Shqiptarët e Tuzit, Plavës dhe Gucisë kërkojnë pavarësi kulturore, ekonomike dhe politike nga Mali i Zi

Shqiptarët autoktonë, që jetojnë të kontrolluar e të administruar keq nga shteti një-etnik, Mali i Zi, duan të organizohen e të ndërtojnë platformën e pavarësisë politike, kulturore e ekonomike nga shteti jo-demokratik i Malit të Zi, shkruan MekuliPress.info

Trevat historike të Plavës dhe Gucise, Tivarit, Tuzit dhe të Ulqinit, së shpejti do të shpallen “Republika e shqiptarëve në Mal të Zi”; Republikë apo bashkësi që do të kishte elemente shtetformuese në Mal të Zi. Shqiptarët janë hiq më pak se 15 për qind në këtë shtet jodemokratik. Projektligji nuk mundëson që simbolet kombëtare të përdoren edhe në ato zona ku pjesëmarrja e pakicave është nën nivelin 5%. Dhe kjo duhet të ndryshoj.

Shqiptarët nga trevat historike e etnike të Malit të Zi duan të gëzojnë po të njëjta të drejta që kanë serbët në Kosovën “shumetnike”, të banuar me 95% shqiptarë auokton. Këtu mungon e drejta për informim në gjuhën shqipe, në këtë shtet nuk ka shkolla të mjaftueshme në gjuhën shqipe. Në këtë shtet shqiptarët nuk janë të përfaqeësuar në institucionet publike. Papunësia e shqiptarëve është skajshmërisht e madhe. Pastrimi etnik është në fazën përfundimtare. Asimilimi përmes gjuhës sllave është pathuaja i kryer. Identiteti shqiptar është në zhdukje e sipër.

Andaj, shqiptarët në Mal të zi sot e thonë hapur: Edhe ne jemi pjesë e kombit shqiptar. Në jemi pjëse e kombit të ndarë nga Tirane, Prishtina e nga Shkupi. Ne nuk jemi malazezë etnik, nuk jemi as boshnjak e as serbë: Ne duam shkolla fillore shqipe, duam shkolla të mesme e universitet në gjuhën shqipe, duam punësim, siguri dhe njohje e respekt për identtetin tonë shqptar./MekuliPress/

Shperndaje ne
Updated: 18 Mars, 2018 — 20:16

The Author

Brahim Avdyli

3 Comments

Add a Comment
 1. Ide shum e qëlluar edhe pse e vonur. Momrnti i fundit çë Shqiptaret të ndërmarrin dishka për mbrojten e substancës kombëtare.

 2. I pershendese te gjithe vllezrit e moterat e mija te tuzit dhe pllave e Guci,per pavaresi ,kjo tregone zgjimin e ndergjegjes kombetare . Urime,urime dhe suksese ne rrugen tuaje te pa ndalshme drejte lirse , e pavaresis ju faleminderit . Ny 3/21/18

 3. HEU,SHQIPTARËT E TUZIT,PLAVËS DHE GUSISË KËRKOJNË PAVARËSI;EU,SHQIPTARËT EDHE
  MAQEDODNISË DHE ÇAMËRISË KËRKOJNË PAVARËSI;OUUU,PËR DITËN E PRANVERËS OOH,PËR
  DRITËN E KRAHERËS,21 MARS 2018 PËR HIR TERË NGRIR PARALAMENDI-TRALARENDI O NË
  PRISHTINË-PRISHTGRINË;QË NGA SERVILËT,DEBILËT,STERILËT;RUSO-SERBO-GREKË;OOOH,
  PUSO-GJËRBO-VDEKË;QË NËN DHUNË,PËRSDHUNË;DHUNUAN,PËRDHUNUAN,TERRORIZUAN,OOOH,
  HORRORIZUAN;TË VETMËN SHPRESË VETËVENDOSJEN,VETËM SE GARANCIONE TERKOMBËTARE,
  NDËRKOMBËTARE,DONTE TË MBRONTE;FALJE PA NDALJE;APO,FERR SHITJE,TERR SHKITJE, OH,AFRO 10 000 HEKTARË ÇAKOR-KULLË-HAJLË;AH,HORR-RULLË-GAJLË;NËN PRESIONE,OH,
  KONCESIONE,TË UA FALIN MALIT TË ZI-MALËSI;SE PAK U DUKËN AH,QE NA ZHDUKËN,MBI
  80% POR,KËRKOJNË,TENTOJNË,100% DHE KËTË TROHË KOSOVË DORËZOVË,HORRËZOVË,OUUUH
  QE NA ZBRITËN SHPRITËRAT NGA QIELLI,MBARË DESHMORËVE,THERRORËVE O,SHQIPTARISË
  DHE,NGA GJAKU EDHE PRAGU,VARRE MASIVE,MARRE MARRËZIVE,ZJARRE ZJARRMIVE,AHIII,
  QE PREKU,THEKU,BËRTHAMËN TERË GJAMËN E TOKËS,OOOH,LOKËS,EKSPLODOJË,DEPËRTOJË,
  NGA NËNTOKË,MBITOKË,OOOJ,NËNËLOKË;DUKE SHKUNDULLUAR,VRUSHKULLUAR;RIGUFI,OUUU,
  TRIUMFI;RINGRITEJ,RILINDEJ,LARTË MË ZJARRTË;PRAN ALATRIT TË SHQIPTARIT,OUUUH,
  DUKE GODITUR,TRONDITUR,TERË PARTINË,TERË TRADHTINË,NËN RRUFFE VETËTIMA,PRURË
  KËTE DHE;TERË ATDHE,PËR ATKRE;DUKE PËRHAPUR,TËRKAHUR;FLAKRUAR FLAKË VULLKANI,
  KRATËRUAR DALKA KULLGJANI,HURRAGANI;TERË TIME FLAK,DUKE SHYPUR,MBYTUR,OUUUH,
  KRIME NDALKË,SHQIME FALKE;DUKE FLAKRUAR,ZVARRSHKUAR;MU ATË SHTRIGËN,OOH,MË TË
  LIGËN,SHLLIGËN PLAKË;LUGATË RIGJUAR NGA VARRI,GUNGATE RISHKRUMUAR NGA ZJARRI;
  QE GJYQI I HISTORISË,PYRQI I MIZORISË;QË TRADHËTARIA,BARËBARIA;A PSE TRADHTON
  ATDHEUN,ATKREUN;NUK DO KËTË VEND,AS PËR VARR,QAS TRETË NË ZJARR,DUKE MBETUR,O
  TRETUR;SI MISH,TRISH,PËR SORRA OR HORRA;AS NË TOKË AS NË QIELL;AS ME LOKË,AS ME DIELL;VETËM,VETËM,AS TË GJALLË AS TË VDEKUR,QAS PËRBALLË RRAS TEK HJEKUR,O
  OUUU,NË PURGATORIN FERRIT;AHIII,NË MURGATORRIN E TERRIT;LE TË VUAJË,VUAJË;AH,
  SEPSE,TRADHËTUAN VËLLA ME MOTËR,PËR SHKA NË VOTËR;BABA-NËNË,O,SHKABË-GJENË,OH
  KRENË;DUKE FALUR,PA NDALUR,PËR BISHA,TRISHA,HISHA,KUAKAZIANE-KRAPATIANE,AHIII
  SERBEZË-KËRRMEZË-TANIBALË-KANIBALË;QË KURRË HE BURRË,NUK NGOPËN AS KOPËN OOOH
  ME GJAK O PRAG TË SHQIPTARIT;AHIII,ME GJAK OU PRAG TË SHQIPTARIT;PRANDAJ,OREE
  DEGJONI,PËRGJONI,THËRRASIN,BËRTASIN,SI PËRJETË MOT,EDHE SOT,HEEJ,MADHI ZOT,QË
  GJEGJI I TERË ATDHEU;GJERGJI-KASTRIOT-SKËNDËRBEU;BASHKA,DASHKA,HYREGEJNDARIN,
  OUUUH,ME ADEM KRYLEGJENDARIN;QE SHTATË COPAT,SHTATË RROPAT,GROPAT;OU RIZGJIMI
  RIHIMNI,PËR RIBASHKIM,RIATDHESIM,RITRASHËGIM;PËR RILINDJE,RINGRITJE,OUU,MBARË
  KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE;TA RIKTHEJMË,RINGREJMË,FAMËN,NAMËN;VLERË,NDERË,OUUU
  MBARË BOTËRORE,MBARË MË NJERZORE,OUUU,VËLLAZRO-RIHIRO-FARË SHKRIPKA VËRRIA;AH
  PELLAZGO-ILIRO-MBARË SHQIPTARIA,OUUU-HEEEJ,MBARË SHQIPTARIA!!.
  TË FALA REFUGJAT LUFTË NGA KOSOVA,WANAQUE,NEW JERCEY,22 MARS 2018 00:25.USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.