Letërsi Kombëtare: DORA E SHKRONJAVE

DORA E SHKRONJAVE

Një e vërtetë e fshehu në miell
për origjinën tonë pellazgo- ilire
vazhdon të pengohet me pengën
nga Akademitë tona kombëtare

Asnjë kohë s´mund të harrojmë
Pse kaq mistere për origjinën tonë
u thoshte një urtak studentëve të
tij, Mos i harroni ecjet dhe hapat

Në një ditë betejash dhe epokash
Nuk mund t´i numroj pikat e ujit
në krua,në përrua, në lumë në det
retë vazhdimisht sjellin të reshura
erëra të forta, stuhi, dhe bubullima

Nuk ka më shqip se gjuha shqipe
Nuk ka më shqip se shkrimi ynë
Nuk ka më shqip se sa pellazgji
Nuk ka më shqip se sa Çamëri
Nuk ka më shqip se sa Dardani
Nuk ka më shqip se sa Iliridë
Nuk ka më shqip se Mollë e Kuqe
Nuk ka ma shqip se sa Shqipëri.

Shqiptar, nxirr nga mielli at´që e
ke fshehur, shembi demonët tuaj
flaki nga skena bijtë e përdorur
origjina jonë është pellazgo-ilire!…

Rrustem Geci – Dortmund, 2017

Shperndaje ne
Updated: 26 Nëntor, 2017 — 15:51

The Author

Rrustem Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons