Marria e shekullit për një pjesë të shqiptarëve të Shkupit arrihet me 2020-tën

Ju “shqiptarët “ e Shkupit e kuptuat çka desha të them . Unë e kam një lutje drejtuar Zotit që flet shqip : Shqiptar të Shkupit mos e pritshin vitin 2020 ! E dini pse , se nëse nuk jeni gjallë nuk hapet xhamia e madhe , xhamia më e madhe në Maqedoni “

Duke e shfletuar shtypin më bëri përshtypje të madhe postimi portalit “ Israeli sot “ ku tregohej ndryshimi 100 vjeçar në ndërtimin e Tel Avivit. ; me ngacmoi shpirtërisht dhe pak me pezëm edhe reagova duke shprehur mospajtimin me njerëzit tanë të cilët jo që nuk ndërtuan gjë , por edhe ato që i gjetën para 105 vitesh në Shqipëri ( në Kosovë ,pra 19 vjete ) i shkatërruan . Kryesorja dhe më e keqja plotë dhembje është se e shkatërruam njeriun, unin dhe personalitetin e tij . Të vazhdoj , apo i dini të gjitha.?

Territori i Shkupit ka qenë i banuar që prej së paku 4000 BC; Mbetjet e vendbanimeve neolitike janë gjetur brenda Kalasë së vjetër Kale që mbikëqyr qendrën moderne të qytetit (ne kohen e Ilirëve). Ndodhja e Shkupit në Lumin Vardar i epë një pozitë të mirë gjeografike. Gjatësia gjeografike lindore është 21º 26′.

Lumi Vardar ose Vardari, (maqedonisht Вардар, greqisht Αξιός = Aksiós (ose Βαρδάρης), latinisht Axius), është lumi më i madh dhe më i gjatë në Maqedoni, buron pranë fshatit Vërtok afër Gostivarit në Republikën e Maqedonisë. Ai përshkon tërë Maqedoninë, kalon nëpër mes kryeqytetit të Maqedonisë-Shkupit pastaj në Veles pranë Gjevgjelisë e kalon kufirin e Maqedonisë dhe kalon në teritorin grek pranë Polykastro dhe Axioupoli pastaj derdhet në Detin Egje në perëndim të Selanikut. Lumi Vardar në ilirishten e lashtë eshte quajtur Bardhar ( lum i bardhë – Bardhari )

–më 11 gusht nga Gjakova në Ferizaj kishte arritur edhe Bajram Daklani me luftëtarët e tij …që me 12 gusht të vitit 1912,nga Ferizaj do të futej triumfalisht në kryeqytetin e sapo çliruar të Kosovës në Shkup ku sipas gazetës “Shkupi” të datës 19 gusht të vitit 1912, pas 500 vjetësh sundimi turk, Bajram Daklani i pari do ta ngrinte lartë dhe me krenari, Flamurin Kombëtar Shqiptar. “ Pra , ai nuk mendonte në musliman e të krishterë . Kurse Bajram Curri me të arritur në Shkup, pas marrjes së postë-telegrafit, ai me bashkëluftëtarët e tij, do të lironin nga burgu edhe rreth 1000 të burgosurit shqiptarë,të mbyllur nga turqit,që para çlirimit të vendit. ‘


. Ju “shqiptarët “ e Shkupit e kuptuat çka desha të them . Unë e kam një lutje drejtuar Zotit që flet shqip : Shqiptar të Shkupit mos e pritshin vitin 2020 ! E dini pse , se nëse nuk jeni gjallë nuk hapet xhamia e madhe , xhamia më e madhe në Maqedoni “
Lajmin e bëri të ditur Alamkos – Shkup (http://www.almakos.com/xhamia-e-madhe-ne-maqedoni-planifikohet-te-hapet-2020 ) me titullin e madh : “Xhamia më e madhe në Maqedoni planifikohet të hapet më 2020” – Xhamia e Tophanës, më e madhja në Maqedoni, e cila është duke e ndërtuar nga ana e Fondacionit Turk të Çështjeve Fetare (TDV), pritet të hapet në vitin 2020. Ambasadorja e Turqisë në Shkup, Tülin Erkal Kara, vizitoi vendin ku po ndërtohet xhamia nga ana e kompanisë Komaş A.Ş., që është kompani e TDV-së dhe Dijanetit të Turqisë.
Gjatë vizitës, Kara u shoqërua nga zëvendës ambasadori Murat Sümer dhe këshilltari për Shërbime Fetare Murat Alkan, ndërsa u informua nga zyrtarët në lidhje me ndërtimin e xhamisë dhe zhvilloi bisedë me punonjësit.

Ma thuan ju miq të nderuar , se u gëzuat për këtë lajm , lajm i cili e gëzon vetm sllavët dhe grekët . Ju faleminderit !

Edhe një herë , shqiptarëve të Shkupit , mos e pritshi 2020- tën !

Fahri Xharra, Gjakovë
08.012.18

 

 

Shperndaje ne
Updated: 9 Shkurt, 2018 — 13:57

The Author

Fahri Xharra

1 Comment

Add a Comment
  1. Po; mos e gezoshin jo vetun bastardhat turq te shitur osmaneve por edhe Tiranesit ; qe mburren me ndertimin e tempujve te injorances e te shkatrrimit te historise Arberore .Tradhetare| toka Shqiptare nuk do i tresin kufomat tueja turkoshake .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons