Thënje Kombëtare: Plini Plak (23-79 m.E.s.)

plini_plak«Ilirët kanë krijue të parin alfabet dhe romakët shkrimin e tyne e morën nga ilirët»

Plini Plak (23-79 m.E.s.)

Shperndaje ne

The Author

Admin

2 Comments

Add a Comment
 1. DARDANIA
  Gjurmët flasin vetë
  Jemi më të vjetrit
  Nga Pellazgët
  Dardanisë Antike.
  Trashëgimi e lashtë
  Dyndje popujsh babarë
  Nga lufta e Trojës
  E di bota mbarë
  Se Homeri ishte pellazg,
  Troja e dytë Butrinti
  Eneu ishte Dardan.
  Alfabetin latin
  Gjuhën tonë të lashtë
  E folën profetët
  Zeusi – zoti i zotëve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.