Qëndrimi ndaj Katalonisë TURP !

Kombi Katalan ka aq shum ngjajshmëri me Kombin Shqiptar, sa gati as një Komb tjeter. Ja disa Paralele;

– Janë një nder banoret më të vjeter të Europës. (Sikur se ne Shqiptarët, që rrjedhim nga Pellazgët)
– E kanë Gjuhen e tyre të veqant. (Ashtu si ne)
– Janë pa Liri të okupuar.

Të gjith kemi ndegjuar që Katalanet e shpallën Pavarsinë e tyre, dhe ajo qka ësht interessante, ësht se si po pozicionohen Shtetet tjera ndaj kësaj Pavarsie.

Po du mu marë më Pozicionimin e Shqipetarvë. E ndigjova në një Edition lajmesh një telefonat që e bënte një Gazetar me Ambasadorin e SHqiperisë ne Spanjë. Kur e pyeti Gazetari Ambasadorin, se si do jetë Qëndrimi i Shqiperisë ndaj Pavarsisë së Katalonisë, ai filloj të Pergjigjet duke folur për Qendrimet e Brukselit, që len me kuptu, se ky Njeri deshmojë qe as ai dhe as Shteti cilin e perfaqëson nuk kan Qëndrim të tyre fare, Qëndrimi i tyre po u varëka nga Brukseli, si të thot Brukseli ashtu edhe ne. “Me rëndsi mos ti prishim Raportet me Brukselin, se kuj po i ha por Katalanet ejjj”

Epo, a nuk jemi ne vetë po ai Komb, i cili edhe sot i vuan Padrejtësitë që nau kanë bërë, pikërisht në ketë Menyrë, duke perkrah Vendime e Copëtime të padrejta, vetëm e vetëm por mos me i prish Raportet ndërmjetë veti. Po në ketë Menyrë jemi shkelur neper Kongresse e Konferenca kur na kanë copëtuar dhe aty, Interes direkt ka pas vetëm Sllavi, sepse ai ësht i cili ka përfituar nga Tokat tona të cilat na i rrëmbeu, po të tjerët e përkrahen këtë Padrejtësi, vetëm që mos ti prishin Raportet me Rusinë, “se kuj po i ha për Popullin Shqipëtar.”

Dhe Zyrtaret e dy Shtetevë tona Shqipëri dhe Kosovë po e shkelin Parimin njerëzor dhe të drejten, për shkak Servilitetit- dhe Interesit ndaj Brukselit.

Unë nuk mundëm ta kuptoj, se si keni Ftyrë të pozicionoheni pa Dinjitet, ndaj një Qështje ku vihet në Pyetje LIRIA e një Kombi, LIRIA e cila edhe neve sot na mungonë. TURP ! Shipëtari ndoshta nuk ka pas pasuri Materiale por ka pas Pasuri shpirtrore e morale, kurr nuk e ka shkel të drejtën e tjetërit për Interes dhe nuk u bë Servil i as një Fuqije në ketë Globë.(Autori???)

Shperndaje ne
Updated: 18 Nëntor, 2017 — 08:29

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons