” AMANETI ” I SKENDERBEUT PARA VDEKJES. FJALA PARA PRINCAVE DHE DJALIT TE TIJ 10 VJECAR.

Realizimi Kol MARKU ( Studjues )

Ёshtë në  nderin   e çdo shqipëtari, me gen, gjuhë  dhe shpirt, dhe jo të “shqipfolsëve”, që ta shikojë këte vidio, të lexojë dhe rilexojë këtë  “ AMANET” të Skenderbeut, qe ai u ka lënë të gjithë princave Shqipëtar (Arbër), të asaj kohë, përfshi dhe djalin e tij 10 vjeçar; përpara se heroj të ndërronte jetë.  Aty gjëndën të gjitha pikpamjet e tij, për njerzit, popullin,drejtuesit, shtetin,, bashkimin strategjinë, tradhetinë, antishqiptarët,drejtësine, korrupsionin doktrinat fetare dhe shume  elementë të tjerë, që paraqesin shumë interes për një shtet dhe një mbretri të asaj kohë, por që  tingëllojnë aktuale edhe në ditet e sotmë. Kjo do të përbënte dhe një orjentim të drejtë për kohën kur po jetojmë sot, kur kanë dalë  në skenë disa element të mercenearzimit antishqiptar që po kërkojnë që të hedhin  baltë mbi një figurë të tillë me përmesa historike si Gjergj Kastrioti (Skenderbeu):  i cili ka përbërë gurin e themelit të bashkimit kombëtar, -duke përfaqesuar  vetë ndërgjegjen  e kombit-, që  për me teper  pesë shekuj me radhë e arrinë deri në ditet tona.

Jeni të lutur që ta shikoni ta shperndani sa  më shumë këtë vidio, ku në të do të gjeni të detajuar në 15 pjesë (faqe)  permbajtjen e këtyre porosive të Skenderbeut, që ishin dhe amaneti i fundit i tij  për shqipëtaret ( Arberit)  e asaj kohe. Këtu është rasti që të bëjmë  dhe një  falenderim për (rapsodin me çifteli Gjelosh Hajdari që këndon për heroin kombëtar Skënderbeun, me shume mallë dhe pasion duke paraqitur në vija të përgjithëshme historine e tij. ( kënga e tij intergruar në vidio). Ju uroj shikim dhe lexim të këndëshem!  

Ne  VIMEO 

Shperndaje ne
Updated: 14 Tetor, 2017 — 10:42

The Author

Kol Marku

1 Comment

Add a Comment
 1. ATDHEU

  Atdheu
  Ka nevojë
  T’i japim
  E jo t’i marrim
  Ndërgjegjja
  E vertetë
  Cdo gjë që ka
  Atdheut ia falë

  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.