Cili është armiku ynë i brendshëm ?

armiku_vevetja
xdggddg

        Shkruan: Brilant Gashi

Vitet 1998 – 1999 ishin vitet e ferrit për Kosovën tonë të dashur , qe më 1913 është ndarë nga Shqipëria dhe pas Luftës së Parë Botërore , Kosova hyri në Jugosllavi dhe kështu nuk u shkëput nga ajo deri në vitet 1999 , në mos gaboj dhe sigurisht që kemi përjetuar shumë e shumë dhimbje të mëdhaja , është derdhur gjaku i mijëra shqiptarëve që kanë vdekur për bashkim kombëtar e çlirim të tokave të tyre nga pushtuesit .
 
Lufta e tyre zgjati nga viti 1998 deri në vitin 1999 ku u vranë shumë shqiptar , u dogjën fshatra të tëra dhe u masakruan njerëz të pafajshëm nga forcat çetniko – sllavo – barbare , që nuk treguan mëshirë për atë gjakë të derdhur të shqiptarëve në atë luftë .
 
Në ato vite u dëgjua , qarja e fëmijëve të vegjël që nuk dinin se ç’është duke ndodhur me tokën Kosovë dhe ata qanin edhe më shumë , derisa erdhi dhe një shprëngulje masive të njerëzve në drejtim të Shqipërisë por edhe vendeve të përëndimit .
 
Ne kujtuam se për ne shqiptarëve të Kosovës nuk do ketë më liri dhe pavarsi por gjithçka ndryshoi kur më 24 mars deri më 10 qershor të vitit 1999 nisën , bombardimet e NATO – së në Kosovën tonë kundër forcave serbe dhe kështu këto forca , u detyruan që t’a thyenin qafën e të shkonin në Serbi .
 
Në të vërtet ne u gëzuam pa masë sepse më në fund , erdhi një shtet me fytyre të bardhë që e hapi derën e lirisë për ne shqipet e Dardanisë dhe ajo ishte Amerika që u tregua e mirë me ne duke n’a ndihmuar neve dhe duhet t’i jemi falënderues , Bill Clintonit që na shpëtoi nga gjenocidi serbo – sllavë , që nëse nuk do ishte Amerika në ndihmën tonë , ky gjenocid i përgjakshëm do të vazhdonte akoma dhe do bëhej një spastrim i dhunshëm etnik nga sllavët e Ballkanit që quhen serbë .
 
Dhe ja ku jemi këtu në vitin 2015 , në vitet e lirisë në Dardaninë tonë të lirë që më duket mua se ne shqiptarët e Dardanisë akoma jemi , në luftë dhe jo me armikun e jashtëm që akoma na i kërcënon tokat por me një armik të brendshëm tonin , që vepron si të dojë me popullin shqiptar të Dardanisë dhe kjo neve po na nervozon edhe më shumë sepse nuk çohemi për t’i kërkuar të drejtat tona një herë e përgjithmonë .
 
Eh more Kosovë , moj Kosova jonë , ti je duke vuajtur shumë dhe kjo neve nuk po na pëlqen fare sepse moj Kosovë , ty po të thërrasin “nëna jonë” por në realitet ty po të shohin , si një kolltuk ku mund të ulet kushdo që të dojë , pa marrë parasysh se kush .
 
Ahh moj Kosovë , ty dëshirojnë të të shesin politikanët tanë që dëshirojnë të na “ngulfasin” të gjithë neve me hajninë e tyre dhe ende dëshirojnë që të të shesin ty moj Kosova ime .
Një politikë mafioze po n’a ndjekë dhe na verbëroi të gjithëve por ende nuk e dimë se ç’të bëjmë për këtë dukuri që po ndodh në vendin tim të mbushur me gjak trimash të rënë për liri .
Shperndaje ne
Updated: 11 Tetor, 2015 — 15:55

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.