Greket bertasin “Poshte Amerika, poshte Shqipetaret…”, Qeveria e Republikes Çamerise vepron…

Ne protesten e Agimit te Arte para ambasades Shqipetare ne Athine ku 2000 vete protestuan dhe hodhen parrulla anti shqipetare.

Gazetari i Kathimerini Sotiri Alastaidis i pranishem gjate protestes tregon per nje organizim me radikal qe vepron brenda Agimit te Arte.

Ne mesin e protesuesve thote ai ne momentin kur situata ishte e ndere, u shfaqen disa foto te qeverise se Çamerise nga ky grup dhe ju vu flaka.
Nga biseda qe pata me personin qe dogji fotot me tregoi se keto foto i perkasin agjent-bashkepuntorve te Cia-s te cilet jane pjese e qeverise se Çamerise, si Festim Lato, Ali Aliu dhe Rrustem Geci te cilet mbajne edhe poste kyce, ku Festim Lato eshte Presidenti i Republikes Presidenciale me Ali Aliu Kryeminister dhe Rrustem Geci ministri i brendshem.

Ne ate moment kur ky grup dogjen keto foto u kuptua se situata do ndizeshe me shume, protestuesit u acaruan dhe filluan te therrisnin poshte Amerika, poshte Shqipetaret, Cipras bashkpuntor i Festim Lato dhe goditen me gure xhamat e ambasades dogjen disa automjete dhe u desh nderhyrja e policise per te normalizuar situaten.

 
Disa prej krerve qe drejtuan protesten u arrestuan. Ndersa te tjeret u shprehen se :-Shikoni si veprohet me ne nga policia. Qeveria mbron interesat e Shqipetarve Cipras eshte i kapur nga Festim Lato.

Kathimerini English Webside
Sotiri Alastaidis
Pershtati ne Shqip
Eva Mato

 
Shperndaje ne
Updated: 5 Nëntor, 2017 — 03:09

The Author

Rrustem Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

3 Comments

Add a Comment
 1. FRYMA ATLANTIKE

  Regjimi i egër
  Lëkundët e tundët
  Në ujra të zeza
  Gjithnjë po futët
  Kali i Trojës – Rusi
  Quku i vogël Serbi
  Otomani –
  Sulltan Erdogani
  Endrrojnë
  Adriatikun
  Fryma atlantike
  Arriti si era
  Na dhuroi shpresa
  Erdhi si pranvera
  Një shkëndijë hyjnore
  Nga lart na erdhi
  Për ne fe dhe Zot
  Eshtë dhe do të jetë
  Gjithmonë Amerika.

  Halil Preniqi

 2. BALADë PëR CAMëRINë

  Nga vatrat autoktone
  Të dëbuan Camëri
  Ah Camëri Camëri
  Shikoj hartën
  Gadishullin Ilirik
  Gjeografinë Shqiptare
  Atdheun e coptuar
  Nga Piromanët
  Kuajt e drunjët Grekët
  Trojën e tradhtuan
  Gjenezën tonë Pellazge
  Camërinë e dogjën
  Shpresoj – një gjak
  Një gjuhë e një kulturë
  Na bashkon
  Eshtë ngulitur
  Dashuria në ty
  Do të vimë
  Ta e thithim atmosferën
  CAME – CAMëRI
  Na bijët e tu të Arbërit
  S’do të heshtim
  As duarkryq s’do të rrimë

  Nga Halil Preniqi .

 3. Nepermjet ketije artikulli kame nderin te pershendes ,republiken e cameris dhe qeverin e saje,,personelin, dhe presidentin, z.festim lato.ata qe bene protesta pran ambasades shqipetare ne athine,nuke do kene qene greke te paster,Jane pakica egjyptian,mesopotane, sllave,persiane, qe na kohe te luftes se aleksanderit me darin .jo pa qellim perendija amerike ne toke, DHe gjermania ne europe,ja thyene qafen me pare,federates jugosllave, me pase serbeve ,dhe tani se fundi shtetit te sajuare efanetazem grike.ja pse themesi me larte,skame qene greke te paster se greket e vertet jane me oregjine gege d.m.th.malesoret e shqiperise .une kame qene emigrant me greqi, ne athine e me thoshnin arvanitasit athina eshte e gjithe arvanitas pale ishujte edhe qipiro po ti heqesh q dele ipiro.nuke thote koteamerika shqipetaret jane sejme si indjanet e amerikes ne europe,kesshtu do na trajtoin edhe ne .sukesese dhe urime per republiken came. Ny 3/21/18

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons