Skënderbeu është krenaria jonë . Mos e mbuloni !

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk jam i qetë dhe nuk mund të rri i qetë kurrësesi . Gjaku më vlon përmbrenda dhe mezi pret që të dal jashtë . Ky gjak është lodhur duke parë marrëzi të njëpasnjëshme . Ai gjak jam unë , është çdo shqiptar që nuk është vetëm shqiptar nga fiziku i tij , por është shqiptar nga mendja dhe gjaku që rrjedh në venat e tij .
 
Përse na e bëni faqen e zezë para të tjerëve ? Po përse nuk jeni të vetëdijshëm se çfarë jeni duke bërë . Ore zoti i’u mallkoftë juve që shkaktoni vetëm urrejtje dhe asgjë më shumë . Ju krenoheni që jeni shqiptar dhe unë duhet të di se kush të bën krenar të jesh shqiptar ? Sigurisht që ata që të bëjnë krenar të ndihesh i tillë janë ata heronjë , të cilët vetja jote , uni ytë , i ofendon pa pikë turpi .
 
Gjergj Kastrioti , të rrëfej edhe njëherë Shqipërinë dhe shqiptarët e tu , që u bënë llumi i botës . Përsëri më vjen keq të të them , por ne jemi populli i vetëm dele , që ka mbetur në Ballkan . Përsëri edhe eshtrat e tua bëjnë lëkundje në një ditë paqeje .
 
Gjuha shqipe dhe Gjergj Kastriot Skënderbeu e kanë fituar me kohë betejën e tyre kundër osmanëve , tani është ora e shqiptarëve evropian , premtimi i tyre ndaj vetes . Edhe sikur kurrë për jetë t’mos bëhen shqiptarët , turkogluve të sotëm s’duhet kurrë t’ju nënshtrohen , atyre duhet t`iu bëhet e qartë , prerë e pa rezerva , se shqiptarët nuk bëjnë dashuri me ish-dhunuesit e tyre . Boll fqinjë masakruesa e të poshtër kanë shqiptarët , ama tersin më të madh në jetë të jetëve kanë atë turko-osman – na shkruante Kadare .
 
Kur bota na thotë : Ju jeni vendi i vetëm që njiheni për harmoni fetare , përqafojmë njëri-tjetrin me dashuri vëllazërore . Nëse është kështu , përse në festa fetare nuk e bëjmë të njëjtën gjë , por përkundrazi helmojmë edhe më shumë heronjët tanë duke i ngujuar në errësirë (?) Kjo është ajo që ndodhi në ditën e djeshme .
 
Ne nuk jemi krenar për ato që zoti ka menduar për heronjët tanë . Nuk dua më të vazhdoj me pse-ja ose të tjerët do të mendojnë se jam soji i Sterjo Spases . Çdo pikë e gjakut tim , që rrjedh nëpër venat e mia e bënë të ditur se Skënderbeu është ai që ndaloi një pushtim , që më vonë do t’a fuste Arbërinë në errësirë kolektive . Të gjithë duhet t’a dijmë këtë dhe populli i shkretë e di tashmë por vetëm kanë frikë t’a pranojnë sepse trushpërlarët mendojnë se Turqia është Islami .
 
Nëse e keni mbuluar sepse ashtu thotë feja , atëherë vendi ku duhet që t’a falnit namazin e Kurban Bajramit do të ishte xhamia e cila është afër me kishën . Patjetër që kjo të bën krenar për harmoninë fetare në Shqipërinë tonë .
 
Skënderbeu është thesari jonë më i madh që do të mund të egzistoj ndonjëherë . E gjithë bota e njeh botën shqiptare falë këtij heroi , i cili nga të pakombët cilësohet si “kalorësi i krishtit” dhe padyshim se kjo pallavër duhet të zhduket .
 
Jemi i vetmi popull në botë që kemi tri fe të ndryshme , por e vërteta është që kemi një komb që quhet Shqiptar , kemi një gjuhë , një gjak dhe një zot . Po të shkosh në shtetet e tjera të Ballkanit do të thonë “unë jam mysliman , katolik apo ortodoks” por në Shqipëri edhe bariu më i thjeshtë me krenari thotë “Unë jam Shqiptar” .
 
Duhet të paguajmë për mëkatet tona ndaj kombit duke u përulur para tij dhe duke kërkuar falje në emër të flamurit të Skënderbeut dhe më pas të punojmë për të mirën e popullit të Kastriotit duke i shkolluar fëmijët por gjithashtu duke i’a u mësuar historinë tonë të lashtë rreth luftërave tona të lavdishme për të mbrojtur tokat tona të shenjta , që na i ka falur zoti dhe ne me devotshmëri i kemi ruajtur .
 
Nëse ndodh e kundërta . Nëse fëmijët tanë mësohen me skena të tilla , duke u mbuluar heronjët tanë , atëherë mjerë për ne . Pra , mos na i mbuloni heronjët tanë sepse ata janë pikërisht Krenaria jonë . Vdekja e tyre , liria jonë !
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN E MOHOJN QIFTAT E LLIJIT TE HAXHI QAMILIT .,POR DO Të MBESIN PERPJEKJE Të KOTA. ,SKENDERBEU ESHTE KRENARIA JON KOMBTARE DHE UNIVERZALE .

  NGA GJIRI I KOMBIT

  Nuk është rastësi
  Nga gjiri
  I kombit
  Të lashtë
  Nga gjuha
  E pellazgëve
  E perëndive
  Të lindin
  Mendje
  Të ndritura:
  Skënderbeu,
  Nënë Tereza
  Kadare

  Rugova,
  E Adem
  Jashari

  SKENDERBEU Në PRISHTINë

  GJaku i Arbërit thërret
  E gjatë rruga ishte
  Nga Kruja në Prishtinë
  Nuk vonohem edhe në Iliridë
  Sëshpejti do të shkelë

  Sa bukur po qëndron ky yll
  Heroi ynë Promete
  Gjergj Kaserioti Skenderbeu .
  Urime me fat Dardania e lashtë
  Qofsh faqe bardhë Kosovë .

  28 nëntor 2001 Prishtinë .

  Me respekt të veçantë nga i juaji Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.