Letersi Kombetare: QOFTË KY TURPI I FUNDIT!

Shkruan: Fadil Shyti

QOFTË KY TURPI I FUNDIT!
QOFTË KY KRIMI I FUNDIT!
QOFTË KY HIDHËRIMI I FUNDIT!
QOFTË KY KUSHTRIMI I PARË,
PËR KOMBIN HEROIK SHQIPTAR:
DORËHEQJE!
DORËHEQJE!

DORËHEQJE!
DORËHEQJE!

-JO, VETËM PERSON QË KA HYRË NË RREZIK ZONË-

KUR FYTYRA PO I SHKON! POR, E TËRË QEVERIA,

NË KËTË KOHBË ZEZONË!
KY SHPËRMBLIM-TRAZIM,

NUK I ERDHI KOMBIT TONË VETËM
NGA DUETI, NGA KY LLUM SHTETI:
RAMUSHI- JOVANI KADRIJA!
POR, MESIGURI NGA LARG,
EURO-ALL, -SERBIA,
-DHE, NGA AFËR, HAMAMIT
TË VLLADËS ME LISTËN SERBSKA:
-NGA PRONTO-TIPAT, HALIL ZIA!…
RROFTË FLAMURI KUQEZI!
LAVDI DËSHMORËVE TË ATDHEUT!
-A E PO E SHIHNI O POPULL?!!!

DASHURI KOMB SHQIPTAR!
FLAMURIN KOMBËTAR SHQIPTAR,
NUK E KANË HEQUR VETËM KADRUSHI DHE RAMUSHI,
-E KANË HQUR DHE LISTA SERBE,
EDHE ASKUSHI E KURRKUSHI,
LILUSHËT NË TIRANË DHE NË PRISHTINË,
LARG QOFTË!
PARA NDONJË KATRAHURE GJITHË SHQIPTARE,
JANË VËRSULË SI KOLONA E PESTË,
MBI CDO GJË TË SHENJTË KOMBËARE,
-HIENAT, POLITIKE DHE SATANIKE,
PO BËJNË KËRDINË!…
DERI KUR?!
PRADNAJ:
-UNË, S´KAM NJOHUR, AS ´S NJOH, PRESETNIK,
AS NACALLNIK, TOPTAN, AS ZOGIST, KRAJL, AS MBRET,
QË KA LUAJTUR DHE PO LUAN ME FLAMURIN TONË;

( HE, LUAJTSHIN MENDËSH) –

PSE PO MERREN ME NXITJE VËLLAVRASJESH, KONFLIKTESH BRENDA -SHQIPTARE, PËR BUKUROSHIN TONË?!
-KUR NATYRA DHE SHQIPTARËT ATDHETARË,
BASHMKË ME SHQIPTARET ATDHETARE; IA KANË FALUR DHE PO IA FALIN: DJERSËT, GJAKUN, LOTËT,
PËR T´IA DHËNË HIESHINË ATDHEUT,
ME NGJYRËN E GJAKUT DHE SHQIPON KRENARE-
O, JO, MORE JO!…
QE BESA S´KISHTE, S´KA AS DO TË KETË ,
HULIGANË AS HULIGANE NË BOTË, QË DO TË MUNDET,
FLAMURIT SHEKULLOR-ARBËROR,

-T´IA REFLEKTOJË PËRBUZJEN,

-HARRESËN; ME TË E KEMI DHËNË DHE PO E JAPIN BESËN!
AI, APO AJO,
ATA, APO ATO!..
IA RRISIN VETES TË ZEZËN,-SHËMITINË!
-FILLIM-TURPI ,-I FUNDIT, ” I KOMBIT KOSOVAR”,
QOFTË HEQJA E FLAMURIT KUQEZI , NGA INST, TASH,
PO DUAN EDHE NGA RRUGËT..
-KREJT, SHFRYHUNI, BËNI ZI E TERR, SA TË DONI BRE!..
-DERISA TË JENI NË STOLICA DHE KOLICA,-
-TË QULLOSURA, TË KALBOSURA NGA IDETË E HUAJA REAKSIONARE,
-DERISA, TË JENI NË VLLADË ME BRATSVO-JEDINSTVON, SRBSKA LISTEN!
-PËRKOHËSISHT, MUNDENI TA HEQNI FLAMURIN TONË,
EDHE NGA RRUGËT;-POR, JO NGA ZEMRAT TONA,
-PËR AS NJË SEC, PËR AS NJË CMIM,
PËR AS NJË PËRFITIM:
TURPI SË FUNDI!:
SIKUR TË TJERË QË JU SHKONIN KOKAT QELBOSJE
DHE JU VININ ERË ARMIQËSIE DHE TRADHËTIE,
-KOT E KISHIN,-EDHE JU,
O TË GJORË, -KOT E KENI!…
JU, O PALO MONARKISTËT,
E “KOMBIT KOSOVARË” !
RROFTË FLAMURI KUQEZI!
RROFTË SHQIPËRIA E RIBASHKUAR!
LAVDI DËSHMORËVE TË ATDHEUT!

15 Shkurt, 2018

Shperndaje ne
Updated: 15 Shkurt, 2018 — 16:21

The Author

Fadil Shyti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.