VÉLLEZÉR E MOTRA DEPUTETÉ TÉ KUVENDIT TÉ KOSOVÉS-QÉNDRONI, MOS U DORÉZONI!… MOS E VOTONI, DEMARKACIONIN ME MALIN E ZI

Mbroijtja e atdheut, detyrë mbi detyrat!

Është një popull, kurrë nuk ndalet,
Sup me sup, është lidhë si malet,
I mbështetur, në forca të veta,
Një grusht dhe, më e shtrenjtë se jeta!
                  (Populli)

Shkruan: Fadil SHYTI

Té nderuar/a deputeté dhe deputete, pa dallim ideje, partie, krahine apo feje; bashkohuni si njé trup i vetém rreth Flamurit Kuqezi!
Mos lejoni qé, pérjetésisht mbi ju dhe mbi familjet tuaja, té bie turpi i zi i tradhtisé, pér até té “domosdoshmin”, liberalizimin e vizave, (kjo, pérséri do té mbetet premtim, mashtrim, mosrealizim),-poashtu, me asnjé shpérblim, apo çmim; mos u mashtroni nga servilët , mos gaboni, të kapitulloni përballë musafiréve të djallit, ata nuk vinë për ne, por vinë prej hallit; nga Serbia, Europa, Rusia, as Amerika,-té falni tokat dhe malet e atdheut, pér armiqté pushtues malazezé, mos pranoni!

Mos e harroni betmin!
Mos e harroni, kushtrimin pér VOTÉN e dinjitetit, té mbrojtjes territoriale té shtetit!

Mos harroni!

Ymer Prizreni, Sulejman Vokshi, Mic Sokoli, krerét e Lidhjes Shqiptare té Prizrenit (LSHP), atéboté, kur pashai i Turqisé, Maxhar Pasha, pat ardhur né Gjakové, t’ ua thoté shqiptaréve athetaré, lajmin kob-zi; se: Europa, njézéri ka vendosur pér copétimin e trojeve shqiptare.

Populli dhe atdheu e ndien trishtimin!
Atdheu, popullit ia dha kushtrimin!

Si dallgét detare, si stuhité mbi male; nga çdo cep i atdheut, Shqipot dhe Shqiponjat; me sokéllimat u vërsulën mbi armiqtë në det dhe mbi male i ngritén, nga rrebeshet nuk u frikésuan, si njé trup i vetém rreth Flamurit Kuqezi, u bashkuan, i dolén zot vendit, misionarin e djajvéve euro-serbo-rusé, e ngujuan né kullén kala técAbdullah Pashé Drenit, né Gjakovén Kreshnike dhe qé, Maxhar Pasha, prej aty s’ doli dot i gjallé!

Tash,”fatbardhésisht”, né demon-kraci, “njerézit” politikanét kosovaré, “pak”, kané ndryshuar janë zbutur,, jané béré mé “gjentelmené”!…
-Prandaj, nése tash ardhacakét EU-SE-RU-ATL, nëse nuk mund t’ gostisni-godisni me gurét e bjeshkéve té Rugovés,-pritni në Prishtinë dhe në té gjitha qytetet dhe katundet e Kosovés me protesta të fuqishme popullore.

Pse me protesta?!
Pse me lule, jo?!

-Sepse, ishin dhe janë, kéta z dhe kéto znj, që prej mbarimit të LÇ-re, për të mos u ngjitur më lart, ishin dhe janë përkrahës të Serbisë, ndërsa neve shqiptarëve kudo që jemi në Gadishullin Ilirik, po na ebëjnë pabesinë, me thika pas shpinës; kurdoherë ishin dhe janë përkrahës të denjë pa rezerva të Serbisë Fashiste, me shumë dinakëri të pashoqe, tamam si gjyshérit tyre me Bizmarkun “né krye”; po viné në trojet tona të përflakura dhe të përgjakura, t´i masin pulset apo t´ua shtrëngojnë kollorotë e pista nga turpet dhe ktrimet, të e politikanëve dhe politikikaneve që, prej kohësh si çiliminjë të fajësuar, pas ndonjë gabimi “të madh”,-këta derëzinj dhe këto derëzeza, pér ne shqiptarét té japin po ato VENDIME KATRAHURASH, ME TRAGJEDI ARDHMËRIE, i japin krejt me gjakftohtësi, ato lajme-kobe, të moçme, lajme të zeza, më të zeza se çdo skëterrë; -pér ricopétimin e trojeve shqiptare, qé, bashké me “abdullah drenét dhe ali pashé gucité”, e Kuvendit té Kosovés, pér europiano-rusét dhe mé gjeré, ky Kuvend quhet dhe njihet né Vjené, Bruksel, Beograd, Athiné dhe né Moské; sipas, FUSNOTÉS FAMÉKEQE; Kuvendi Kosovo?!

Vigjilencë!

-Ju bashkë me ne, të mos lejojmé, përsëri e përsëri, kasapët imperialistë të vegjël e të mëdhenjë, me cinizëm dhe fashizëm, të vrasjeve me pambuk; t´i prejnë me penjtë e zi;-të quajtur kufi; ashtu, t´i ricopétojné dhe t´i ndajnë trojet tona!
-Të mos té lejojmé té humbim, jo qindra e mijëra km, por as një péllémbé toké!
Deputetë dhe deputetë shqiptarë/e, të popullit të Kosovës Shqiptare!

Mbahuni të fortë, me dinjitet personal dhe moral; besoj fort, që, ju e dini: atdhetarët dhe atdhetaret tona, dëshmorët dhe dësnhmoret e atdheut, ju thërrasin , ua përkujtojnë:

Për liri dhe për gjhuhë amtare,
Ngjallen prapë, o heronjtë nën varre!
(Populli)

Apo, ua këndojnë me mallengjim, poezinë epike:

Për gjiuhën, për tokën, për nderin,
Kurrë, s´jemi ngopur, nga vdekjet!
(Din Mehmeti)

Kujdes!

-Ne nuk kemi rënë në altarin e lirisë, të falim tokat shqiptare, ne kemi rënë duke i mbrojtuar ato! Ne, nuk duam të besojmë që, ju do të vdisni për së gjalli! Nuk është në nderin e burrit as të gruas shqiptare, kjo ore?!!!

Deputeté shqiptaré dhe deputete shqiptare!

Déftojeni dituriné dhe trimériné tuaj; me njé JO té madhe, jo vetém sa bjeshkét e Rugovés, por edhe sa té gjitha kalaté e Kosové Shqipérisé!

Jo për qindra e mijëra km, por as për njé grusht dhe té Atmémédheut, mos u dorézoni, para 7 krajlive té Europés, as para 70-té, mbretérive mesjetare té botés!

Qëndro, Kosové Shqipéri!

Hajde, na prifté e na pércéjellté e mbara!

27 Shkurt, 2018

Shperndaje ne
Updated: 1 Mars, 2018 — 02:13

The Author

Fadil Shyti

2 Comments

Add a Comment
 1. HEU,PARLAMENT KOSOVËS;EU,TRALAREND DORËZOVËS;HORRËSLLOBËS;OUUUH,DEGJONI;AH,PËRGJONI;PO NA THËRRASIN,OU,PO NA
  PËRPLASIN;VARRET MASIVE,MARRET TRADHËTIVE,ZJARRET PABESIVE;TRAGJEDI HISTORIKE,PRAGJEGRI PISTOFIKE;HOLOKAUSTE
  HITLERIANE,ROLOMAMUZDE STALINIANE,QE MË ZI,OR FERRZI,TERRGRI;PLAN,KLAN KOLONIZMI,HORRORIZMI,RUSE-PUSE-GREKE
  VDEKË-JUGOSLALVE-MURGOSHKAVË;KATRANIZMI,VATRAKRIZMI;MILLOSHEVIÇIANE-PUTINIANE-DAÇIÇIANE-VUÇIÇIANE HAAAJ-OOH,
  MJERANE;QE ME SHEKUJ,TEMPUJ;FALLCE DALLCE;TRE DETËRA,PRE VJETËRA;DETI I ZI,DETI JON,DHE,DETI ADRIATIK;AH,ORE
  MIK;QE SKUQEN O TRUQEN,ME GJAK O PRAG TË SHQIPTARIT-SHKRIPZJARRIT;A,SPECIALË,NGEC PËR IDEALË,MALËSIA ALPEVE
  MALEVRIA E ALBEVË;BOKA E KOTORRIT,KËSHTJELLË MBRETERSHË TEUTA;KOKA E TOMORRIT,KËSHTJELLA PERENDESHË O SHTEG
  LUFTA;THËRRET O BRTET ARTA,NDËR MË LARTA,ZJARRTA;SI DHE,NA THERRET KRUJA E GJERGJIT,BUJA SHËNGJERGJIT;OREEE,
  DUKE TINGLLUAR,VRINGLLUAR,MAJA TË LARTA;ÇAKORR DHE KULLË,NGA HORRI NGRE RULLË,DUKE KALLË TERË MASAKËR O,TËRË
  TI-VARRIT,KASAPËR HI ZJARRIT,NGA GJAKU O PRAGU I SHQIPTARIT,SHKRIPZJARRIT;TERË KALLEJ,PËRBALLEJ,PËRFLAKEJ OH
  PËRGJAKEJ;SHI,VULLKAN,SI,KULLGJAN;DUKE PËRFLAKUR,PËRGJAKUR,SI ZJARRI SHPËRTHEJË,NGERTHEJË,OH,NGA VARRI,TERË
  FLAKAKRIZMA,NGA BARBARIZMA,KATAKLIZMA,QË RIGUFOJË,TRIUMFOJË;FLAKADAN,SHKABAGJAN;DUKE RINGJALLUR,PRIRBALLUR
  RIKTHIMIN,RIHIMNIN,RITRASHËGIMIN,RIATDHESIMIN,RINGRITJEN,RILINDJEN,HYREGJENDËS,KRYLEGJENDËS,TEK GODITI,OUUH
  TRONDITI;TË SHTATË PALË QIELLI,TË SHTATË PALË TOKË,AHIII,TË SHTATË VALË DIELLI,SHTATË VALË OOOJ,NENË LOKË;
  NA GJEGJKA NË TAMDEMA,OUUU,PLOT PËRPLOT GJERGJA MË ADEMA,HEEEJ,PLOT PËRPLOT OREEE,GJERGJA MË ADEMA,OUUH-OREE
  QË RIBEJË,RINGREJË,NAMËN OUUU,FAMËN;MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPATRE,MBARË BOTËRORE,HEEEJ,MBARË NJERËZORE!!.
  TË FALA NJË REFUGJAT LUFTË NGA KOSOVA,WANAQUE,NEW JERCEY,01 MARS 2018 22:50.USA.

 2. Respek, o burré Shqipérie!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.