AROMË ATDhEU KA VEÇ N’ATDhE

AROMA QË ZGjON
(lulja e pranverës sime)

Shikimi yt,
me thellësinë e detit
dhe kthjelltësinë
qiellore
më ngroh
për çdo mëngjes
edhe palcën time
të ngrirë,
trupin t’ngarkuar
nga stresi
e ndjenjat e mia
t’acaruara
i zbut ndjeshëm!
vetëm ajo
buzëqeshja jote
e ëmbël
butësisht më zgjon
herët në të gdhirë
sepse, bukuria e cila
rrezaton thellë
ngrohtësia e saj,
kurrë, s’të pengon
edhe pse zemrën,
aty, brenda
t’kallur,a t’fikur!?
e bën thelë thelë!
por shpirtin e lënduar
e t’strukur n’zgafellë
prej vuajtjesh,
që të sfilitin
maramendthi,
ajo ndjeshëm
bile etshëm
e shëron!
aromë atdheu
ka veç n’atdhe,
s’ka peshore
që e peshon!

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 6 Maj, 2017 — 16:33

The Author

Kasam SHAQIRVELA

1 Comment

Add a Comment
 1. MALLI PER ATDHEUN

  Më ka marrë malli për Kosovën
  Martire të ndezur në flakë
  Për tokën time të dashurin Atdhe
  Trupin larg mendjën gjithmonë atje

  Unë mërgimtari larg nga ti
  E vetëm rritët dashuria për ty
  Unë vuaj për ty o i dashuri Atdhe
  S’shpejt do të vi prap atje

  Ika në dhe të huaj nga vuajtjet
  Mërgimi ah mërgimi s’mëpëlqeu aspak
  Mjerimi më solli kaq larg
  Në Gjermanin e bukur për mua aspak

  Për mua e bukur është Kosova
  Atdheu i dashur i Arbrisë
  Ku nënat lindin Shqiponja
  Kosova e kuqe zemra e Dardanisë

  Malli për ty e dashur
  Shpirtin ma ka ligësuar
  Endrra e shqetësime
  Më bëjnë më të mallëngjyer

  Mendoj si e kam lënë Atdheun
  Në kushte lufte e të robëruar
  E ne e braktisim atë në pa mbarim
  Historia do të na dënojë sa trishtim

  Rrugën e lirisë e kemi nisur
  Por jo ende s’e kemi mbaruar
  Në ditët që do të vinë
  Përpara përpara duhët marshuar

  Ju lutëm o njerzit e mi
  Ruane gjakun mos e prishni
  Kujtoni dëshmorët që ranë
  Se gjaku i tyre kot nuk shkon .

  Gjermani

  Guxhagen 29 .05 .1993
  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.