“Historia e Vertete e Njerezimit do te shkruhet vetem ateher kur behet e mundur pjesmarrja e shqiptareve”.

Shkruan: Alban Guri

PLISAT E BARDHE TE SHQIPTARVE, SIMBOLIKA !PATRIARKANA E PEJES, MANASTIRI I DECANIT !

Homeri_pellazget

… dhe per kete arsye iliret ne shtepite, ne afresket, ne mozaiket dhe veshjet e tyre ruajne kete simbol unik,

simbol qe nenkupton “Stuhine Diellore”, ate qe bota e njeh si Big Beng-un e madh, Momentin e Krijimit.

ja dhe momenti se si erdhen iliret mbi toke:

Afresk i Manastirit shqiptar te Deçanit, qe sot fatkeqsisht administrohet nga serbet pushtues.

Plisat e bardhë, plisat e shqiptarve…! Bota naive nuk e di ! Bota e keqe dhe ziliqare, e di mirë dhe është munduar me çdo mjet, me çdo mënyrë që t`i zhdukë… sepse plisat tregojnë, dëshmojnë, trashëgiminë. Plisat tregojnë, dëshmojnë, kush kanë qenë dhe kush janë Barinjt e vërtetë, Trashëgimtarët e Abelit!

……………………..

Vajzë shqiptare ne 100 vjetorin e Pavarsisë, duke shkuar nga Prishtina në Vlorë me kalë.

KY ESHTE ULIKSI SHQIPTAR NGA ITAKA, ODISEU…

me Plis mbi krye.

Archivo:Odysseus bjuder cyklopen vin, Nordisk familjebok.png

Uliksi duke perqafuar te atin, Laertin… shek II, Muzeu i Romes

………….

Burra shqiptarë në 100 vjetorin e Pavarsis, duke shkuar në Vlorë.

Mic Sokoli – https://www.youtube.com/watch?v=MjoMmkcVNf4
 
………..
Barinjtë shqiptarë, trashëgimtarët e Abelit
 
JA NJE DESHMI PSE KISHA E DECANIT NE KOSOVE ESHTE KISHE ORTODOKSE SHQIPTARE
 
 
Turma e besimtareve prapa ka plisa. Në foto tregohet shqiptaresia e Manastirit te Deçanit, te cilin klasa e politike e Kosoves ne negociatat e Vjenes ia fali Serbise, pra e konsideroi si serbe (nga injoranca dhe nga morali i dobët agjenturor).
 
por… ja edhe :
 
Nga e kaluara jonë historike,Shqiptarët në një afreskë të Patriarkanës së Pejës,
Afreskë në Patriarkanën e Pejës,
pra në foto mund të shihni shqiptarë me plisa.
 
 
 
 
………………
 
SIMBOLIKA E KESULES SE BARDHE TE SHQIPTARVE, FLET NDRYSHE !
Plisi i bardhe perfaqson pastertine, mençurine, urtine, burrërin,
perzgjedhjen prej Hyjit si barinj delesh dhe shpirtrash…

”Janë mbinjeriu i Niçes, këta shqiptarë primitivë – diçka mes mbretërve dhe tigrave”.

-Henry Noel Brailsford-

…Pa u djegun n’flak t’barotit
s’ka me u l’shu për s’gjallë Vranina!!

– OSO KUKA –

SIMBOLIKA E KESULES SE BARDHE TE SHQIPTARVE !

E di, nuk ju ka shkuar asnjehere neper mend fakti, se kesule te bardh mbi krye, mbajne vetem disa individe ne Izrael, antare te nje fisi te caktuar, te ardhur direkt prej Abelit, prej Davidit. Kete kesule e ka mbajtur Platoni i madh, Uliksi i madh. E mban sot e kesaj dite vetem Papa i Romes…dhe historikisht e ka mbajtur çdo malsor shqiptar, me gjithe simboliken dinjitoze qe ajo kesul e bardhe perfaqson. Mos e harroni pra, se vetem shqiptaret e kane perdorur masivisht si popull kesulen e bardhe mbi krye, kesulen e Abelit, te Abrahamit, te Jakobit, te Davidit, te Platonit, te Uliksit, te Papes se Romes, pra te Barinjve te Urte. E kjo i dallon ata nga te gjithe popujt e tjere. Kjo do te thote, se fisi shqiptar ka qen i gjithi fis Barinjsh te Urte (delesh dhe shpirtrash), pasardhes te Abelit. Perse u prish me dhune kjo tradite? Kush kishte si qellim ta rrenonte kete tradite tek shqiptaret e keshtu ta mbante vetem per vete, sa per syte botes, eskluzivitetin e simbolikes qe perfaqsonte kjo kesule?! Cifutet te paret. Pas tyre te gjithe te tjeret qe me simbolin e plisit mbi krye duan te tregojne se jane te perzgjedhur dhe se meritojne te drejtojne grigjen e tyre si barinj !

Ata mund te mendojne se simbolika e kesules mund te zhduket se jashtmi, nga dukja ne publik, por harrojne se ajo qendron brenda zemres, brenda kodit gjenetik e shpirteror te çdo individi, te popullit qe e ka patur dhurate prej Hyjit !

dhe ne fund,

“Historia e Vertete e Njerezimit do te shkruhet vetem ateher kur behet e mundur pjesmarrja e shqiptareve”.

– Maximilian Lamberc –

“Ky komb e ky popull nuk merret nëpër këmbë… Kjo është toka e heronjëve të të gjithë kohrave… Homeri aty gjeti Akilin, Grekët Aleksandrin e Madh, Turqit Skenderbeun, njerëz këta të së njejtës racë, të të njejtit gjak”.

– Lammartini –

idea, hulumtimi, realizimi

Burimi: https://albanopoli.wordpress.com/

Shperndaje ne
Updated: 26 Maj, 2015 — 13:05

The Author

Alban Guri

1 Comment

Add a Comment
  1. Idea, hulumtimi, realizimi

    nga Alban Guri … apo jo ?!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.