Letërsi Kombëtare: TË FALEM TY

TË FALEM TY
(fragment)

I
Të falem ty, o gjuhë-shkëmb,
me rrënjët thellë në shkëmbenj,
që çave qiellinkur t’ u vrënj
dhe shembe bisha e shtërpënj,
po mbete prapë:
shkrep e shtëng:
të falem, gjuhë shkrepëtim,
që shkrep në qiej e vrungullon,
me bujë pyjesh bubullon,
me gjëmë detesh uturon,
dhe je, siç ishe:
vetëtim;
të falem ty, o gjuhë – hoj,
ty, zëth i nënës – qetësi,
ty, këngë e foshnjës – kaltësi,
ty afsh’ i zemrës – dashuri –
gjithmon e ëmbël
mjaltë zgjoi.

II
Të falem ty o gjuhë e fisit tim,
siç nuk i falem asnjë perëndi –
se tempull i përjetshëm më je ti,
dhe ti mburoje nëpër mot të zi:
ti, dritë e krirtë nëpër errësi,
ti, perëndi, që nuk ke perëndim.

Fatos Arapi

Shperndaje ne
Updated: 7 Shkurt, 2018 — 19:26

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
 1. HEEEJ,LEGJENDA SHQIPTARE,REGJENDA SHKRIPARE;AH,RIGUFUAR,TRIUMFUAR;RINGRITUR,
  RILINDUR;NË KRYLEGJENDA,HYREGJENDA,MBARË TERËKOMBËTARE,NDËRKOMBËTARE;OUUU-ORE
  MBARË VËLLAZRO-RIHIRO-FARË SHKRIPKAVRRISË,OREEE,PELLAZGO-ILIRO-OU,MBARË TERË
  SHQIPTARISË;AAAH,TË FALËM TY,TEK ZGALËM HY,NUK NDALËM KRY-MË HYREGJENDARË,AH,
  MË KRYLEGJENDARË,NGA KREU KRUJA,NGA SHQIPE PREKAZI;MËSA RREFEU BUJA,OH,MËSA OUUU SHKRIPE KREFAZI;SA HERË ËSHTË NEVOJA,KRAHERË RESHTË KREDOJA,T’FRIGUFUAR,
  TRIUMFUAR;PRESERITJE,TERSËNGRITJE,QË KUMTOI KUMTI,TRUMBETOI I LUMTI;OUUU-ORE,
  SHTATË PALË QIELLI,SHTATË PALË TOKË;AHI,SHTATË VALLË DIELLI,SHTATË VALË OOOJ,
  NENË LOKË;NGA GJAKU,PRAGU;NGA VARRET MASIVE,ZJARRET MARRËZIVE,ZVARRET OU,AAAH
  GJAPIVE;HELMUES,SHQELMUAES;Q’KËRKOJNË,TENTOJNË,T’NA HELMOJNË,ELEMINOJNË;TË NA
  OKUPOJNË.UZURPOJNË;TRAGJDIA,PRAGJEVRIA;SHTATË SHKALLORE,SHPALLË STRALLORE;AAH
  DUKE RINGRITUR,RILINDUR,NË TË NËNDA,MË E RËNDA,MË TRËNDA;KËTE GADISHULL,AH-OR
  ISHULL,I SHPRESËS,SHTRESËS;MË TË MIRË,PËR DESHIRË,TËRMESHIRË;PELLAZGO-ILIRO-
  SHQIPTARIE,OUUU,VËLLAZËRO-RIHIRO-SHKRIPKA VËRRIE;QË PËR 550 VJETORIN AAAH,TË
  PAVADEKSISË;SI DHE,DY DECENJË,TY STRATEGVRRISË;QE NA GJEGJI SI PËRJETË MOT,OU
  NGA I MADHI ZOT,EDHE SOT;I TERË ATDHEU;GJERGJI-KASTRIOT-SKENDËRBEU,DASHKA,ORE
  BASHKA;KRY UÇK.HYREGJENDARIN,OUUU,ME ADEM KRYLEGJENDARIN;OU-ORE-HEEEJ,VREEEJ;
  SEPSE,QE PSE;NA GJEGJKA NË TAMDEMA;PLOT,PLOT;GJERGJA MË ADEMA,GJERGJA-ADEMA!.
  T’FALA REFUGJAT LUFTË NGA KOSOVA,WANAQUE,NEW JERCEY,09 SHKURT 2018 09:28.USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.