“GJURMË PELLASGO – ETRUSKE NË ITALI”. DRUIDET KELTË( PJESA E PARË)

Pellasgët në Itali dhe Spoleto. Mali i shëjtë Monte Luco dhe besimi druid

( pylli i shëjtë i lisave ).

Autor: Kol Marku

Në këtë rast, ju mund te shikoni filmin dokumentar me ide, regji dhe montazh të realizuar nga Kol Marku ( studues i antikitetit ). Ky dokumentar bën fjalë për gjurmë pellasgo – etruske në pergjithesi në Itali dhe në veçanti në qytetin Spoleto. Pellasgët në Itali dhe Spoleto, Mali i shëjtë Monte Luco dhe besimi druid. 

Në pjesen e PARË të këtij dokumentari kemi trajtuar ardhejn e pellasgëve nga Epiri (Dodona) në Spoleto Itali dhe gjurmet e tyre arkiologjike në qytetin e parë që themeluan, qyteti Spina (shpina ) në derdhjen e lumit Po (në Venecian e sotme), deshmuar nga autoret e lashtë midis të cilëve mund të kujtojmë Dionisin e Alicarnasit, i cili ka folur edhe për vajtjen e pellasgeve në Itali dhe në Spoleto. Gjithashtu kemi dhe gjurmë arkiologjike dhe në pyllin e shjëtë (me drurë Lisi) në Monte Luco i cili gjëndët në afërsi të këtij qyteti. Në veçanti vërehen dhe gjurmët e përhapjes së besimit druid-pellasg dhe kelt në këtë mal të shejtë.

Në pjeset e tjera që do të trajtohen nga ne më pas, do të kemi vazhdimsine e besimeve të mevonshme me levizjen heremite dhe atë franceskane që u bënë në atë mal të shejtë ku gjëndet dhe një shpelle; ajo e Sant Antonio di Padova (Shena Ndout) i cili më pas, ka shkuar dhe në Laç të Kurbinit në Shqiperi.

Ai vënd është bërë tani shumë i vizituar nga besimtarët. Falenderoj shokun dhe mikun tim regjizorin e talentuar Jani Tane për leximin e tekstit. Shenim: Pamja e kopertines së  prezantimit të  dokumentarit marrur nga:  www.ikvi.at

Ju uroj shikim të këndshem ! 

Shperndaje ne
Updated: 16 Maj, 2017 — 20:31

The Author

Kol Marku

2 Comments

Add a Comment
  1. Faleminderit Admin per publikimin. Te uroj pune te mbare dhe suksese te metejshme.

  2. Ju faleminderit Z. Marku, i juaji Admini…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.