Republika e Çamerisë dënon fuqishëm aktin terrorist nga qarqet ekstreme greke.

 

Sot rreth ores 02 të mengjesit shpërthehu një bombë e fuqishme në makinën e Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës së Çamerisë z.Festim Lato. Shperthimi i bombës ishte i fuqishëm, dogji makinën, shpërthehu xhamat e shtëpisë së Festimit, dhe goditi tavanet ballore të shtepisë. Të lenduar nuk ka. Dëmet materiale janë të konsiderueshme.

Kryeministri dhe presidenti i Republikës së Çamerisë z.Festim Lato është shëndosh e mirë. Qeveria e Republikes se Çamerisë në mbledhjen e sotme dënoi këtë akt terrorist nga qarqet ekstreme greke. Qeveria e Republikes se Çamerise i bën thirrje Qeverisë së Greqisë që të mos luaj me zjarrin. Bomba u hodh nje nate pas turneut 10 ditor të Qeverise se Republikes se Çamerise dhe dy deputeteve faktmbledhës të Keshillit te Europës në vizitë tek Princi i  Monacos, në Ministrinë e Jashtme të Italisë, në Selinë e Shenjtë në Vatikan, dhe në Republikën San Marin.

Republika e III-të Shqiptare në Ballkan, Republika  e Çamërisë u shpreh Festim Lato, për mediat Hollandeze dhe Gjermane, është poces i pakthyeshëm. Të gjithë duhet të flasin se Republika e Shqipërisë në Greqi ka 17 mijë e 5 qind kilometra katror tokë shqiptare.

Epiri Pellazgjik – Çamëria në të gjitha periudhat historike ka qenë, toka jonë. Kufijtë në Ballkanin Perendimor së shpejti do të ndryshohen, dhe hartës së Evropës së shpejti do ti shtohet edhe një shtet i Ri, Republika e Çamërisë.

Me poshte do te japim deshmite mbi demtimet materiale: 

Shperndaje ne
Postuar: 22 Gusht, 2017 — 20:58

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons