Vojsava Tripalda gjak i pastër arbëror

Vojsava (Vjosa) Tripalda, e ëma e Gjergj Kastriotit, ishte gjak i pastërt arbëror-shqiptare.

Gjthçka është e “huaja”për ty,nëse ti, “lexon historinë”, dhe në fund,shikon nga këndi që të kan futur,dhe pa asnjë ndjenjë,interes, etj.,pa lëvizur nga vendi-kurthë,ku ke rënë,atëherë,nuk më mbetët tjetër,veçse të “shprehë keqardhje…!
Zgjohu,zgjohu e mos turpëro, vëndin, popullin dhe historinë, shiko rrotull,lexoje me zemër historinë,si shqiptarë zemër shqiptari.
Manipulatorët,deformuesit e historisë, luajn me t’vërtetat e saja, gjithçka, mirëmenduar, e paracaktuar,dhe ti,ti hesht, dhe në raste bëhesh pjes e kësaj loje të ndyer…turp.Të mirëpaguar, nga grupimet,rryma të ndryshme antishqiptare, disa të tjerë,kot fare, pa e ditur që kan rënë në grackën e armiqëve, servilëve të tyre.Duhet ndaluar e detyruar të mësojnë të vërtetën.Tani,sa nuk është vonë.Vojsava (Vjosa) Tripalda ngo Pollogu,ishte gjak i pastërt arbëror-shqiptare.Vojsava,nuk ishte sllave,siç pretendojnë: bullgarët,sërbët,maqedonasit, boshonjakët etj. Kurse ti,ti pa u lodhur,ashtu siç je-kokëbosh,syt nga kuleta,se kush do paguan më shumë, pohon, pro grabitqarëve që kërkojnë të përvetsojnë nga historia jonë.
Të gjitha këto…gjëja e ëma e Gjergjit paska qenë sllave,janë pa fakte,vetëm supozime,me prapavij. Vojsava (gruaja e Gjon Kastriotit),u lind e u rrit ne vendin e shqiponjave, gjithçka i falën ato male,gjuhën, kulturën,flamurin etj., mbrenda përmbrenda kufijve arbëror.
Nënëloke Vojsava, përveç që lindi 9 femijë,si drita, në mesin e tyre, lindi një yllë,yllë që ndriçon nga një cep tek cepi tjetër, përgjatë kufijve arbëror,dhe mëtej,në gjithë botën e qytetruar. Ajo i rriti, i edukoi në frymën e kulturën e Arbërit,qëndroi krah të shoqit,të bijve e bijave,deri në frymën e fundit,mbështeti dhe ndihmoi çdo veprim të tyre, ashtu siç bënë çdo nënë shqiptare.
Bazuar në shumë fakte,unë,shtroj pyetjen: Si qenka e mundur të jet me preardhje “sllave”,Vojsava!
(vërtet,emri po, është emër sllav, njëlloj si ky i imi, Islam,por unë,siç bënte nëna e Gjergjit, dhe shumë e shumë të tjerë, nuk jam turk,as sllav, as arab, ndikimi i tyre dhe pushtuesëve të tjerë, na vuri në këtë pozit,në prag të tjetërsimit,ndaj të cilës, unë vazhdoi… edhe me forcë ti kundërpërgjigjem,se emri nuk ka të bëjë asgjë me mua, unë, jam gjak arbëror-shqiptarë).
Gjithmonë historia individuale e tyre (sllave),në rastin e parë që u jipet ato-ata i’u rikthehen rrënjëve.
Njihen për tradhëti,dhe si bukëshkelës. Kurse në familjën e Gjon Kastriotit (përjashto Hamzain,kishte nënën turke),nuk patëm një gjë (tradhëti) të tillë.
Përkundrazi,nga jeta i nda me faqe t’bardhë. Duke lëne mbrapa,kujtimin më të bukur të një Nëne.
Priti e nderoi, gjithë ata princër e ushtarë që urdhëronin në derën e kastriotëve,njëher të t’shoqit e më pas të t’birit. Prandaj të huajt, përpiqen të përvetsojnë! Sepse në historinë e tyre të shëmtuar nuk gjenë raste siç kemi ne, gjatë gjithë historisë sonë të lavdishme, të ndërtuar e nderuar me gjak, nga parardhësit tanë.

Pal
Islam Idrizi 07.06.2020

Ingolstadt

Shperndaje ne
Updated: 20 Qershor, 2020 — 17:28

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
  1. Bravo vella, ne nje pjese te botes ku serbet, greket, shpifin dhe punojne gjithmone e gjithmone kunder shiperise. Sot eshte Vjoslava, neser jane Balshajt (qe qenkan serbe edhe ata) gjithe Shqiperia nuk existoka. Menyra e sllaveve eshte genje, genje se dicka do mbetet. Si mendon se unbe aq e madhe Russia? Dhe ne shqiptare kokeboshe, mendoheni dhe veme ne dyshim. Kur ajo qe duhet te bejme eshte te mbrojme, me fakte me kerkime etj vendin tone. Ne 10 vitet e fundit Kosova u clirua nga serbia, por ne internet dhe rrjete sociale vetem kemi humbur….dhe vazhdojme e humbin. Nese do ta ndihmosh vendin tend lexo, bej kerkime, gjej autore qe tregojne qe skenderbeu eshte shqiptar. Dje ta dish asnje shqiptar nuk ka per te falenderuar per kete. Perkundrazi do te te luftojne shume me teper sesa serbet ose greket ” u be ky te na tregoje kush jemi ne… kushedi c’do…” . Bravo per atikullin tend vella. Kane mbetur disa yje shqiptare , te radhe…qe ndriçojne qiellin e erret shqiptar. Pershendetje. DRITANI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.