Thënje Kombëtare: Irena Papas – “Une jam shqiptare”

“Nuk mund të largohem nga kjo botë e të mos e them të vërtetën, – UNË JAM SHQIPTARE.

Kur kam lindur në vitin 1926 mbiemri im ka qenë Irene Leleku”.

Tekstin e dërgoi Halil Preniqi.

Shperndaje ne
Updated: 26 Qershor, 2017 — 16:22

The Author

Admin

3 Comments

Add a Comment
  1. Tani që është 90 vjeç, aktorja e përmasave botërore, Irene Papas, ka zbuluar origjinën e saj të vërtetë, edhe pse gjithkush nga ne e ka njohur si aktore greke.

    “Nuk mund të largohem nga kjo botë e të mos e them të vërtetën, – UNË JAM SHQIPTARE. Kur kam lindur në vitin 1926 mbiemri im ka qenë Irene Leleku”, është shprehur aktorja.

    Irene Leleku – Papas ka luajtur në 90 filma. Roli i saj më i spikatur është ai i Penelopes në serinë televizive italiane “Odiseu” bashkë me legjendën e artit kinematografik, Bekim Fehmiu.

  2. Këtë e ka pas deklaruar edhe më heret se me origjinë ka qenë Shqiptare .

    Në gjysmen e shekullit XIX Në Athinë në mbi gjysmen e territorit Grek është folur dhe ka dominuar gjuha shqipe. kjo është një e vertetë e pa kontestueshme .

    Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons