Të mendojmë dhe veprojmë shqip!

/Të mendojmë dhe veprojmë shqip

Të vërtetat për pushtuesin flasin shqip dhe janë shkruar me gjak!…Erdhi koha të lyesh penën me gjakun e derdhur të shqiptarëve,për të treguar egërsinë dhe gjenocidin e pushtuesve e sherbetorëve të tyre!…
As romakët,as turqit as komshitë tone të mjerë dhe as ushtritë pushtuese botërore,nuk kanë ardhur dhe as nuk vijnë për t’na puthur e përçafuar, faqet tona të rrudhura nga mjerimi dhe vëllavrasjet shekullore. Ata kanë ardhur t’ na vrasin,e t’na plaçkitin. Edhe ata pak ndërtime që i bënë ,i bënë jo për zhvillimin tonë,por për të zgjatur pushtimin dhe shfrytëzimin e popullit tonë.
Iluzionet për qytetëri e zhvillim nga pushtuesit janë iluzione në duart e hileve të mëdha ose, lajthitje mendore teorike e praktike,ai është një pushtim e ripushtim ekonomik dhe kulturor!?
Librat e shkollave tona janë nën gërshërën e perandorëve të vjetër,per të prerë faqet e historisësë lavdishme të kombit tonë,e për të maskuar pushtimet e shkombtarizimet si gjakderdhjen shekullore në vendin e shqiponjave.
Paraja po fshin vuajtjet,luftën dhe kujtesën historike,me marrëvehje tradhëtarësh!?….Në mendjen e tyre sipas kujtesës së humbur,do jemi vllezër në paqe të reja pa histori të vjetra.!?…Ju të gjallët që keni vdekur,po errësoni e po grisni faqet e lavdisë,heroizmit dhe kulturës kombëtare të popullit tone!?…..Ju media të vdekura që trumbetoni krisma pushtuesish,ju të paditur e të diplomuar , ju “kaçakë” të politikës do jeni autor të pushtimit të Shqiperisë!?,….
Emigrimi braktisje e vendit të shqiponjave,vijon se ju po shisni historinë,dhe po varrosni të shkuarën e popullit tonë plot dritë e shkëlqim!…Kush shet atdheun ,apo e jep me qera, Kush shet historinë me interes, shtetin me fitime e gëzoftë mallkimin e historisë e “dekoratën” e zezë të tradhëtisë!?….
Ҫfarë fitojnë shqiptarët kur shitet historia?! Kjo pyetje është turp të bëhet por,më turp janë marrëveshjet kapitulluese të tilla që, shesin historinë sipas dëshirave dhe orekseve të perandorëve të ri të rajonit” ,thesi i parasë” blenë dhe shet historinë,blen dhe shet kulturën,blen e shet ekzistencën, lashtësinë, autoktoninë, shet e motivon pushtimet ,dramat, skllavërinë, masakrat, tragjeditë, gjenocidin dhe pushtimin e sklavërimin e butë në ditët e sotme nga” tregtarët” e marrur peng!?..
Robrimi fillon me librat,telenovelat e falura,fshihet kujtesa pastaj, futet në punë leku,sherbimet sekrete,partitë,politika,ideologjia , “kukllat”,”liria”,akademitë ,dhe kurorëzohet me robërimin e vullnetshëm dhe të butë dhe demokkratik!?…..Duhet kospiracion,por janë të padukshmëm,duhet vigjilentë!…Me parullën erdhi dita e shqiptarëve,mund të entuziazmohemi por,nesër do zgjohemi pa” brekë”!?…

Shperndaje ne
Updated: 18 Shkurt, 2021 — 02:53

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. HEU,TË MENDOJMË DHE VEPROJMË SHQIP!; EU, TË RENDOJMË O,DHE SHKREPTOJMË SHKRIP!
  NGA LIBRAT E SHENJTA; NGA SHPIRTAT TË SHTRËNJTA; KRIJIMI I PLANETIT TOKË OREEE,
  FLJIMIT I KLANTEIT KOKË; GJALLESA E PARË NDËRMJETSUESË GJALLËRIMI DIELLI
  OJ TOKË;
  STRALLESA E MBARË TERËVLERSUESE STRALLËRIMI QIELL OOOJ LOKË; TEK SHPENDI SHQIPE;
  KE SHENDI TI SHKRIPE; DUKE RIGJALLËRUAR, RIMALLËRUAR, RISTRALLËRUAR OH,
  E TERË
  JETËN PËR TË VËRETEN; SI EDHE, DUKE SHPIKUR GJUHËN E PARË KOMUNIKIMI;TË RUHËN
  E MBARË DOKU RIZGJIMI; ME GJENË DHE KRENË; GJUHËN QË RUHËN, POPULLKOMBI OUUH
  RROKULLGLOBI;QË SI NËNË E BABË; SHI,GJENË SHKABË; PËR GJUHËT BOTËRORE OH,
  Q’RUHËT
  MË NJERËZORE; ZHVILLIME O KRIJIME SHKENCORE; TRILLIME O FLIJIME NJERZORE;
  NGA SHTATË
  GJËR NËNDË ZBULIMI,STUDIMI TEK SHKULLI XXI; TERË TEMPULLI NXHIZET TË RINJ;
  ARRITJE O
  QË ROBOTI I PARË,MUAJ SHKURT 2021 NA ZBRITI NË PLANETIN MARS,QË DO NA JEPË
  ORE PËR
  HERË INFORMACIONE ME ANALZA PËR PLANETIN E NENDË, KLANETIN MË RËNDË, O KJO
  ARRITJE
  ME E LARTA SHKENCORE ASTRONOMIKE, NJERËZORE MORE MIK O,MOJ MIKE; A,NE TERË
  NJERËZIMI
  NË TOKË,SI UJQ-BISHA,DUKE U TURRË PËR TA NGRENË NJERI TJETRIN; MË I MJERI
  TË VJETRIN!!
  MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.