Shqipëtar!

Shqipëtar/e

Kush la emër,
kush na mban të gjallë,
kush,n’çdo hap që bëjmë, na qon fjalë,
kush bëri shqipet, një,t’pa ndarë?

Në dasma, e tjera gëzime në jetë,
qe besa,dhe në luftra, e n’betejë,
në morte, të nderohët,
në dasma, kur qifti t’martohët,
që në lindje, fëmija pagëzohët.

Kryerzoti,prisi i Arbërit,
kryeheroi ynë kombëtarë,
Gjergjit të Kastriotëve,
atij, dhe vetëm atij,
i qofshim falë.

Kudo e kurdo, Shqipeve,
bijave e bijve të vet,
përmes flamurit u flet,
krenar e koklartë,
qofshi përjetë.

Njëashtu, si atëherë,
fluamuri i tij i shenjtë,
lotët i kthen, në lot gëzimi,
pranverë,jetë folesë,
brenda kufijve të shqipes,
dhe përtej kufijve të vet.

Pal
Islam Idrizi
14.06.2020 Ingolstadt

Shperndaje ne
Updated: 15 Qershor, 2020 — 15:19

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.