Shpëtimtarja e botës ose Shën-Tereza shqiptare

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #10)
 
Sikur t’a dinin e gjithë bota mbarë dhimbjen të cilën po e kalonim , të gjithë do të na vinin në ndihmë . Por ndodhi e kundërta . Ata kurrë nuk na erdhën në ndihmë dhe të gjithë ishin gjakëftohtë ! Kurse shqiptarët dëshironin që t’a bëjnë të njohur atdheun e tyre në gjithë botën , por nuk ishin kurrë aty .
 
Vetëm shqiptarët kanë qenë ata të cilët ishin humanistët më të mëdhenj . Ajo ishte edhe Shën-Tereza .
Më fal oj nëna e të gjithë të varfërve të botës , që nuk e kam kushtuar një shkrim për ty , për vlerat e lirisë dhe për zemrën e madhe që e kishe edhe pse ishe shtat-shkurtër ! Nuk të bën të mirë trupi apo pamja fizike , ka të bëj vetëm me veprat e mira që ke lënë në botë .
 
Vetëm 7 personalitete jo-amerikane iu është dhënë çmimi Qytetarë Nderi gjatë gjithë historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës , në mesin e këtyre personaliteteve është edhe shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza . Krenari dhe vetëm krenari është emri i kësaj qenieje njerëzore .
 
Evropë , mjaft më mbylle sytë , Shqiptarët janë krenaria jote dhe do të jenë gjithmonë të tillë . Shpirti i tyre ka punuar për Shqipërinë , por edhe për njerëzit e tu ! Si ka mundësi që nuk krenohesh me këtë ? Edhe na ke ndarë , por edhe nuk je krenar për veprat e mira të shqiptarëve . Mbetesh vetëm një plakë pa ndjenja , por pikërisht për Nënën Terezë duhet të jesh krenar edhe për gjithë shqiptarët .
 
Ne shqiptarët jemi një laps i vogël i dërguar nga zoti dhe dërgojmë një mesazh paqeje për të gjithë . Kështu thoshte edhe Nëna Terezë . Ata të varfër nuk kishin fuqi për të mbijetuar , ishin pothuajse të vdekur , pa ndonjë gjë për të ngrënë dhe për të mos thënë pa as më të voglën shpresë për të jetuar . Një ditë jeta e tyre ndryshoi , erdhi një shqiptare e ndershme nga Shkupi në misionin për t’u bërë shpëtimtarja e atyre fëmijëve .
 
Nëse duhet të flitet diçka për Nënën Terezë , ajo duhet të flitet në gjuhën shqipe . Ajo është shqiptare , me nënshtetësi indiane , një murgesh katolike , e cila i përket gjithë botës , por në zemër i përket Krishtit . Një shpëtimtare e botës !
 
Në vitin 2003 , Nëna jonë u bë “e lumnuar” dhe kjo ishte njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme të popullit shqiptar . Pas 12 vjetësh , erdhi edhe momenti që të bëhet shenjtërimi i kësaj murgeshe , e cila ishte gjithmonë në shërbim të botës . 4 shtatori do të ishte ajo ditë , kur shqiptarët do të ishin gjithmonë të bashkuar dhe bota do t’i shihte njëherë e mirë vlerat tona kombëtare . Kjo të bën krenar sepse bota të sheh me një sy më miqësor ! Ata që nuk kan ditur se çfarë është fjala “Shqiptar” e dijnë fal Nëna Terezës .
 
“Biri im , të lutem shpëtoji shqiptarët e mi .” – ishin fjalët që Nëna Terezë i’a tha nëpërmjet telefonit Presidentit Amerikan Bill Clinton dhe fal Nënë Terezës , ai ka përmbushur një detyrë ndaj saj dhe vlerave të lirisë . Veprat e saj për botën , e bënë këtë grua shtat-shkurtër femrën , që do të fitonte çmimin Nobel për paqe ! Duhet të kërkojmë patjetër që eshtrat e saj të prehen të qeta në vendlindjen e saj , në Shkup .
 
Kur je me Nënën Terezë , e gjithë ajo që duhet të bësh është vetëm t’a dëgjosh ! Thëniet e saj janë perlat e gjithë botës . Veprat e saj për botën , janë fytyrat e gjithë shqiptarëve anembanë botës . Ai ose ajo që e përdhos ose e shan këtë nënë shqiptare , nuk e meriton as respektin e një fëmije . Kjo femër shhqiptare është frymëzimi i çdo shqiptari , krenaria e gjithë botës . Prandaj edhe Evropa duhet t’i hap sytë .
 
Njëra ndër thëniet më të mira të saj është kjo – “Nëse luksi na rrethon , ne humbasim shpirtin . Ne do të jemi të aftë të duam të varfërit nëse njohim varfërinë dhe jemi vetë të varfër .” – Nëna Terezë

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. NENA TEREZE

  Nga gjiri i popullit tim
  Lindi nëna e madhe
  NëNA E MBARë BOTëS
  KRENARIA JONë SHQIPTARE

  E brengosur për të varfërit
  Hyjnesha e paqës
  Nëna jonë e madhe
  Dhe e mbarë botës .

  ————————————-

  NëNA TEREZE

  Vetëm ti
  E kush pos teje
  Na ndihmon
  Nënë e shenjët
  Ike
  Gjithmonë na mëkon .
  ————————————
  NGA GJIRI I KOMBIT

  Nuk është rastësi
  Nga gjiri
  I kombit
  Të lashtë
  Nga gjuha
  E pellazgëve
  E perëndive
  Të lindin
  Mendje
  Të ndritura:
  Skënderbeu,
  Nënë Tereza,
  Rugova,
  E Adem Jashari.

  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons