Grekët e sotëm janë arvanitas

dasmeneathine060xdggddgShkruan: Brilant Gashi

Historia është një shkencë e cila për shumë njerëz është vështirë për t’u zbuluar dhe arsyet mund të jenë të shumta dhe nuk dëshiron historia që të ketë vjedhje të saj dhe nuk dëshiron tek ajo të ketë ekstremizëm e nacionalizëm.

Por shtrohet pyetja se a janë grekët e sotëm arvanitas ?

Këtë pyetje edhe shumë historian të tjerë kanë dashur ta dinë por në këtë shkrim dua që t’a vërtetoj se grekët e sotëm janë arvanitas.

Më 20 mars 1821, në Peloponez shpërtheu një kryengritje e madhe ku u përhap në Greqinë kontinentale dhe në Ishujt e Egjeut.

Në këtë fitore të madhe të grekëve rol të madh dhe të rëndësishem kanë luajtur edhe shqiptarët sidomos qëndresa antiosmane e Ali Pashë Tepelenës.

Shumë luftëtarë shqiptarë u gjendën krahë për krahë grekëve në betejat më të njohura. Heroizëm treguan edhe arvanitasit në Peloponez, në Atikë e kudo tjetër.

Ata u dalluan sidomos në luftën detare, të cilët kryesisht e përballuan marinarët arvanitas të Hidrës dhe te Specës.

Gjithashtu edhe femrat arvanitase dhanë kontribut mjaft të rëndësishëm. Ndër to u dallua Bubulina Paskalina (1771-1825) e bija e kapidanit të Hidrës, Stavri Pincoit, e cila me luftetarët e vet trima çliroi shumë qytete greke, ndër të cilat edhe Nafaliosin, që më vonë ishte caktuar kryeqytet i përkohshëm i Greqisë.

Këtu mund të shohim diçka shumë të besueshme, se arvanitasit janë krijuesit e grekëve të sotëm që në vitet 1913-1945 masakruan shqiptarë që do të thotë se shqiptarët e quajtur arvanitas (grekët) masakruan vëllezërit e tyre çam, grek ka pasur në Athinë në vitet 1821, nuk ka pasur kurrë të tillë sepse arvanitasit i kanë krijuar ata, dhe se gjuha greke është gjuhë arvanitase.

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.