Drenica e Adem Jasharit dhe Prekazi legjendar

Shkruan : Brilant Gashi


Çfarë është ajo flakë që po digjet në atë vend të trimave të mëdhenj ? Dua t’a di por ndërgjegja e tepërt nuk të lejon që të dish asgjë . Dua t’a mësoj historinë e vërtet tënden oj Drenicë heroike dhe më pas do t’a dijë përgjigjen e vërtet .
 
Ajo është flaka e vërtet e familjes Jashari dhe e të gjithë trimave të tjerë që ranë për lirinë e një vendi të stërlashtë , ndoshta edhe më të vjetër se vet koha .
Na mungon kjo familje dhe vepra e saj heroike që ka bërë për popullin dhe për tokën e shenjtë të Kosovës .
 
Ishin gjithsej 56 anëtarë të Jasharajve kundër një armate të tërë me sllavë dhe vrasës nga më të ndryshmit .
Në atë moment duhet të thoje “Shqiptarët kundër botës” . Nuk ishin vetëm serbët ata të cilët i kishim ballë për ballë . E ndjeja se ishte e gjithë bota .
 
Është ajo tokë që na nderon , aty ku fillon liria e vërtet e jona dhe vazhdon deri poshtë duke kaluar malet e qytetet deri në kufijtë e Kosovës mëmë . Ju jeni të parët që na e dhatë lirinë e merituar tonën , e të tjerët e dhanë një shtysë të fuqishme për lirinë tonë e duke i’a dhënë Amerika vulën e fundit .
 
E bukur qenka të vdesësh për atdheun tënd , por më i mirë qenka fakti se nuk je i vetmi shqiptar që ke luftuar për të . Ka pasur edhe shumë të tillë . Baci Adem edhe pse në varr , vetëm nga kjo e vërtet do të arrinte që pak a shumë të merrte frymë dhe të përshpëriste “Paskam bërë mirë që vdiqa për Kosovën time . Nuk u dorëzuam kurrë për së gjalli .”.
 
Drenica nuk është vendi që duhet t’a shkelin tradhëtarët ose ndryshe do të ndihej një tokë e mallkuar e shkelur nga këmba më e zezë se sa e vet armikut djallëzor .
 
“Le të shkojmë tek varret në Prekaz , por nuk duhet të shkojmë tek konaku i bacit Rifat se do më vinte turp” . Dhe kështu do të mendonin këta të lartit që shkelën kurrizin e dërrmuar të popullit të shkretë dhe përnjëherë na u bënë politikanë të pasur .
Mos të mbetet hatri për ata oj Drenica e Adem Jasharit se do të vij edhe unë së shpejti tek ti për t’a festuar lirinë tënde me pije dhe me festë . Emri yt o Adem Legjenda me mbishkrimin “Ai është i gjallë” tek fortesa jote iliro-shqiptare do t’a marrë kuptimin e vërtet të lirisë .
 
Prej ditës kur kam lindur , ky shqiptar ka festuar dhe hedhur valle gjithmonë me ty dhe gjithmonë do të të bëj krenar por krenaria ime për ty nuk do të jetë asgjë në krahasim me gjithë ato shqipe të vërteta që i fale për Kosovën Kjo është e vetmja arsye që them se Drenica lind veç trima , Ne jemi gjaku i arbërve të Gjergj Kastrioti .
 
Nuk e dija se egziston një vend shqiptar , një vend ku … ahh nuk e di se çfarë të them për këtë vend të shenjtë shqiptar . Aty ku gjaku i Jasharajve dhe i dëshmorëve krahasohet me miljonat e botës , aty ku flitet shqip e s’ka bir shkau që futet aty !
 
Do të ktheja në pluhur dhe në hi çdo gjë që kërcënon tokën time shqiptare e sidomos nata e zjarreve do të bëhet edhe më e zjarrtë më 7 mars . Do të shkëlqej lart në qiell kjo dritë e lirisë në tërë Kosovën duke filluar nga zemra e Kosovës dhe e Jasharajve .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.