TIGRI GREK I “ LIGJIT TË LUFTËS ”

Tigër grek, tigër helen, tigër i sajuar i
murgjëve dhe i Ushtrisë fashiste greke
ti që N. Zervën e shndërrove në tigër
dhe more guxim të krijosh at´ kafshë
të zezë, atë tigër kundër popullit çam
është e pafalshme për të gjitha kohërat
Greqi, si guxove ta krijosh atë kafshë
vrasëse, at´ kafshë të egër, të pashpirt
me at´sërë Tigrash, të Ushtrisë, dhe të
murgjëve, ti nënave çame ua çave
barkun, t´ua vrasësh fëmijët, burrat, dhe
shtëpitë ua dogje, ua more gjënë e gjallë
Greqi, t´i bëre krim të quajtur, gjenocid
dhe guxove të krijosh atë kafshë të zezë
at´kafshë të egër, kundër popullit çam
Tigër i Parlamentit grek, dhe i Ushtrisë
Fashiste Greke, tigër i murgjëve dhe i
kishave ortodokse greke, t´i bashkë me
mbretin tuaj, dhe dekretin e mbretit tuaj
sajuat “ Ligjin e luftës ” me Shqipërinë,
dhe të ashtuquajturin
“Ligj të kufomave greke në Shqipëri”
Greqi, ti po përqeshë zotin që krijoi njeriun
dhe guxove t´i ngritësh monument
kafshës, Zerva! Tigrit të Gjenocidit grek
që vrau dhe masakroi Çamët, për t´ia marr
tokën, dhe vendose shtetrrethim. Greqi,
ku mbeti njerëzillëku yt, qytetaria jote
Greqi, ti kafshën Zerva e nderove për merita
vrasjesh dhe krimesh ndaj fqiut çamë
ore, s´di si ta urtësoj fjalën, para një Greqie
aq mizore, aq ç´njerëzore, dhe aq tigëreshë!..
Greqi, sërë tigrash anti-Shqipëtar, sërë
tigrash anti-Çamëri, sërë tigrash anti
Arbëri e Poshtme, njih gjenocidin ndaj
Çamëve të Çamërisë, dhe liro 17 mijë e
5 qind kilometra tokë shqiptare, liro at´
pjesë të Shqipërisë së Poshtme, Shqiptarët
S´kemi si të falim tokën stërgjyshore
Tokën pellazgo -Ilire të Epirit të Çamërisë
Shqipëri, koha është të ngrejmë zërin
Në Çamëri, në Shqipërinë e Poshtme
Greqia dhe sëra e tigrave të vazhdojnë të
bëjë gjenocid, ta mbajnë në shtetrrethim
popullin çam, dhe Çamërisë ia mohon
origjinën, shkollimin, dhe arsimin shqip
Dosja çame është pranuar në Den Hagë
për të fajshmin, Tigër Grek të genocidit!..
 
Rrustem Geci – Bruksel, Dortmund, 2017

Shperndaje ne
Updated: 10 Prill, 2017 — 16:27

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.