Bardhyli – Mbret i Yllirëve

0112Bardhyli

xdggddgShkruan: Brilant Gashi

Bardhyli ishte mbret yllirë i cili jetoi mbi 90 vjet si pasardhës i tij , në bazë të letrave antike mirret mbreti Grabo . Nga kjo lë të kuptohet se ai ka vdekur në 356 p.e.s.

Sipas disa burimeve thuhet se Bardhyli jetoi në një kohë të gjatë dhe kur u ndesh me Filipin II , ose pak më vonë , ishte në një moshë të thyer , pra i kishte diku 90 vjet .

Një interes të veçantë paraqesin lajmet se ishte mbret me një prejardhje të ulet sepse në fillim ishte qymyrgji dhe pastej kryengritës që kishte pushtetin me forcë dhe gëzonte simpatinë e luftëtarëve por në ndarjen e plaçkës ishte i drejtë dhe i paanshëm .

Këto njoftime paraqesin atë jo si një trashigimtarë të Syras por si një përmbytës të tij dhe vetëm për të besuar këtë fakt mund t’i jepet ndryshim marrëdhënieve që kishin ndryshuar ndaj yllirëve dhe maqedonëve në vitet 393 p.e.s .

Bardhyli udhëhoqi yllirët në fushatën e vitit 393 p.e. sonë kundër Amyntës dhe i detyroi që t’i paguante tribut vjetor .
Perdika përdori edhe një tentativë por ajo ishte një dështim i madh dhe ai mbeti i vrarë në fushën e betejës me 4000 maqedonë të tjerë dhe kjo qe humbja më e rëndë që maqedonët kishin pësuar ndonjëherë .

Në vitet 359 Maqedonia mundi të dalë përsëri në fushë të betejës kundër yllirëve , por tani ajo e kishte kapërcyer gjendjen e kaosit të brendshëm politik .

Sundimtari i saj i ri Filipi II filloi fushatën kundër Mbretërisë Yllire pasi ishte pajtuar me Athinën ( E thëna) për të larguar rrezikun trak e paion .

Filipi II u sul kundër yllirëve me një ushtri prej 10.000 këmbësorësh dhe 600 kalorësish . Po ashtu edhe Bardhyli i’u sul maqedonëve me një ushtri me numër të njëjtë por me 500 kalorës .

Ai në fillim i propozoi Filipit II paqe , me kusht që të dy palët të mbanin qytetet që i kishin zotërim në atë kohë , por Filipi II kërkoi mbretit Bardhyl që t’ia kthenin territoret e pushtuara Maqedonisë dhe kështu filloi përleshja mes yllirëve dhe maqedonëve ku të dy ushtritë u ndeshën me një ashpërsi të madhe por Filipi II e pa se kishte fituar fushë – betejën por nuk mund t’a ndiqte armikun .

Më vonë përfaqësuesit e yllirëve dërguan përfaqësues dhe e përfunduan paqen , pasi liruan të gjitha qytetet që i’a kishin pushtuar armikut (maqedonëve) .

Me këtë betejë Fili II zgjidhi përfundimisht çështjen e Lynkestisë dhe e ndryshoi gjendjen në kufijte perëndimorë të Maqedonisë dhe në kushtet e krijuara , yllirët rishtas përpiqeshin të gjenin aleat kundër Maqedonisë .

Në vitet e fundit të jetës së tij Bardhyli u drejtua në jug kundër molosëve , të cilat ndërkaq ishin afruar me Filipin II , duke synuar t’i shkëpuste nga ndikimi maqedonë .

[ … tre mbretër , ai i Trakisë , i Paionisë dhe i Ilirisë , ishin bashkuar për të sulmuar Filipin II . Këta mbretër fqinjë e shikonin tërë smirë rritjen e fuqisë të Filipit II dhe duke qenë se nuk ishin aq të fortë për ta luftuar veçmas , u lidhën ndërmjet tyre me shpresë që t’ia arrinin më lehtë qëllimit . Por ata ishin të zënë me grumbullimin e ushtrisë , kur ai i zuri në befasi dhe i theu para se të bashkonin forcat e tyre (Diodori) … ]

Ky lajm vërtetohet me një mbishkrim antik , që përkujton përfundimin e një koalicioni mes Athinës me tre mbretërit më lart dhe me këtë akt mbreti i yllirëve quhej Grabo i cili mendohet se është pasardhës i Bardhylit .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.