё luftё,pёr lirinё e Kosovёs.Nuk do tё kthehem i gjallё nё vendin tim pa fituar lirinё kjo Kosovё e pёrgjakur.

Pandaj ky pozicion do tё jetё  vendi ku do burojё liria e Kosovёs dhe unё do tё jem krenar kur do marshoj bulevardit tё Prishtinёs me flamurin e fitores nё dorё”!?….

E ky burrё i habitur nga pёrgjigja burrёrore e kёtij djali sa i ri dhe sa trim ishte ky djal.

Ai u habit pёr vendosmёrinё,menҫurinё e patriotizmin e pafund tё tij.Merr rrugёn ngadalё,i zhytur nё mendime tё thёlla,sa krenar pёr pёrgjigjen ashtu dhe pse i bёri njё pyetje tё tillё njё djali vullnetar,trim e i vendosur pёr padrejtёsinё qё i bёhet popullit martir tё Kosovёs.

MENÇURI  PASTRIOTIKE

 Sa po pёrfundonte lufta ,Haliti mendonte  mё thellё pёr  tu pёrgatitur pёr ditёn tjetёr ku luftimet ҫdo ditё e mё tepёr bёheshin mё tё vёshtira  e mё tё pёrgjakshme.Doli nga pozicioni dhe u nis drejtё fushёs sё gjerё e mbuluar me gёzhoja ,me mina tё plasur dhe tё paplasur,pёr tё parё terrenin  pёr luftrat qё do zhvilloheshin tё nesёrmen.

       Ai me pushkё nё krah e shumё vigjilent pёr ndonjё sulm befasues,ecte nё fushёn e gjёrё.

Pa pritur,Ai dёgjon  njё zё tepёr te  lartё e befasues!..

 O ushtar,thirri ai.

-”Pse u fute nё arёn dhe po mё prish barin qё mё duhet pёr lopёn”?!…

Haliti i habitur merr drejtqёndrim, shikon sa lartё anash dhe  duket ai burrё diku aty afёr.

Merr frymё thellё,qёndron drejtё nё kёmbё dhe i pёrgjigjet:

 -”O axh !…

Mos u mёrzit shumё pёr barin qё shkelin kёmbёt e mia,pasi nё thembrёn e kёsaj kёpuce flen liria jote.E kёtё tokё tё mbuluar me barё ,do ta vadis me gjakun tim rinor,dhe ka pёr tё prodhuar kaq shumё barё qё do tё hajё edhe lopa  edhe ju i nderuar burrё e  trim  kosovar”..

Ai mbeti pa zё dhe   i ofenduar nga pёrgjigja e menҫur dhe mё njё sarkazёm klasike.

Mё falni,thot  Kosovari,mirё ma bёre se mё foli

gjuha para mendjes. E Haliti vazhdon rrugёn nё drejtimin e  tij dhe ai mbetet duke menduar thellё.

Eh!…   paska dhe djem tё tillё Shqipёria!…

MESAZHE  NGA FRONTI I LUFTЁS

 Ёshtё tepёr mallёngjyese dhe shumё krenare,qё tё udhёtosh pёr tё shkuar nё vendlindjen e deshmorit tё Kosovёs,Halit Coka.Rrugё e gjatё qё gjarpёron nё ato lugina tё thella e plot pyje  me lisa tё gjatё e tё hollё,ma male tё lartё e plot pyje tё mrekullushme.Ai lindi nё kёtё fshat mё 25 korrik 1974.Fshat i cili shtrihet nё rrёzё malit tё Zepёs dhe duket tamam si njё fole dallёndyshje.

Nё kёtё fshat kanё jetuar e punuar nё kushte tё vёshtira,mes dёborёs e stuhive ,me tokё tё paktё e pak prodhuese.

Nё kёtё vend  kan lulёzuar nё shekuj vetitё mё burrёrore tё njё malёsori tipik.Ёshtё shquar gjithёmonё pёr trimёri ndaj ҫdo pushtuesi,besnikёrinё e madhe e tё pa tundёr,mikpritjen e bujarinё shembullore.Nё mungesё tё shkollavё dhomat Arnore, kan qёnё  vendi ku u muarёn kulturё e dituri e u kultivua zgjuarёsia.Nё  kёto dhoma u muar dhe u edukua atdhetaria e patriotizmi shёmbullor.

                  Nё njё ambjent tё tillё  lindi Halit Coka,ku pati fillimin e jetёs sё tij.Ai largohet nga ky fshat pёr tё jetuar nё disa qytete  tё vendit tonё, pasi atje punoj dhe jetoi i ati i tij ,Riza Coka,mjeshtёr i punёs dhe i zanatit,novator i shkёlqyer,punёtorё i palodhur.

Ishte fat i madh pёr Halitin pasi moshёn mё tё mirё dhe kritike pёr jetёn e kaloi nё qytetin e Shkodrёs,vend dhe djepi i kulturёs shqiptare. Ai jo vetёm mori arsimin bazё nё kёtё qytet,por dhe u edukua me njё kulturё tё gjёrё  qytetare. Ai u formua si djal i mrekullueshёm,i urtё i sjellshёm me  kёdo,i dashur me tё gjithё.

      Njё nga vetitё e tij mё tё spikatura ishte  se ai punoi dhё luftoj pёr tu bёrё njeri i ditur, njohuri tё cilat i merrte  nёpёrmjet leximit nё vijushmёri dhe sistematikishtё.Ai kishte  dёshirё tё lexonte ato libra qё flisnin pёr trimёri,siҫ ishin kёngёt pёr kreshnikёt,apo vepra tё tjera plot trimёri.

Njё formim tё gjёrё e mori nёpёrmjet traditave tё mrekullueshme tё Shkodrёs, u pais me njё humor tё mrekullueshёm  shkodran, qё trasmetoheshin brez pas brezi  prej tyre dhe kishin vlera tё mёdha educative.

     Shpeshherё ai shkruante dhe fliste me pasion tё madh:-”Populli ynё i mrekullueshёm,pasi dhe nё kohёn kur nuk kishte  shtet, pushtohej e shkatёrrohej, ruajti nё zemёr e nё mendje traditat mё tё mira qё iu deshёn popullit pёr tё mbijetuar si, trimёria,atdhetaria e patriotizmi.

Ҫdo  gjё u ruajt nё mendje e  nё zemёr tё popullit tonё ,tё cilёn e trasmetoi  brez pas brezi  pasi nuk mund ta shkruante  dot sepse vrastarёt e armiqtё i djegnin pa lindur akoma”.

E pra ky popull dhe paraardhёsit tanё kanё qёnё tё mrekullueshёm e  ta pamposhtur sepse na dhuruan ne trashgushmёrinё gojore, nёpёrmjet tё cilave mёsuam atdheun,guximin, trimёrinё dhe ndershmёrinё kombёtare,  tё cilat tё paktё  kombe e  kanё.

Shpirtin e flijimit pёr tё ruajtur Atdhenё,lirinё e traditat tona sa tё bukura dhe madhёshtore.

Do kisha dёshirё  tё kisha lindur nё ato kohёra,kur burrat prodhuan burrёrinё,kur trimat dhanё trimёri nё mbrojtjen e vendit tonё sa tё dashur dhe tё mrekullueshёm,thoshte  Haliti, nё bisedat e ngrohta qё ai bёnte me shokёt dhe bashkmoshatarёt e tij.

  Jo larg nё kohё,iu krijuan kushtet pёr tё cilat ai ёndёrronte.Tё provoj  burrёrinё pa u burrёruar. Tё trimёroj pa u afirmue nё moshёn qё duhej tё reflektonte kёtё.Mori rrugёn plot sakrifica,nё shi e dёborё ,nё stuhi e furtuna dhe mё nё fund u gjend nё rrjeshtat e ushtrisё sё uҫk,dhe u bё luftёtari mё aktiv,mё i pamposhtur,mё trimi,pёr t’i dal zot popullit vёlla tё Kosovёs,qё

masakrohej,pёrdhunohej digjej e shkrumohej dhe  aq mё kёq largimi nga trojet e veta etnike.

Shpsh nё frontet  e luftёs ,Ai thoshte fuqishёm mё zё tё lartё:

”Nё qoftё sё kan uri ,le tё vijnё e tё han gjoksin tim,tё nxjerrin zemrёn time qё nuk shuhet kurrё.

Askujt tё mos i shkoi nё mendje se unё do tё hap rrugё.

Kurrё  nuk do tё zbrapsem  qё tё pranoj robёrinё,pёr tё shpёtuar jetёn time.

Jetёn e dua shumё ,si gjithёkush tjetёr,por dashuria  pёr tё vёrtetёn  triumfon mbi tё gjitha dashuritё.

Pra qёndron mbi dashurinё pёr nёnёn,mbi dashurinё pёr babёn, mbi dashurinё vllazёrore e miqёsore”. Kёto fjalё filozofike qё buronin nga goja e tij,qё pёrmbanin trimёri e vetёmohim,ndiznin zemrat e i hidhnin nё sulm trimat dhe bashkёluftёtarёt nё betejat mё tё pёrgjakshm.

O vllezёrit e mi,thoshte  Haliti,perandorёt hoqёn nga fronti njё duzinё mbretёr , tё fortё e tё fuqishёm, por do tё zhgёnjehen kur nuk mposhtin dot njё grusht shqiptarёsh si puna jonё,

qё luftojmё pёr atdhe,pёr tё mbrojtur jetё tё pa fajshme,tё sulmuar nga armiqtё mё tё egёr e tё pa shpirtё.

Serbёt nuk lanё gjё pa bёrё kundrejtё fatzijve Kosovarё.Forca mposht gjitheҫka.Kosovarёt  edhe  pse u larguan,flamurin e morёn me vehte,e sa herё  kёrciste  pushka ai valvitej  dhe rrezatonte shpresё dhe vetёm shpresё,vazhdonte Ai. Mendja e  ndritur e Halit Cokёs ,shfaqte pёrveҫ ,trimёrisё,urtёsisё,kishte nevojё pёr ushqim,tё cilin e  merrte,nёpёrmjet pёrvojёs nё luftё,nёpёrmjet lёximit qё ai lexonte dhe nё frontin ё luftёs.

Fantazia e tij poetike kalontё kufijtё e diturisё,duke e parё botёn shumё larg nё kohё e hapёsirё si dhe zhvillimet  filozofike.

I pёlqente tё lexonte libra qё bёnin fjalё pёr trimёritё,pёr heroizmat tё cilёt i nxisnin dhe i ushqenin entuziazmin e tij nё luftё plot arritje.

 Ai,dhe  nё kushtet mё tё vёshtira shprёhej:-”Si nuk pata fatin qё tё lindja nё ato kohёra tё trimave e trimёrive,ku ata me shpatёn e tyre,shkatёrruan çdo padrёjtesi e urrejtje ndaj njerёzve tё mirё e tё pafajshёm”.

  Nuk mё harrohet dhe i kam tё freskёta nё mendjen time  fjalёt e dёshmorit ,pa u bё dёshmor,mё thoshte me buzёn plot gaz ёeharmoni:

– “Njёriu duhet tё jetё i vyrtytshёm pёr tё qёnё i dashur nga tё tjerё.

Shpirtmadh e zemёrgjёrё pёr tu respektuar nga tё tjerёt.Guximtar e trim,pёr tё qёnё i admiruar”.AI,shquhej  pёr shpirtёgjёrёsi dhe syhapur pёr tё parё botёn e duke bёrё dallimin qartё e saktё,midis shpirtit tё hipokritit  e  tё tradhёtarit, atij qё don lirinё,dhe atij qё kёrkon ta rrёmbejё atё.Falё zemёrimit qё i ndezi nё shpirtё e nё zemёr sulmi misterioz i paramilitarёve serb mbi popullin trim e tё urtё tё Kosovёs.Nuk arriti  tё mposhtё  durimin dhe emocionet therёse nё zemrёn e tij,kur gjaku shkonte lumё,loti shkonte rrёke  nё faqet e njerёzve  tё pafajshёm tё cilёt kёrkonin ndihmё ndihmё. Dёshira,padurimi,druajtja prindёrore e vllazёrore e njё mori luftё ndjenjash nё botёn shpirtёrore ,ndezёn njё flakё dhe shёndrii  njё vendim tё barabartё  me shumё jetё:–Do tё luftoj pёr lirinё e Kosovёs.

Pёr vllezёrit motrat e mia, qё torturohen e masakrohen nё mёnyrёn mё makabёr.

Vendimi u muar,zbatimi i padiskutushёm.

Ёshtё kёnaqёsi tё jap nё imagjinatёn tuaj dhe disa cilёsi fizike tё spikatura nё karaktёrin e tij.

I gjatё  e trupmadh,me pamje tё bukur e madhёshtore,i hijshёm  e plot shkёlqim.Me fёtyrё tё qeshur e plot hieshi,me ato sy tё zinjё plot bukuri,qё ruanin vёshtrim tё thellё,tё gjallё e  depёrtues,plot  rini e gjallёri,tё frymёzonte tё jepte respekt,me kё qёndronte  e kuvendonte sado pak.

Ai,tё impononte nderim e konsideratё pa dallim moshe,ideje feje e rrace.

Shquhej pёr fisnikёri e sjellje  shembullore. Gjatё kohёs qё ai jetoi e  punij si mёrgimtarё nё  Greqinё largёt,shquhej pёr punё tё ndershme  e voluminoze,pёr tё siguruar tё ardhura pёr familjen e pёr vehte.Natyra i kishtё dhёnё njё zgjuarёsi tё rrallё,njё mendje tё shёndosh e tё hollё,kishtё njё gjykim dhe njё arsyetim tё thellё  duke dhёnё mendime tё vlefshme pёr kёdo dhё kurdoherё.Ai kishte zemёr tё madhe e tё ndjeshme ndaj ҫdo vlere positive apo negative qoftё ajo.

 Kudo qё shkonte e  luftonte rregullonte pozicionin pёr tё qёnё i garantuar nё çdo luftё si nё mbrojtje dhe nё sulm.

Ҫdo ditё qohej herёt pёr tё parё situatёn e pёr tё pёrcaktuar luftimet e mёpastajshme ,me pjekuri e vetёmohim.

Ishte data tre prill 1999.Ai pa forca tё shumta,ku kishin mbushur transhetё.

Tanke tё shumtё nё gadishmёri tё plotё gati pёr sulm ndaj forcave tё uҫk.Haliti menjёhёrё shpejtoi pёr tё dhёnё  sinjalin e luftёs qё minutat i ndajnё.Duke shpejtuar ai pa befas,grykat e  pushkёve  tё kryqёzuar,grykat e topave  qё gojёn e kishin tё hapur gati pёr sulm.,

Menjёherё  krismat e breshёria hap zjarrё… tanket si tё tёrbuar vёrsulen ndaj forcave tё uҫk.

  Lufta filloi. Zjarr e flakё ndezin tokёn.Njё mjergullnajё mbulon vendin. Breshёri e furtunё e paparё nё tё katёr anёt.Njё çetё e vogёl por me zemёr tё madhe, luftёtarёt qёndron tё pa tundёr nё kёtё tranёshe.Trimёri e rrallё ,guxim i madh,vetёmohim i paparё .Luftё e madhe  e njё grupi tё vogёl tё uҫk ,mё forca tё shumta nё numёr dhe nё armatim.

Lufta sa vinte e shtohej,vendi ushtonte  nga zjarri i armёve.Tymi dhe flaka mbuloj vendin.

Koha kalon dhe njerёzit po luftojnё me  vetёmohin dhe kurajo duke patur besim nё fitore dhe  tё vendosur pёr tё çarё rrethimin mё njё fitore madhёshtore. Lufta arriti kulmin .Moment tepёr kritikё.

Zjarri frontal me armё e me tanke filloi ofensivёn  pёr tё shkelur me kёmbё dhe me tanke drejt tranёshesё  ku luftonin Halit coka bashkё me trimat e tjerё.

Erdhi momenti kur do tё vendosej vdekje me nder , pёrball kёtij sulmi qё marshonte si njё  ortek qё nuk e ndalonte asgjё.

Haliti,çohet nё kёmbё dhe me antitank qёllon mbi tanke qё vёrsuleshin si njё  bishё e ҫmendur.

Predha godet zingjrin e majtё e shkatёrron atё,tym e flakё ngrihet nё qiell.

Tanku  fillon tё rrotullohet mbi zingjirin tjetёr merr flakё.Tymi i  zi ngrihet lartё,ekipi e ushtarёt  sёrb u mbytёn nё flakё.Pa pritmas njё snajpёr godet Halitin,i cili nuk pushonte goditjen ndaj brёzit nё luftim.Ai ra pёr tё mos vdekur kurrё!!…Tymi filloj tё hapet,pushkёt ndaluan zjarrin,ҫdo gjё njё betejё e pёrgjkshme. Aty nё transhe qёndronte Haliti me ato sy qё nuk iu mbyllёn kurrё!…dora i kishte ngrirё mbi pushkё e syri  shikonte mbi flamur!….

 Njё jetё e shuar,mijёra zemra tё helmuara…Njё armё e  njё trim mё pak nё uҫk!?…

E nga zemra ime e helmuar por dhe krenare,burojnё fjalёt  mё tё lavdishme: -”Lavdi veprёs suaj legjendare Halit Coka!

   -Lavdi trimёrisё,patriotizmit.atdhetarisё!

    -Lavdi familjes qё te lindi ,te rriti dhe te  edukoi njё trim tё tillё,njё atdhtar tё flaktё dhe njё dёshmor lirije te tille!

      “ E shumё rёndё ёshtё  flamuri

         Po peshon mё rёndё sё guri.

         Nё front tё luftёs ,nё prag tё lirisё

          Ka ra trimi i Shqipёrisё ! ”

 Nga ky moment mua mё vijnё nё mendje  kujtimet  e  gjata dhe mesazhet qё ,Ai, mё dёrgonte  nga  fronti i luftёs  e midis tё tjerave ai mё shkruante:

-”Luftra tё mёdha bёhen nё kёto anё,kёto luftra bёhen pa pushim,nё kushte  jo tё barabarta nё forca  njerёzore e municione.” Kёto luftra janё tё tmerrshme dhe paraqesin rrezikshmёri tё madhe dhe vdekja e ҫdo njёrit nga ne ёshtё shumё afёr.Kjo mund tё jetё edhe vdekja ime.Por dhe nёrastse …jam krenar ,se ky ёshtё njё detyrim,e obligim i imi pёr tё cilin kam marrё guximin tё futёm nё luftё pёr njё qёllim tё madh!…Nёqoftёse vdes mё dёnon padrejtёsia e regjimit sёrb,qё pёr realizimin e masakrave nuk pyet asnjё,ai regjim mund tё parandalohet vetёm me forcё dhe me pushkё.

 Marshojnё ndaj nesh me mijёra pushkё e mijёra tanke tё cilat pa mёshirё e urrejtje na sulmojnё nё tё gjitha anёt,ditёn e natёn  e pandёrprerje.

Shumё shokё dhe bashkёluftёtarё tё mijё kan rёnё  nё fushёn e luftёs si trima dhe si u ka hije! … Kjo ёshtё e mundёr dhe shumё e dukshme qё do tё mё pёrshёndes dhe mua!?…Pёr kёtё do tё jem krenar e mendjartё.Do mё vij keq qё ndoshta nuk do tё shoh me sytё e mi Kosovёn e lirё,pёr atё liri qё do tё qёndiset me pushkёn time qё vazhdon tё kёndoj  mё krenari dhe tё shokёve tё mi qё nuk i shoh mё nё  front tё luftё.

  Nёnёs Fatmire  mi thuaj me  guxim e forcё qё ,pёr mu tё mos mёrzitet,tё mos lёshoj asnjё pikё loti,bile tё jetё shumё krenare  se  ka rrit njё trim qё nuk i trembet syri kurrё pёrpara tankut e topit armik.Po  shkoj tё takohem mё shokёt e mi  qё luftuam sё bashku  dhe u deshёm shumё njёri me tjetrin.

       Mё ke kujdes babёn,pasi ai tё don shumё.I thuaj kёtё fat e rrugё zgjodha vetё dhe ndoshta derdh gjakun,pёr vllezёrit e mi Kosovarё.

E kjo do tё bёhet nё fushёn e nderit ,nё betejё dhe vёtёm nё betejё.

Mua mё lёndon zemrёn,por mё jep shumё fuqi nё kushtet mё tё vёshtira,dashuria prindёrore,dashuria vllazёrore,

dashuria shoqёrore e miqёsore ,qё i kam dashur aq shumё dhe mё kanё dashur po aq shumё.

Mi  thuaj nё emrin tim se kёtё dashuri dhe respekt qё na mungon pёr moment,do t’ua shpёrblej vetёm me  nder e burrёri nё front e nё paqe nёse do jemi prap bashkё.

Gjaku ynё do tё vadis kёtё tokё tё lashtё,nuk do tё shuhet kurrё dhe nga kjo vaditje, ky vend do tё prodhojё gjithmonё trima e heronjё tё mёdhenjё pёr kombin.

 Kurёdoherё dhe sa tё kёm shpirtё prej luftёtari nё minutat e fundit do tё buroj fuqishёm urimi para vehtes e zotit tё madh:

-”O zot i madh ju lutem me dashurinё e zemrёs sime,pёr Kosovё tё kesh shumё mёshirё,ta ndihmosh tё fitoj lirinё e humbur e tё rrёmbyer nga gjakpirёs  tё pangopur.Ti falё asaj drejtёsi,dhe t’i heq nga qafa zgjedhёn e rёndё prej njё shёkulli tё mallkuar pёr Kosovёn.”

.-”Le  ta marrё vesh kushdo dhe zoti do ta thotё me mallkim, se njerёz tё tillё   maskarenjё,pёrdhunojnё tё vrasin e tё djegin!?

E kё  vall!?…Njё vend me plot histori,qё  lind kurdoherё trima e heronjё  pёr kёtё atdhe   tё mrekullueshёm!

Zoti nuk  ka vendos kurrё,qё pёr Kosovё tё mos bjerё diell”.    Zёri i ndёrgjegjes nё momentet mё tё vёshtira e mё tё rrezikshme do ju lё mёsazhin :–“Liria e popujve ёshtё si lule mali,qё pёr tu rritur e hapur erё lirie, ka nevojё tё vaditet pa reshtur me  gjak  tё pastёr fisnikёrie”!…

-E pranvera erdhi.Plot dritё e diell. Idealet ,urimet shpresat filluan tё thinjen,njё botё  e trazuar  nё shpirtё e nё zemrёn time.

Ato hapin njё fole ku tё prehet dashuria,atje ku patriotizmi shkёlqёn

nё zemrёn dhe mendjen time udhёtojnё urimet e mija qё hapёn plagё tё pa shёrueshme nё çdo hapёsirё tё jetёs kosovare.

Ku  jeta shkёlqen  me  mirёsitё  dhe krenarinё e kombit e tё familjes sonё tё lavdishme!..

PO,  Halit Coka!…

Visari i lirisё

Ja mё nё fund lufta mbaroi ,Kosova fitoi!…..Ajo i ngjan njё shkretёtire tё pa fund,e djegur ,e

rrёnuar dhe e mbuluar me njё re tё kuqe ,plot shpresё,plot optimizёm.

Kjo shkretёtirё nuk erdhi nga dora e zotit por nga dora misterioze e njerёzve tё pa shpirtё e tё udhёhequr po nga njerёz pa zemёr ,pa llogjikё  e pa ndjenja njerёzore.

Humbje e madhe njerёzore  ,ekonomike ,humbje e madhe  shprese e idealesh tё larta,filluan t’i buzёqeshin Kosovёs sapo  dal nga lufta.

 Njё epokё e re  dhe njё obligim i madh del para tёrё vendit, tё rёnёt donin tё respektoheshin nga shokёt e bashkёluftёtarёt qё luftuan nё njё llogore dhe vdiqёn nё krah tё njёri- tjetrit.

Trupat e tyre u tretёn nё vendin ku ato ranё,ishte e pa mundёr qё tё bёnin ndonjё zgjidhje tjetёr,pasi lufta ishte nё kulm ,sulmi ishte i fuqishёm nga tё gjitha anёt,luftё  me armiku dhe luftё me vdekjen qё ishte aq afёr dhe e pranishme kudo. E tani doli detyra sa humane dhe oblikuese qё nё kёto kushte fisnikёt e lirisё tё kalonin nga kafazi i lirisё nё tribunёn e  lavdishme tё historisё , sё njё lufte tё re ,dhe tё njё lavdie  qё i dhuruan Kosovёs kёto fisnike madhёshtorё  tё njё epoke  tё re pёr Kosovё tё vjetёr e tё stёrmundueshme pёr njё shekull. Ata e kanё vendin nё piedestalin mё tё madh tё lirisё,atje ku bota njerёzore do t’i nderojё dhe respektojё nё ҫdo pёrvjetor pёr vёprimtarinё e tyre historike,  heroizmin e atdhedashurisё mё tё madhe qё dhuruan gjёn mё tё shtrejtё Jetёn !….

 Rivarrimi i heroit

Mё 24 gusht 1999,Riza  coka, njofton njerёzit  e tij mё tё dashur,se ёshtё i ftuar nga komanda e UҪK,pёr tё marrё pjesё  nё ceremoninё e organizuar qё, panderolat e 34 ushtarёve tё UҪK,do tё kalonin nga vendi ku shkёlqeu heroizmi i tyre,nё piedestalin  madhёshtorё tё heroizmit tё kombit tonё.

Mbushet autobuzi,  plot me njerёzit e dёshmorit tё Kosovёs  dhe mori rrugёn nё drejtim tё saj  

pёr tё marrё pjesё nё kёtё ceremoni sa madhёshtore dhe rrespektive pёr visarin e lirisё sё Kosovё ,djalit tonё mё tё nderuar ,mё tё respektuar,qё shkёlqeu me heroizёm dhe sot nuk e kemi nё gjirin tonё.

 Kёto janё njerёzit mё tё afёrt qё para disa muajsh kishin qeshur ,gёzuar e kёnduar me Halitin. E tani ai nuk ndodhet  mё nё gjirin tonё,ai ndodhet larg shumё larg…

Atje ku prehen trimat,heronjtё e heshtur tё kombit kosovar e  tё gjithё Shqipёrisё.

Bashkё  me zhurmёn  shurdhuese tё autobuzit qё rёndonte mbi rrugёn  e asfaltin e zi,fёtyra tё vrejtura,sy tё pёrlotur qё kalonte mbi faqet  tona!…..Heshtje !……Heshtje!……

Kalonin kilomёtra,fusha ,kodra e male,e bashkё me rrugёn rёndohej akoma mё shumё , gjendja jonё shpirtёrore,sekondi na dukej sa  njё  vit e mё shumё!…..

    Nё fantazinё time hedhin valle llo-lloj mendimesh nё thellёsinё e tyre kishte vetёm mёrzitёri,ngazёllim,dhimbje tё pakufishme,

ku zemra me shumё vёshtirёsi e pёrballon kёtё rrugё  sa tё mundimshme e plot vuajtje shpirtёrore!….

    Makina vazhdon me shpejtёsi duke kaluar atё rrugё tё gjatё drejt Deçanit zonёs operative tё Dukagjinit.

Linim nga prapa,shtёpi tё djegura e tё shkatёrruara,ara tё dёmtuara e tё mbushura plot me gёzhoja e plot me mbeturina tё lёndёve plasёse ,me mina tё plasura e tё paplasura qё ishin rrezikshmёri  pёr  jetёn e banorёve tё asaj ane. Çdo gjё dukej tamam  si njё  gёrmadhё,shkrёtёtirё e pafundme,pa jetё, mё pak shpresё,shumё optimizёm!…..

Nё kёto kushte mendja mё gatuante lloj –lloj mendimesh,duke sjell  nё mendje njё jetё plot luftё,plot  sakrifica ,vёshtёrsi e mundime tё pa zakonta tё njeriut tonё mё tё mirё e tё mrekullueshёm!?…

   Mё dukej sikur  po dёgjoi kёngёn e pushkёs sё Halitit,qё akoma oshtima e  saj nuk ёshtё shuar nё kёto anё e  vende tё bukura,plot vuajtje  qё i kanё ra nё kёtё kohё mbi supe!

 E nga zёmra buron urimi :__

-Tё lumtё pushka ,o Halit Coka!…

Shikoj ato vende dhe nё horizont mё dukej Haliti,me pushkё mbi supe duke ecur krenar e plot shpresё.

E prap ,del urimi:

-Tё lumtё pushka! Flaka e  saj tu bёftё dritё nё atё botё tё qetё ku ti je!..

 Lart  dukeshin ato shtigje e plot llogore!? …E mendoi, Atё, tё shtirё  nё pritё duke hapur zjarr me vetёmohim kokёn lartё si barrikadё e pa kalushmё pёrpara rrebesheve tё mёdha.Tё pёrfytyroj si mali i Zepёs qё i bёn ball me buzёqeshje jetёs.

Duken ato kulla ,fole tё luftёs,ku kalonte natёn me shumё tё ftohtё,me shokё ,duke qёndruar nё errёsirё tё plotё e vigjilent,pёr ndonjё goditje tё befasishme nga armiqtё e pabesё.

 Dukeshin shkurre dhe mё dukej sikur,aty ёshtё Haliti!..

Duke  hapur zjarrё,ndaj autokolonave qё marshonin pa ndёrprerje e tё mёdha nё numёr qё kёrkonin tё merrnin jetё tё pafajshme.

E me  buzё nё gaz e dorёn lartё uroj:

_”Tё lumtё pushka e lirisё  ylli ynё!.

Zjarri i saj  jetё pёr tё gjallёt e Kosovёs!…e plot dritё pёr ju qё  na dhuruat lirinё e Kosovёs me grykёn e pushkёs”!….

-Tё lumtё pushka ,me  tё madhe duket sikur them!..

Makina vazhdonte rrugёn me atё monotoninё e saj plot zhurmё e mendimt e mia hedhnin e hedhnin valle.

Jetonin e kuvendonin me Halitin,mё dukej sikur qesh mё tё,sikur marrё njё kёngё patriotike,sikur kuvendoj e diskutoj me Tё .Kur desha t’i bёj njё pyetje e ta pёrqafoj ,e ta pyes ku je, makina ndalon,zhurma e saj ndёrpritet ,ndёrpritet dhe mendimi dhe ndahem nga bota e ёndёrrave duke parё vehten pranё hotel “Pashtrikut” ku na pritnin eprorё tё uҫk.

Para nesh na del komandanti sё bashku mё njё grup e kuadro tё uҫk,shokё ,komandantё e bashkёluftёtarё tё Halitit.

Njeriut tonё tё nderuar e tё respektuar jo vetёm pёr ne, por dhe pёr tё gjithё kuadrot ushtrisё Çlirimtare tё Kosovёs dhe tani  tёrё popullit tё Shqipёrisё.

Tё rёnduar nё paraqitje,tё rёndё nё

mendime,drejtohet ndaj nesh dhe me zё tё lartё   komandanti na thotё:

-“Ju shoh tё lodhur nga vujtja juaj shpirtёrore,pёr djalin tuaj Halit Cokёn ,por  dhe nga rruga e gjatё.Nё kёtё gjendje  tё rёndё shpirtёrore tuajn, pёr djalin tuaj , pёr shokun e llogores,bashkёluftёtarin tim nё bёtёja madhёshtore,po ju them vetёm  kaq:-“Rёnja e  Halitit  ёshtё humbje jo vetёm pёr ju por dhe pёr mua e pёr gjithё Kosovёn. Uroj qё tё jetoni ju ,tё jetoj gjithё Kosova pёr ta kujtuar e nderuar gjithёmonё,e brez pas brezi.Kosova do e ketё burim drite pёr tё ngrohё zemrat e njerёzve tё vuajtur”.

Ra njё heshtje e plotё pёr momentin,pёrqafime nё heshtje…Morёm rrugёn e futemi nё hotel pёr tu shlodhur dhe pёr tё biseduar mё qetё deё mё afёr mё shokёt e  uҫk qё na pritёn e na nderuan,me njё rrespekt tё madh tё dhuruar nga njeriu ynё i nderuar.Vazhduam biseden, diskutime ,me njёri- tjetrin gje r nё orёt e vona  tё natёs  e mezi prisnim qё tё dal drita e tё shkonim e tё merrnim pjesё nё ceremoni madhёshtore tё organizuar nga  U.Ҫ.k nё respekt tё tё rёnёve dhe pёr t’i futur ato nё histori.

Ceremonia do tё bёhej nё Gllogjan nё rrafshin e Dukagjinit.

       Drita doli .Dualёm nga hoteli.

Sapo dolёm kudo shohim lajmёrime, spote ,thirrje nё çdo vend ,ndёrtesё mur e kudo.

Tridhjёtё e tre trima do tё bёhej rivarrimi,tё cilёt ishin tretur nё vendin ku ato ranё duke luftuar heroikishtё. Pra do tё lёnin frontin e luftёs e do tё shkonin nё piedestalin e lavdisё,pёr tu futur  nё historinё e kombit tonё qё prodhon gjithёmonё  heronje …hёronje  dhe vetёm heronjё!….Nё mes tyre ishtё dhe djali ynё Halit Coka qё bashkё me  tёrё Kosovёn kishim ardhё pёr ta nderuar dhe ne, vllazёria,shoqёria e miqёsia.

 Tё gjithё tё brengosur nё zёmёr,me lot ndёr sy,marrim guximin qё  ta kёthejmё dhimbjen nё forcё,tё mbledhim vehten dhe tё themi:

     –“Mё qё tёrё Kosova qan pёr ty,ne do tё bёhemi tё fortё  e tё themi:-“Lavdi…Lavdi”!!!!….

       Drita sa po çeli!

Njerёz tё shumtё,gra,vajza,pleq e fёmijё grumbulloheshin nё njё rrugё tё gjatё e merrnin rrugёn nё kёmbё.Rruga sa vinte e mbushej plot e pёr plot,dhe sa mё shumё rrugё aq mё tёpёr njerёzit bёheshin mё tё dёndur.

        Ata lёviznin shumё ngadalё ,pa zhurmё ,me fёtyra tё zymta,pa fjalё tamam si nё njё ditё kortezie tё rёndё e tё paparё ndonjё herё.

 Ditё plot zi e mallёngjim! ….

Po nderohen e pёrcillen nё banesёn e fundit bijtё dhe bijat mё tё mirё ,trima e atdhtarё .

Nё mes turmёs qё vazhdon tё shtohej vёren njёrez mё lot ndёr sy,nuse  tё reja  tё veshura me tё zeza,  gra tё veshura me tё zёza mё fёmijё pёr dore qё dhe ata qanin dhe nuk e dinin pse qanin.

    Nёna me fёmijё tё vёgjёl tё veshur me rroba ushtarake  duke imituar baballarёt qё tani nuk janё mё  por pёrcillen pёr nё vendin e nderit pёr tu prehur tё qetё.

 Gra e burra  tё moshuar ku lotёt hidhnin rrёke pёr bijёt e bijat qё kan humbur nё kёtё luftё.

Pra dhimbje e madhe ,lotё qё mbushin njё det tё tёrё!…po pёrcjellin pёr nё piedestalin e nderit bijёt e bijat  e tyre.

        Ngjarje e  rёndё….tronditёn zemrat e kujtdo qё jo vetёm pёr ata qё marrin pjesё nё kёtё ceremoni por ,dhe atyre qё ndodhen kudo larg shumё larg,kudo qё ndodhet!….

Apoteozё!…. e shekullit tё njёzet !

Tridhjёtё e katёr visar tё futur nё kafazin  e nderit,tё mbuluar me beze tё kuqe mbi tё cilin ёshtё flamur qё shёndrit si yll nё sfondin e dhimbjes sё paparё.

Aty qёndronin eshtrat e tyre qё u tretёn nё vendin ku ranё dhe nё pamundёsi pёr tё bёrё veprim tjetёr pёr ato kushte sa tё rёnda e tё vёshtira.Tridhjёtё e katёr jetё tё humbura.!..Tridhjёtё e katёr kafaz qё tronditnin mijёra zemra mё dёshira tё venitura.

E rёndё mbi tё rёndat ёshtё se ato qёndronin  nё krah tё shokёve tё njё llogorje,por qё zoti i ndёrtojё punёt nё kёtё mёnyrё qё njёri hero e tjetri  me zemёr tё thyer loton e vuan.

Por fati mori atё qё mori dhe tё tjerёve u errёsohen sytё,mbushen me lot dhe ecin me ngadalё mё rёndё se bota  qё rёndon mbi to tamam si njё ortek shpirtёrorё.

 Durimi arriti kulmin kur nё krahёt e Samiut dhe Imerit qёndronte trupi i vёllaut tё tyre,por dhe trupi i vёllaut qё lindi nga besa e tyre  pёr tё rёnё nё llogoren e trimёrisё.

   Nё pritje tё vargut tё pafundёm tё njerёzve qё marshonin prej disa orёsh,mu nё njё fushё tё mbuluar mё barё bёheshin homazhet e lamtumirёs.Nё njё pedan  kafazёt ishin vendosur nё dy rrjeshta ,tё mbёshtjellura me beze tё kuqe dhe mbi tё  vendosur nje flamur.Ata ishin vёndosur nё njё distancё  tё largёt njёri nga tjetri,ku pran çdo kafazi tё lavdisё tё qёndronin njerёzit mё tё afёrt e mё tё dashur tё çdo njerit nga ata.

Kёto kafaz ishin rrethuar nё formёn e shkronjёs” U” nga shokёt e bashkёluftёtarёt e tyre,ku me armё ngjeshur e tё shtёrnguar  fortё mbi gjoks.

Po nё rrjёshtin e dytё  ,nё formё  e” U” ishin rёnditur tё gjithё kuadrot, eprorёt qё drejtuan dhe udhёhoqёn tёrё kёtё luftё tё madhe e  tё lavdishme.

 Nё kёndin djathtas ishte  vendosur njё tavolinё ku çdo kush mund tё bёnte  dhe tё jepte oblikimin e tij.

     U afrova ngadalё,mora penёn nё dorё,shikova mё mirёnjohj “Librin e Nderit” pёr martirёt e U.Ҫ.K.Habi!….Brengё nё zemёr time!Kёnaqёsi qё nё librin e nderit tё kombit futet djali ynё,vёllau ynё, miku ynё!?…Dhe fillova tё shkruaj jo me penё,por vetёm me shpirtё e me zemёr.

     “ I dashur Halit!  Tё them kёshtu se  dua tё tё shohё tё gjall!…Dua  tё dёgjoj fjalёn tuaj tё ёmbёl.Dua  tё shikoj fёtyrёn tuaj tё qeshur e  buzёqeshjen tuaj tё ёmbёl.

 Kanё ardhur kёtu e tё qёndrojnё pranё ,njerёzit tuaj mё tё dashur.Kёrkojnё  tё puthin e  tё pёrqafojnё…..por  jo!….

Kёtё  nuk na e lejon ti ,o Halit coka,se trupin tёnd e  ke mbuluar me beze tё kuqe e mbi tё ke vendosur njё shqiponjё.Pra flamurin e kombit.

      Kemi ardhur e tё qёndrojmё pranё pёr tё hapur portёn e historise , mbrenda saj tё fut vepra jote e shkruar me grykёn e pushkёs,tё fusin shokёt e njё llogorje qё tё bёjnё roje nderi..  Tё fusin eprorёt e nderuar qё luftuan sё bashku.Po tё  qedrojmё pranё kur ti po vjen nga   Mazniku, vendi ku ti vrave vdekjen pёr tё fituar pavdekёsinё !? …

Lotёt  tonё shkojnё lumё e bashkohen me lotёt e mijёra  kosovarёve pёr tё formuar njё det me lot,qё do tё kthehet nё bojё pёr tё shkruar historinё pёr ju visar tё kombit!…  Pёr ty Halit  coka!…

    Zemrat tona janё tё brengosura,por dhe krenare,pёr njё vepёr tё madhe qё hyn nё historinё e kombit.Prandaj nga zemra uroj qё dheu tё jetё i lehtё ,pёr tё mbajtur tё ngrohta zemrat tuaja qё mё nuk rrahin.Uroj pёr gjithё ju kosovarё qё dhimbjen tuaj ta ktheni nё forcё!…Tё premtoj ,Halit Coka,mu nё zemёr tё Kosovёs,nё kёtё tribunё nderi,se ne do tё ruajmё nё zemёr e nё mendjet tona veprёn tuaj,do ta trasmetojmё brez pas brezi e do e kemi  burim frymёzimi e  nder tё fisit e  familjeve tona…

   Sa hёrё qё tё hapet e lexohet ky libёr ta dijё dhe tё mos e harroj kurrё Kosova,se nё themelet e lirisё,pavarёsisё qёndron gjaku i njё Shqiptari qё e ka emrin Halit   Coka nga Arni Kukёs.

Lavdi UҪK!….Lavdi Halit Coka!…

Rroftё Kosova!……

Mirёupafshim nё Kosovё tё lirё!…

Tё gjithё bashkё nё pavarёsi e nё Kosovёn “RЁPUBLIKЁ”!….

  Dhe mora rrugёn pёr tё vazhduar homazhet,u futa nё rrjeshtё duke  ecur me  melankolinё e njё ceremonie tё till

Rrёgull,disipllinё shembullore,njerёzit marshonin e nderonin mё dorё e pёrkulje me respekt ndaj tyre.

Pran  Halitit  erdhёn tё gjithё e  nё mёnyrё tё veçantё u nderuan me njё dozё mё tё madhe pasi ishte i vetmi vullnetarё nga shqipёria.Ramush Haradinai,Komandant dhe epror direkt i tij. Ai shtёrngoj fortё dorёn Rizas,Cenit,Fatmires,Lazimes,Haqifit ё Hazbies dhe tha:–”Haliti ishtё   ushtarё shembullor ,trim legjendar i pamposhtur ndaj çdo rreziku dhe sё bashku me vllezёrit e mi dhanё jetёn pёr lirinё e Kosovё.Mё bёni njё fotografi me kёto njerёz tё nderuar tё Halit cokёs dhe tё ma jepni vetёm mua nё dorё.”Vazhdonin  homazhet kalonin njerёz tё pa fund dhe radha dukej sikur nuk pёrfundonte asnjёherё ,me orё tё tera.

    Diçka tragjike,dhimbje,qarje mё dёnesё,gra tё veshura nё tё zeza,shihej pran kafazve  fёmijё tё vёgjёl qё qanin me dёnesё pasi ishin tё vegjёl dhe nuk e kuptonin pse qanin,tё tjerёt, tё veshur me rroba tё improvizuara tё uҫk,qeshnin dhe e jepnin vehten si “ trima”dhe shikonin me habi nёnat qё derdhnin lot dhe vetёm lot plot si njё  lum.

Pamje  e rёndё ,njё skenё e njё tragjedie tё madhe.Mijёra zamra tё thyera…!

Mijёra  njerёz pёrkuleshin mё respekt ndaj kafazёve tё lirisё qё mbanin mbrёnda ,dhjetra jetё tё shuara,dhjetra ideale tё tretura pёr mos arritjen e qёllimit tё tyre tё ndёrprerё nё rrugё!…

U ndёrprenё ёndrrat pёr ta parё Kosovёn tё lirё,indipedente, tё pavarur e Republikё!?

Nё mesin e tyre qёndron dhe kafazi i trimёrisё,i njeriut tonё tё dashur.Ёshtё ai djal  qё rininё e tij e ndёrpreu pёr humanizёm njerёzorё.Ёshtё ai trim qё trimёrinё e tij ja dhurojё lirisё,patriotizmit e atdhedashurisё.

 Pra kam nderin qё me ndёrgjegje mё tё pastёr  tё thёrras me  tё madhe nё zemёr tё Kosovёs e gjithё kёtij njerёzimi qё kan ardhё tё respektojnё kafazёt e tyre  dhe nё emrin e kafazit tim personifikojё:

-”Halit coka  nё pavdekёsi do tё jetё kurdoherё,banderola e lirisё,e trimёrisё,e atdhedashurisё,patriotozmit e  krenarisё  kombёtare”.

Pas homazheve tё pa fundme bёhet nisja pёr t’i nderuar e pёr t’i vendosur nё kullёn ё piedestalin e nderit kombёtar.

Aty me fjalimet e tyre do tё jepet lamtumira e fundit qё patriotizmi ,trimёria dhe heroizmi i tyre tё derdhej nё njё lapidar tё madh dhe mё vonё tё hidhej nё  bronz.

Ata u vendosёn nё katin e dytё tё njё ndёrtese  tё rrjёshtuar nё tre radhё ashtu si nё vendin e homazheve.

Poshtё qёndronin udhёhqёsit mё tё lartё tё uҫk,si dhe njerёzit e pёrsonalitetet mё tё lartё tё asaj kohe tё shtetit tё Kosovёs.

Kafazёt qёndronin madhёshtorё tё rrethuar me  qindra e mijёra njerёz nga tёrё Kosova..Pёr minuta tё tёrё ligjёruan njerёz e personalitete dhe familjarё tё afёrm tё kёtyre Panderolave .

 Shfaqet dhe vendimi qё kёto njerёz tё nderuar tё shpalleshin :–“Dёshmorё tё Atdheut”.

Nё mes tё ligjёrimeve shpreheshin nderimet mё tё larta pёr kёta visarё tё mёdhenjё tё Kosovёs,pёr pёrjёtёsimin  veprёs sё tyre,jo vetёm nё historinё e shkruar,por dhe duke pagezuar me kёto emra vepra dhe institucione nё tёrё Kosovёn.

 Nё kёto kushte del nё plan tё parё,tё çohet dёri nё fund amaneti i tyre,pёr ruajtjen e lirisё sё fituar me gjakun e kёtyre trimave.

Ruajtja e pavarёsisё e  tё teritorit tё kёtij vendi,pёr tё mos rёnё mё nё pasoja tё tilla misterioze.

Kёto  u futёn nё histori duke  hapur njё faqe tё re dhe plot lavdi .

Duke patur njё mirёnjohje tё veçantё,pёr djalin tonё,Halit Coka,i u rezervua  njё kohё pёr tё treguar se  Halit Coka,i dha vehtes lavdinё nё kohё tё vёshtira lufte,por lavdia e tij do tё shkёlqej dhe nё kohё paqe,do tё ngroh edhe zemrat tona,

sё dhe ne  jemi krenar pёr atё  vepёr plot humanizёm e plot nder pёr gjithё shqipёrinё e nёpёrmjet kёsaj dhe pёr zemrat tona,tё njerёzve tё tij qё i deshi aq shumё dhe kёto e deshёn deri nё pafundёsi,mori fjalёn Lutfi  Coka duke pёrshёndetur kёtё grumbullim tё madh njerёzish,nё emёr tё familjes dhe tё gjithё shqiptarёve,e nёpёrmjet tё tjerave ai  tha:

“ I ndёruar popull vёlla i Kosovёs !…

Do ti puthja tё gjithё kёto panderola,se kanё qёnё shokё dhe bashkёluftёtarё tё njё llogorje  me djalin tonё Halit Coka,por,

putha djalin tonё se Ai ka bёrё rrugё mё tё gjatё,ka derdh djerёs mё shumё dhe njё patriotizёm  mё tё madh e ka ardhё pёr tё luftuar, kёtu nё  vendin tuaj duke dhёnё jetёn pёr lirinё tuaj tё nderuar Kosovarё!…

Populli i Kosovёs dhe  i Lumёs gjatё   gjithё historisё kanё jetuar,punuar dhe luftuar sё bashku nё njё llogore.

 Populli i lumёs me Ramadan Zaskocin, e i Kosovёs me  Hasan Prishtinёn  i shkaktuan krizёn mё tё rёndё Perandorisё Osmane ….nё lidhjen Shqipёtare tё Prizerenit.

   Populli i Lumёs nё ball dhe i Kosovёs nё prapavijё nё luftёn heroike pёr mbrojtjen e vendit mё 1912 ,mbrenda 72 orёsh jo vetёm i ndalёn vrullin por dhe mbetёn mbi trmbёdhjёtё mijё tё vrarё nё fushёn e luftёs nё Kolesian tё Kukёsit.

Po ashtu nё luftёn e dytё botrore,forcat partizane ҫliruan tёrё Kosovёn dhe i dhuruan lirinё e humur.Tani jam krenar qё popullin e lumёs dhe tё gjithё Shqipёrisё,pёrfaqёsohen nga tre trima,te  fisit tim,Sami ,Imer dhe Halit Coka.

Luftuan me muaj tё tёrё bashkё mё vёllezёrit e motrat qё ndodhen kёtu nё mesin tonё .

E mё nё fund Halit Coka  me tre prill ra nё fushёn e luftёs pёr tё mos vdekur kurrё!

Duke i uruar Halit  Cokёs pёrjetёsinё  zemrat tona ,dhe nё zemrat tuaja i  nderuar popull i  Kosovёs,nё emёr tё familjes sё dёshmorit,uroj qё gjaku i tij dhe i gjithё  kёtyre  visarёve tё shkojё pёr lirinё,pavarsinё e republikёn e Kosovёs ,dhe aq mё shumё le tё shkoj pёr bashkimin e kombit nё njё shqipёri tё vetme etnike”!…. Njё gjuhё,njё komb,njё shtet.

Sapo  u ula nga tribuna e  lavdisё dhe e  nderimit tё tyre ,u ula ngadalё dhe kur i dhash dorёn Agim Ҫekut

Shef i shtabit tё ushtёrisё  çlirimtare tё Kosovёs,mё shёrngoj dorёn fortё ,mё pёrqafoj dhe me zё tё lartё qё ta dёgjonin tё tjerёt mё tha:

–“Tё lumtё  zotёri i ndёruar!…Dy hёrё e nderove Kosovёn nё kёto ditё tё vёshtira.

–Nё ditёt e tmerrshme tё luftёs i dhuroi gjakun,djali juaj,Halit Coka.

— Fjala jote bёri qё zemrat plot dhimbje tё kёtijkortezhi tё duartrokasin me shumё forcё”.

Dhe mё nё fund pas tetё  orё homazhe,respekt, dhimbje e nderime erdhi momenit qё tё ulen poshtё….qё kafazёt e lavdisё kombёtare tё futen nё dhomёn e pёrjetёsisё e historisё sё kombit tonё!….

Nёn breshёrinё e pushkёve dhe kumbimin e topave,u rreshtuan,duke gёdhendur emrin me shkronja ari nё pedanin e  heronjёve tё heshtur dhe yjeve  tё pashuar tё Atdheut tonё. Mburoja,e lavdisё sё tyre qёndron:   

 – Ai lapidar i ndёrtuar me kurmin e trupit tё tyre!…

–I ndёrtuar me lavdinё e luftёs sё tyre!….

-Me atdhetarinё  e idealit tё tyre!…

-I ndёrtuar me heroizmin e tyre…..E kur them kёto….janё tё pranishme  edhe pёr ty, o Halit  Coka ,bile dhe  pak mё  shumё se kaq te takon Ty!…..Bashkё me shuarjen ё krismave tё armёve u lajmёrua pёrjetёsia e tyre,ato prehen tё qetё.

e  ne  tё qetё e plot dhimbje largohemi……duk mbajtur kokёn prapa! ……

E mendojmё!…

– Nga thellёsia e zemrёs sime hapet njё brengё,e nga thellёsia  e   saj  burojnё  fuqishёm  urimi:

–Lamtumirё o Halit Coka!…..

–Lamtumirё  Kosovё!…..

–Nё aktin tёnd  heroik do tё burojё gjithmonё jetё!…-Liri! …. pavdekёsi!…

– I lehtё qoftё dheu  qё ushqen njё lule shqiptare!…

  Njё trim,njё hero e  njё atdhetar shembullor!…

 Jetё e shkurtёr plot lavdi 

Mё falni pёr mangёsitё,por mendoj se me gjithё lexuesit do tё  mund tё hedhim dritё mbi  veprimtarinё e dёshmorit.Do  ta sjellim nё mend e tё bashkёbisedojmё me Tё, si ato ditё kur pinim kafe dhe kёndonim e qeshnim me tё dhe ai na buzёqeshte  e bёntё shaka me  ne  tё gjithё. Ja ku e kemi  shtatoren qё ёshtё vёnё pranё kёsaj shkollё.

Dhё bёn  sa  mё shumё dritё.

     Kosova jetoi nё ato vite si njё  lum i trazuar.Halit coka me dy kushёrinjtё   dhe trimat e Kosovёs i vunё vehtes detyrё qё kёtё vullkan qё ziente tё lёviste,tё dilte nё sipёrfaqe,tё shpёrthente zjarrё dhe tё digjte ato qё i mundonin kaq shumё nё mёnyrё çnjerzore; tё kёpuste prangat e njё shekulli  robёrie dhe t’i sillte Kosovёs tё shumёvujtur lirinё  aq tё dёshiruar dhe pёr tё cilёn ranё aq shumё heronjё.Kush u vranё aq shumё pёr tё sjёel  lirinё e humbur sa Kosova?!

  Kush   lёngoi mё shumё ndёr vite  nёn prangat e shtypjes,  sa Kosova!?..

 Nё ç’vёnd tё botёs u mbulua vendi me varreza masive,  sa  nё Kosovё!?.

        Bijat dhe bijtё e Kosovёs drdhёn gjakun lum ,nё trojet  e veta,e bashkё me ta  dhe Halit Coka bir i Shqipёrisё por nё vendin  e quajtur ,Kosovёs.

  Jetё plot lavdi

Nё  Kosovё, nё vёndin ku luftoi Halit Coka,çdo prag shtepie ёshtё larё me gjak e me  lumenjё loti qё delnin nga trupat dhe sytё e njerёzve tё pafajshёm!….Kosovarёve u ёshtё dashur shumё trimёri ,ndёrsa Halit cokёs i janё dashur mbi shtatё zemra ,pёr tё zbrapsur kёtё armik,sa tё egёr aq dhe shёkullor,tё cilёt e kanё mbajtur mbi qafёn e Kosovёs litarin e gjatё!….

Halit Coka lindi mё 24 korrik 1974,ё bё flamur  dhe  mё vonё u shёndёrrue nё hero pёr Kosovёn.

Ai  u shfaq si njё  yll qё flakёroi dh vazhdon tё lёshojё dritё kudo nё Kosovёn e djegur e tё coptuar nё trup e nё shpirtё. Fuqinё morale,forcёn fizike,shkathtёsinё e zhdёrvjelltёsinё,trimёrinё,zemrёn e madhe,etjen e pa shuar pёr liri.—Tё gjitha kёto t’i dhurojё natyra,nё trup  nё shpirtё Halit Coka.Halit Coka ishte i gjatё nё trup dhe i lartё nё mendje.

Ai u gatua me endrrёn  e zjarrtё dhe shpirtit tё lirisё Kosovare.Heronjtё dhe dёshmorёt e Kosovёs i dhanё Halit Cokёs,Portretin e pёrkryer tё njё  luftёtari tё  kohёs,portretin  e trimёrisё qё mori dhenё  e  pёrfshiu tёrё Kosovёn.

Ai me kushёrinjtё dhe shokёt Kosovarё,latrёsuan trimёrinё  sa njё  mal i lartё  por dhe malet sa do tё lartё tё jenё ,kan pёrsёri maja mё tё lartё se rёtё, njёra nga kёto maja ёshtё Halit Coka, qё kёtё lartёsi ja dhanё liria e drejtёsia nё Kosovё. Nё beteja legjendare,Haliti,i tha plumbit tё sёrbit :-nuk mё vret  dot!..

I  tha  topit ,-plaç!

Prandaj nder dhe plot  lavdi pёr jetё,epror  i  U.Ҫ.K.     Halit Coka!?…..

                                                          Mazniku

Atje nё Maznik

Mbi njё pllakё mermer,

Ёshtё shkruar ,njё  emёr

Ёmёr  ,   plot   nder!.

 

Mbi kёtё pllakё

Ёshtё vёnё buçёtё,

Kёtu ёshtё shuar njё ndёrr,..

Ёshtё shuar njё jёtё!..

 

Ёshtё shuar ёndёrra

Ё lirё Kosova,

Kёtu ka rёnё trimi,

Hero , Halit  Coka!….

 

Kjo jetё u nda

Nё kulmin e rinisё,

Qё Kosova tё kёtё

Festёn e lirisё..

 

Emri yt nё lapidar

Po shёndrit  porsi  ar..

Gjer nё qiell çon lavdinё,

Ё pёr ne krenarinё..!

 

Tre   dëshmorë në një ditë

Nё Maznik nё zemёr t’Kosovёs

Ёshtё vu pllakё mermeri,

Ёmёr shkruar Halit Coka,

Lulё mali ,lul nderi.

 Po aty njё pllakё tjetёr

Ё ka emrin Kujtim Ajdini,

Ё ma larg nё veri,

Shkёmbёjnё nder e lavdi!!

 

Pra tri  pllaka me shkronjё ari

Nё fushё tё Kosovёs sollёn Lirinё,

Presin tё shkojnё te lapidari,

Qё  nё shekuj  tё lёshojnё dritё!.

HALIT  COKA

Zёqir  Haxhiu   “Kanuni’’

Ismёt  Ahmёti

Naim Avdiu  (dёshmorё)

Ёsat   Lata

Shkёlzё Brahima (dёshmor)

Haxhi  Sёjdia

Dёrvish  Tahiri   Brigada  134, ”Bёdri  Shala”

VISARI i PATRIOTIZMIT  MODERN 

Kosova ka qёnё vendi me luftra tё pandёrprera,ka pёrballuar stuhi  e agresione tё panumёrta.Nё kёto kushte nё Kosovё kanё lindur trima ,luftёtarё,dёshmorё e patriot,heronjё e komandant legjendar.Veprimtaria heroike e burrave tё Kosovёs ,lindi nё luftё dhe vetёm nё luftё ,sa herё armiku ёshtё futur  nё vend,kur ka filluar tё plaҫkis,tё vras e tё masakrojё njerёzit e pafajshёm.

Nё kёto kushte tё vёshtira ishte domosdoshmёri qё ky popull tё mbrohej nga dikush.

       Heroizmi i burrave tё Kosovёs lindi nga sulmi direkt i armiqёve tё tij,pamundёsia pёr t’ju shmangur kёtyre masakrave,prodhuan  trima e heronjё pёr tё pёrballuar situatёn nё kёto kohё tё vёshtira.Humanizmi i kёtyre trimave lindi si rezultat pёr mbrojtjen e nderit, dinjitetin tё njerёzve tё tyre mё tё afёrt tё gjakut,fshatit apo krahinёs,nga pushtuesi,qё  kёrkonte tё vriste plaҫkiste  e tё masakronte njerёzit e pafajshёm.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit tё popullit

pёr t’i bёrё ball sulmeve gjakatare tё armiqёve,pёr tё ruajtur territorin dhe njerёzit e tyre nё kёto kushte tёpёr tё vёshtira.

        Nё vendin tёnd çdo gjё tё bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kёnaqёsi tё madhe.

             –Ҫdo gjё tё keqe ,je i detyruar ta pёrballosh sa do e vёshtirё qё tё jetё ajo.

     – Çdo sulm sa do barbarё qё tё jetё ndaj vёndit ё njerёzve tё tu, je i detyruar ta pёrballosh me ҫdo ҫmim.

    -Atё vёnd ku tё ka ra koka ,je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me ҫdo kusht.

  Duke analizuar sa mё lartё,ai qё gjykon,mendon,arsyeton, del nё pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi i Halit  Cokёs ,ka diҫka tё veҫantё nga  kёto cilёsi tё burrave tё Kosovёs.Baza e kёtyre cilёsive tek Halit Coka ёshtё vullnetarizmi,ndjenja e thellё  qё buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot!..

     E pёr kёto cilёsi Halit cokёs i takon shumё, mё tepёr,pёr t’i lartёsuar sejcilёn prej tyre dhe,edhe kёto pёrcaktime tё miat nuk mjaftojnё pёr t’i plotёsuar sa duhet.

 –  Humanizmi mё ideal i takon , vetёm Halit Cokёs..

-Trim mbi trimat , ёshtё  Haliti.

-Patriot dhe atdhetarё,qёndron mё lartё HALITI..

–Hero dhe mё kryelartё  ёshtё , Haliti!

Kёto cilёsi burrёrore nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponojё as vendi se nuk jetonte nё Kosovё,as sulmet armike se ishte larg tyre,as lufta pёr tu vetёmbrojtur,pasi nuk ekzistontё njё mundёsi e till,por ndjenja e thellё qё buronte nga zёri i ndёrgjegjes,nga thellёsia e shpirtit luftarak shpalosi:

 -Humanizёm tё thellё, pёr njerёzit e pambrojtur.

–Heroizmin e pashembullt,pёr tё mbrojtur,tё masakruarit nga barbaria shekullore qё mbiu nё zemёr tё Kosovёs.

-Nacionalizmin demokratik,pёr njerёzit qё vuajnё nga turturat misterioze e tё papara..

-Atdhetarizёm e patriotizёm shembullor gjer atje ku ka kёmbё Shqiptari dhe merr sa do pak frymё atje ku jeton.

Jeta e dhuruar  nga Haliti,si gjёja mё e shtrejtё dhe e pazevendsueshme, nё vendin ku ai nuk  ka lindur,por atje  ku kan lindur e luftuar heronjtё mё me zё tё   Kosovёs.

 – Heroizmi i Halit Cokёs, pushon nёn hijen e shpatёs sё Millosh Kopilit ,qё hodhi nё tokё kokёn e Sulltan Mehmetit….

 –Heroizmi i Halit Cokёs pushon nё gjoksin e Mic Sokolit,qё  i vuri gjoksin topit tё turkut.

-Heroizmi  i Halit Cokёs  rrezaton dritё nё majёn e lisit tё Sef Koshares,tё varura nga forcat turke..

–Pushon  afёr Hasan Prishtinёs,dёgjon zёrin e Shote e Azem Galicёs.

 Mё nё fund heroizmi i Halit Cokёs lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qё si  njё  egёrsirё e tёrbuar kёrkonte tё shtypte trimin qё se mposhtё as tёrmeti mё i fuqishёm.

Po,heroizmi i Halit Cokёs u largua nga transheja pёr tu bashkuar me heroizmin e Adem Jasharit,dhe  me heroizmin e pёsёdhjёtё e gjashtё trimavё tё kullёs sё” Jasharajve”.

  Nё kёtё kullё buroi trimёria ,heroizmi.

Nё kёtё kullё e ka folenё liria Kosovёs e kёtu ,nё kёtё kullё ,pushon dhe heroizmi i Halit Cokёs.

Pushka e Halitit ishte pushka e dytё ,pas pushkёs sё “Jasharёve”

 E  lavdishme e krenare do tё jetё Kosova,me njerёz e trima tё tillё si Halit  Coka qё u fut nё kauzёn e trimave mё tё mёdhenjё tё Kosovёs martire.

E prehet sё bashku me ta  nё pёrjetёsinё e nderit tё kombit Shqiptar.

Nuk ka as psikolog qё tё shpjegojё dhe tё zbёrthej cilёsitё e karakterit tё Halitit.Nё njё moshё kaq tё re,me prekupacione,qё mund tё ketё çdo i ri ,tё triumfoj nё ndёrgjegjen e tij ,humanizmi njerёzor,mbi dёshirat dhe aspiratat qё mund tё ketё  njё moshё tё tillё!?

Humanizmi i tij lindi si nevojё shpirtёrore pёr tё  parё njerёz tё qeshur e tё gёzuar,pa lot ndёr sy,pa brenga nё shpirtё,pa dhimbje e fatkeqёsi,prandaj zgjodhi pushkёn,pёr tё luftuar antihumanizmin qё podhonte dhimbje ,lot,gjak e  varre masive nё Kosovёn martire.

Ndonёse heronjtё e Kosovёs u gjendёn pёrballё situatave  sa tё vёshtira aq dhe tё  domosdoshme,ishin tё detyruar qё tё pёrballonin me luftё e gjak situata tё tilla,ndёrsa Halit Coka jashtё  çdo rreziku tё till,e quajti obligim dhe mori vendim sa historik  aq dhe patriotik pёr tё luftuar nё krah tё popullit tё Kosovёs.Kёtu qёndon maja mё e lartё e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit  tё Halit Cokёs, qё populli i Kosovёs ёshtё mё mirёnjohёs se bijve tё tyre,pasi ky ka bёrё rrugё mё tё gjatё nё kushte tё vёshtira shpirtёror ,e klimaterike, luftoi me vetёmohim deri sa dhuroi dhe jetёn pёr Kosovёn. Njё obligim mё shumё! ….

 Njё nderim mё i veҫantё.

 E nёqoftёse ka ndonjё piramidё e ndёrtuar me burra dhe heronjё  e Kosovёs,njё vend me  rёndёsi kulmi i sajё, i takon  djalit nga shqipёria,vullnetarit  humanist,patriotit shembullor,nacionalistit demokratik Halit Riza  COKA.Veprimtaria dhe lufta e  pa epur e Haliitt ,nё trojet e Kosovёs,lartёson mё shumё sё kurrё,njё heroizёm qё kalon kufirin e atdhetarisё duke qёndruar patriot  mё i madh,nacionalist modern i kohёs ,humanistё shembullor i shekullit modern,njё trimёri e rrallё e gёrshetuar me zgjuarёsinё  bёri qё trimёria tё shkёlqejё fort dhe vetёm fort!……Vendosmёria e patundёr,iniciativa e madhe pёr ideale tё larta njerёzore e shumё tё rralla qё ndodhin po rrallё, e bёn qё Halit Coka tё jetё njё hero i kompletuar,me veti tё rralla,qё shkёlqyen nё front tё luftёs plot zjarr,qё i dhanё  Kosovёs Lirinё, pavarsinё dhe shkёlqimin historik nё njё shekull tё ri.Akti sublim i Halit Cokёs nuk buroj nga ambjenti ku jetoi e punoi.Nuk pati nё vendin e tij njerёz qё derdhnin lot,nuk pati nё vendin e tij fёmijё,gra ,burra e pleq ,apo varre massive.

Ato ,Haliti, i pa larg!……shumё larg!…..nё Kosovё nё gjymtyrёn e trupit tonё ndarё prej mё se njё shekull nga trupi ynё i helmuar!Mori rrugё tё gjatё e me pushkё nё dorё luftoi pёr tё mbrojtur jetё tё pafajshme,pёr tё tharё lotёt qё rridhnin pa fund nga sytё e pafajshёm,pёr tё mos patur mё vorreza masive.

Qё Kosovarёt tё gёzojnё,qeshin,e tё shijojnё tё ardhmen me plot optimizёm,me plot endrra tё mira e tё gёzushme.Shumё u thanё , por duhet njё roman qё tё shkruaj njё jetё tё shkurtёr me heroizёm kaq tё madh.

 Ky  hero i Kosovёs e ka emrin HALIT  COKA!

 Kushtuar  Halit  Riza  Coka.

Punova mё zemёr e shpirtё,pёr tё skalitur nё mendjen tonё ,ju Halit  Coka!.Dhe kur njeriu tё vlerson e tё don,ka shumё vёshtirёsi tё pёrshkruaj atё qё din dhe ndjen pёr njё personazh tё tillё me vyrtyte tё tilla.

E pra unё dhash jo atё qё ti pate,por njё mundёsi pёr tu futur nё memorjen tonё njё figurё qё nuk do harrohet kurrё.

LUTFI  COKA   :Ka mbaruar shkollen e mesme pedagogjike  dhe fakultetin per Matematike e Fizike.Ka punuar si mesues dhe drejtor i shkolles se mesme per vite te tera.

Kosovё me rrenjё prej guri
Nё Pashtrik rёndё flamuri.
Presinim trimat legjendarё
N’histori ju kem tё parё!

Kam obligimin tim moral e shpirtёror tё sjell nё kujtesёn e kosovarёve,njerёzve tё thjeshtё e tё ndershёm,politikanёve patriot dhe atdhetarё tё devotshёm,njё ngjarje me vlera tё mёdha edukative,patriotike e atdhetare 24 gushti 1999.

Terё Pashtriku dhe e gjithё Kosova ishin grupuar nё Gllogjan pёr tё pritur me dhimbje por,me ballin lart e me shumё krenari,”Tё Rёnёt” nё llogoren e trimёrisё tё luftёs Kosovare,pёr t’i ringrit nga llogoret ku ranё e pёr t’i futur nё piedestalin e madh tё historisё kosovare dhe tё tёrё kombit tonё.Erdhёn para kёtij tubimi madhёshtor ”Tё Rёnёt” mbi supet e shokёve tё njetёs llogore,por fati ishte i atillё, kёto hero e dёshmore,ndёrsa tё tjerёt dёshmorё tё gjalle nё mes tё gjallёve.Ata ecnin ngadalё tё rёnduar nё trup e nё shpirtё pasi ,mbi supet e tyre mbanin dhimbjen pёr shokёt e rёnё,rёndonin mё shumё mbi supet e tyre trimёria,heroizmi i tyre,patriotizmi dhe ndjenja e lartё kombёtare pёr tё cilёn dhuruan jetёn…
Sё bashku me eshtrat e tyre ,tё futur nё pedanet e trimёrisё,ato sjellin para nesh trimёrinё e heroizmin,pёr tё na pёrforcuar mendimin se Kosova ёshtё vendi i trimёrisё,djepi i heroizmit ndёr shekuj dhe aq mё tepёr nё shekullin e kohёs moderne ku jetojmё.

Shumё trgjike me pёrmbajtje krenarie ishte kur femijte,foshnjat e tё “ Rёnёve” veshur me rrobat e Uçk,qёndronin krenar para lotёve qё derdhnin nёnat,motrat,baballarёt,vllezёrit e kushdo qё ishte i pranishёm, pёr ata qё kishin pёrpara.Dikush qeshte dhe nuk e dinte pse qeshte,dikush qante dhe se dinte pse qante,dhimbje e madhe lotёt det me dallgё tё fuqishme shpirtёrore.Gjithёkush kёrkonte tё hidheshin mbi to lule e t’i puthnin pedanёt e tё “Rёnёve”,pedanёt e trimёrisё dhe tё lajmёtarёve tё lirisё.Jo,nuk ishte e mundёr se ata e kishin mbeshtjellё trupin me bezen e kuqe,ngjyer me gjakun e kuq tё tyre,dhe roje pёr to e mbi to qёndronte shqiponja e zezё dykrenare.

Shihja trishtueshёm çdo çast,lotёt rrjedhnin pakufi,qante zemra e madhe pёr zemrёn e vogёl me lot si deti.Qante me shumё dhimbje zemra pёr zemrёn,reflektonte malli pёr mallin,pyeste emri pёr emrin,derdhnin lot i vogli e i madhi.Sa pikёllim,sa trishtim,rrugёn se shihja dot,kёmbёt nuk shkojnё pёrpara dhe dora nga vendi nuk levizte. Harrova gjithёçka ,bile dhe veten time,pёr fёmijtё,pёr foshnjat pёr te ardhmen e tyre.Plagё nё shpirtё e zemёr,plagё e vullkan gjaku,plagё zemre,plagё dheu dhe plagё emrash.Prindёrit mbajnё femijtё,e femijtё puthin prindёrit dhe, treten nё mendime por nje shpresё ёshtё jeta, do vazhdojё mё mirё,nё liri,nё paqe pa luftё e pa gjak.

Ҫdo gjё e dhimbёshme,tronditёse,pikёlluese rёnduese e mjeruese, pshertimё e plot vajtime pa zё por me zemёr.Nё fёtyrat e kujtdo lexonim endёrra tё blerta,qё tё mos i ndryshojnё,tё mos i djegin njerёzit si dhelpra.Lot dhimbje,plagё nё shpirtё e nё zemёr, pёr ju o trima bijё tё mrekullueshёm tё kombit tonё,pёr ty o Halit Coka bir i Shqiёrise, djalё i kombit shqiptar,vullnetar ne luftёn martire nё krah tё vllezёrve tё njё gjaku tё njё gjuhe dhe tё njё flamuri .

Ju jeni krenaria jonё,ju jeni trimёria jonё,ju jeni patriotizmi e atdhetarizmi yne,ju jeni gjithёҫka pёr ne ,pёr tё tashmen e pёr tё ardhmen plot dritё qё na e dhuruat ju me grykёn e pushkёs e gjakun e kuq.Me ju krenohemi si komb,se marrim mesazhin me vlera tё mёdha, Kosovёn e duan kosovarёt dhe me heroizmin e tyre e mbrojnё me vetmohim e besnikёri tё madhe.

Ju kemi pёr para nё pedanin e krenarisё kombёtare dhe nga ju marrim mesazhe me plot dritё e plot vendosmёri pёr t’i ruajtur tё freskёta dhe burim frumёzimi nё ҫastet me tё mira por, dhe mё tё veshtira tё jetёs sonё idealet tuaja nё kёto kohё moderne.

-Nga ideali juaj mёsojme tёrё brezat se ,nuk vjen kurrё me lot Liria,nuk vjen kurrё me lot ҫlirimi,po nuk mposhte dhimbjen,po nuk tё qesh nuri,kurrё nё vatrat tona nuk valvit flamuri..
-Bota ёshtё e jona kur atdheu ёshtё i lirё,por nuk ёshtё e askujt, kur je lidhur kёmbё e duar me zinxhirё.
Ta dijё kushdo se luftё nuk ka paplagё e dasёm nuk ka pa mish,mbaje veten Kosovё,mbaje veten Pashtrik,bёje syrin pishё,se kёshtu ёshtё rruga e lirisё…

Lotёt janё tё mallkuar ,janё dobёsi, janё paaftёsi qё i shuan ҫdo njeriu besen,guximin,trimёrinё e tё ardhmen plot dritё. Neve na dhatё lirinё , e mundёt armikun tinzar e tё mallkuar,nuk u gjunjёzuat para pushkёs e para topit, natё e ditё luftuat e kjo luftё e juaja ёshtё jeta jonё pa vuajtje ,pa dhunё,pa masakrim e pёrdhunim.Na dhatё poemen e lumturisё,realizimin e ёndёrrave tё mёdha,na dhatё prozhektorin e dritёs sё lirisё, dhe shinat e vlerёsimit tё drejtёsisё sё minguar nё shekuj.


Pre jush na erdhi njё stinё e re,qё dielli tё ndriҫojё pёr ne, lirinё ta gёzojme, paqen ta shijojmё e atdheun ta ndertojmё.Me pushkё e me penё botes t’i tregojmё se Kosova ka zot, si nё shekuj dhe pёr sot e pёr nesere shume mot.Nё fёtyrat tona nuk do lexojmё mё,semundje,uri , mall, urrejte, mjerimi,pikellimi ,jetima e vetmёrira.


Mbi panteonin e pavdekёsisё suaj ,dhe tё historisё suaj ne hedhim lule,derdhim lot duke thithur nga ju gjithёҫka,vlerёsojmё gjithёҫka,pёr luftёn tuaj,pёr gjakun tuaj ,pёr jetёn tuaj dhe pёr lirinё qё na e dhuruat me gryken e pushkёs e tё trimёrisё sё rrallё shqiptare.Nga thellёsia e zemrёs uroj qё populli i Pashtrikut dhe i gjithё Kosovёs,tё jetojё e t’i kujtojё ,sepse ata do tё vdesin kur dalin nga kujtesa popullore.Kam dёshirё tё sjell nё kujtesё ata fёmije apo foshnja ,tani janё rritur ,tё kenё shpresё e fat dhe tё jenё shembёlltyrё e ‘Tё Rёnёve”me tё cilet krenohemi ne, krenohet kombi.
Mirёnjohje e shumё repekt pёr tёrё veteranёt e UҪK,tё cilёt duhen vlersuar se dhe ato janё heronjё tё gjallё qё pushka e armikut i fali dhe fati i tyre ёshtё kursyer nga zoti,pёr tё shkruar historinё e trimave tё llogoreve kudo nё Kosovё.
S’ka e s’do ketё ditё tё mirё kur je i shfrytezuar e i lidhur me zingjir.S’ka ditё te mirё kur nuk jemi tё lumtur,kur nuk je i lirё.
Me pushkё, me penё, me gishtё , me mend, me forcё , me bukuri,Tё gjithё jemi bijtё e njё nёne, qe e ka emrin ”Shqiperi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Shperndaje ne
Updated: 23 Maj, 2020 — 23:16

The Author

Lutvi Coka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.