Patriotizmi jonë,sa i vërtetë është?

u2_POROSI~1

Sajmiri_ndrecaj01

         Shkruan: Sajmir Ndrecaj

Fillova të shkruaj këtë shkrim pas ndeshjes së 8 Tetorit në Elbasan,kundër Serbisë!

Miq të mirë më erdhën nga Prizreni,Prishtina e Shkodra,urime në pamundësi për të qenë prezent më çuan dhe miq nga Ulqini,Shkupi dhe mbarë Shqiptaria.

Gjendja në qytetin e Elbasanit ishte mrekulli,diçka që ndodh shumë rrallë,djem e vajza,burra e gra,pleq e fëmijë të veshur Kuq e Zi,me flamuj Kombëtarë,të ngjyrosur në fytyrë,plot buzëqeshje e jetë,emocione pozitive kishin mbushur një Komb të tërë,kudo ndodhej,syt e zemrën e kishte në Elbasan…

Atë ditë Elbasani u bë kryeqyteti Kuq e Zi,me Shqiptarë nga çdo treve,me grupe tifozësh të organizuar që duhen përgëzuar.

Ecja në rrugët e Elbasanit atë ditë nga mëngjesi nuk më lodhi aspak,jo jo,përkundrazi,më kënaqi,ecja e shikoja aq shum flamuj,aq shum buzëqeshje e dashuri,mikpritje e vëllazëri,e vet padashur,nga emocioni i fortë disa lot gëzimi më dolën prej syve,e me vete thoja “Eh moj Shqipëri,do të bëhesh,ende ke djem e vajza që s’të lën në baltë…Do të bëhesh,do të bëhesh…”

Ballkonët e mbushur me flamuj,sikur të ishte festë Nëntori,por një ballkon dallonte,ai me shkrimin “Chameria is Albania” që do të thotë “Çameria është Shqipëri”…Është si jo,ishte,është e do të jetë,por përfshirja e saj e mos lënja në harresë është diçka për tu vlerësuar,çdo tok Shqiptare vlen njëlloj,çdo tok është aq e shtrenjtë dhe e shenjtë sa edhe tjetra!

Por çfar ndodhi?!

Mbas një ndeshjeje futbolli,njëri ekip,ai kundërshtar fitoi…Meritë apo jo,atë e vendos loja në fushë,opinionistët e sportit,gjykimi i arbitrit e mbase dhe fati apo ndonjë tjetër faktor i jashtëm që për mua nuk qëndron aspak.

Pas ndeshjes i gjith ai “patriotizëm” u kthye në inat,mllef e fyerje…Të gjithë drejtonin gishtin diku,vetëm tek vetja jo…Përse vallë?!

Duhet të mësohemi të ndajmë bashkë të mirën e të keqen,humbjen e fitoren,në këtë mënyrë humbja dhe e keqja ndihen më pak dhe të mirën e fitoren e ndjejmë më shumë.Duhet të dijmë të mbështesim në momente të vështira,të qëndrojmë pranë,të japim nga vetja,të dalim në mbrojtje…Dashuria për atdhenë kërkon sakrificë e vetmohim!

Çfar do të thotë të jesh patriot?!

-Të vishesh Kuq e Zi e të këndosh këngë që mbase vargjet nuk i ndjen siç duhet,të jesh euforik,të të marrë turma duke mos kuptuar së çfar po ndodh e më pas,pas një zhgënjimi kthehesh në realitet e fillon të kërkosh fajtorë aty ku nuk ka?!

Jo more jo,patriot i mirë është ai që e mbron shtetin(jo qeverinë,pa ngatërruar politikën),patriot i mirë është ai që ndihmon shtetin,kryen detyrimet duke paguar taksat në datë dhe vlerë të caktuar,patriot i mirë është ai që bashkëpunon me shtetin,patriot i mirë është ai që ndihmon komunitetin,patriot i mirë është ai që di te çohet e të ecë përpara,por në të njëjtën kohë,mos të lërë shokët pas(në këtë rast Kombëtarja e futbollit),të hedhë vështrimin pas e të kthehet,ti zgjasë dorën e ta nxjerrë nga balta,ta ndihmojë të ngrihet e të ecin bashkë,ose të dy te mbesin aty,nuk ka rruge të mesme!

Patriot i mirë është ai që vepron,në qetësi,heshtje e në hije,por vepron…Patriot i mirë është ai që jep nga vetja edhe atëherë kur nuk ka më asgje për të dhënë…Ai që jep pa pritur diçka në këmbim,ai që jep e vetëm jep me shpirt e zemër,ai që jep pa shikuar nëse të tjerët japin apo jo…

Patriot i mirë është ai që ka besim e forcë atëherë kur gjithçka duket e humbur,atëherë kur të gjithë heqin dorë,patrioti i mirë guxon deri në fund,për një ideal,për një dashuri të pastër e të pafundme…

Morali ynë është në tokë,por mendoni për ata djem të Kombëtares,vallë ndjehen më mirë ata?! Njëri prej tyre në dhomat e ndërrimit kishte thënë “Më mirë të vdisnim në fushë sesa të humbnim këtë ndeshje”

Është e qartë që ndeshja nuk ishte vetëm futboll,pasi për ne ka ende plagë që kujtohen,plagë që rrjedhin gjak,por aq kemi kapacitetin në futboll,duhet edhe më shumë punë për të arritur më lart,ndërsa pjesën tjetër që nuk lidhet me futbollin ta ruajmë në vendin e kohën e caktuar.

Pra le të jemi patriotë të mirë,jo tifozë momenti…Të zhvillojmë shtetin tonë në çdo drejtim,të paguajmë çdo detyrim ndaj tij në mënyrë që të përfitojmë të drejtat tona,pra më parë të japim,pastaj të marrim…Të mbjellim e pasi të kujdesemi për atë që kemi mbjellur(ta ujisim e ta ushqejmë),të korrim diçka të mirë,me vlerë,që do të na shpërblejë mbjelljen por edhe pritjen para korrjes!

Të kujdesemi për njëri-tjetrin,për çdo bashkëKombas,për shtetin tonë,pastërtinë dhe gjelbërimin e vendit,zhvillimin e dijes,përhapjen e kulturës,mbrojtjen e historisë sonë dhe përçimin e traditave tona tek brezat që vijnë.

Vendin e bëjnë njerëzit thotë populli ynë i mençur,atëherë vendin tonë duhet ta bëjmë ne,Shqiptarët,duke studiuar e punuar për këtë vend,e pak e nga pak të mund të krijojmë një bazë të shëndoshë,të cilën brezat që vijnë do ta gezojnë e do ta zhvillojnë më tej…Por më parë duhet ne të nisim ndryshimin,për të mos kërkuar fajtorë kur nuk ka,por të ndajmë fajin,të mos dorëzohemi ende pa mbaruar lufta,të gezojmë me këmbë në toke pa euforizma,por mbi të gjitha të punojmë e të japim,për Kombin e popullin tonë.Nëse këtë mentalitet e bëjmë zakon ose jetë të përditshme,ato që do vijnë pas nesh do e kenë më të lehtë…

Dhe Shqipëria do të bëhet,do të bëhet…Shqipërine do ta bëj un,ti dhe të gjithë patriotët e mirë së bashku!

Shperndaje ne

The Author

Sajmir Ndrecaj

2 Comments

Add a Comment
 1. e LEXOVA ME FORTE NGA TITULLI,POR EDHE KESHTU SIC ESHT BERE NUK U ZHGENJEVA
  jU KENI SHUME TE DREJTE.
  dJE KUR KANDIDATI PER PERSEIDET mR.SANDRES KRITIKOJ ASHPER mS. KLITON KANDIDATE PER PRESIDENETe(Ish sekretare shteti) O THA PRANOJE KE GABUAR ME E-MAILIN NUK ME e kalue KALIN LEHET PARA POPULLIT
  nE FATKE ASHTU ESHTE mS kLINTONI KA QEN NE FILLIM MBI 50-60 % pO KUR DOLI E-MAILI E BANGAZI FILLOR E RA SA E BARAZOJ TRAMPA E SANTDRESI
  kUR PO FLISTE DR,SENATOR KANDIDATJA PER PRESIEDETE Ms. kLINTONI LUANTE KOKEN
  kUR MBAROJ I ZGJATI DOREN dr.
  a E BEN SHQIPTARI KETE??
  lEN QE DY KANDIDAT KURR NUK DALIN BASHKE

  mE DUKET SKUADRES JU NDRRUA EMERI
  nGA SKUDRA kOMBETARE NE kUQ E ZI KJO ME QELLIM ELEKTORATI ME TERHEQ SA ME SHUME NJERZE.kOMBATRIA KA KUPTIM ME TE GJERE SE KUQE E ZI SEpSEP SKA SHTET QE SKUADRES I KA VU NGJyRAT E FALMURIT zI NUK PERFAQSOn PER SOTE ASGJE POZITIVE
  pOR pse DUKE E DITUAR KUSH eshte GJEJA QE TERHEQ ME SHUME TE GJITH SHQIPTARET SPORTI
  e SHOQEROJ KRYEMINISTRI MIRE BERI SHUME MIRE .pOR SHUME SHPENZIME KATASTROFIKE.
  uNE BERA NJE SHKRIM KU THASH EDHE pseimi SHREBEN PER mesim .NUK U BOTUA PUNE REDAKTORESH APO EMRI I PA NJOHURE SKA RENDESI
  uNE NUK PUSHOJ SE SHKRUAR APO KRTIKUARI PER CESHTJEN kOMBETAR NE MOS NE SHQIPERI NE EUROPE APO NE aMERIKE.EDHE NE KINE JAM LIDHUR ME RADIO PER SQARUAR DICKA PER DALLIMIN MES kOSOVES E SHQOPTAREV.
  JU THASH SHQIPTAR JANE ATA E SHQIPTARE KETA PO PADRETSITE E EUROPES E KAN ZVENIT SHQIPERIN QE SESHT POPULLI ME I LASHTE NE EUROPEoRIF e.KOCAQI xH.kATAPANO ETJ),
  Ka gabime por jam ne biblotek e nuk kam vec 1 minut e mbyllet copmpjuteri por me mire keshtu se hic

 2. Pershendesim redaksi e Bashkimit Shqiptarve-Shqiperise,
  pershendesim Dr.,per kritiken
  ndaj prof.qe e censurij.
  Pershendesim Dashamirsit e Shqiperise
  Po une po shikoj per komentin qe
  bera me shpejtesi nga bibloteka,

  bilekerkova falje se isha ne

  minuteat e fundit e thash me

  mire keshtu se sa hice .
  lidhur
  me patriotizmine te autorit
  mr.e
  nver bylikbashit.bylikbashi ka
  shkruar mire.
  Kuv me doli nje dr. qe nuk e ka
  lejuar nje prof. me referuar u
  shqetsova shume
  Akoma me masa drogonjane komunisto-diktatoriale.
  Qe duhet te dergojsh remen nje muaje perpara ta lexonte drejtoria shtypit,akademia e ndonje pecigrosh ??
  Pse ku jemi ne censuren galileut.Jo filozofia thote jepi cezarit ate qe I Takon
  Pokush esht ki fare profesori nga hena ka zbirit???
  Ne beme 2-4 sesione ne New York Porosia ishte ruajuni mos hyni ne temen e njeri tijetrit referojuni literature ,boterore, kapitaliste. socialiste cfaré te doni me ofendime JO, per referim 3-5 faqe.Tema per arkive 25-30 faqe.
  Nuk ju kerkuam llogari vetem per sekretari duhet nje kopje
  Po te doni flisni pa leter po te
  doni me lete e vidio klipi ishte
  I pregatutur sipas skenarit
  renditej diskutimit.
  Nuka pati asnje gridje ,asnje
  shqetsime.Po a jane me universitet
  e me tituj shkencor Po .
  Po ti kush je?? nje moderator
  organizator I thjeshte.
  Sa keq me vjen Une kam lexuar studjuar,shenuar enciklopedi, e
  libra voluminoze per historin e
  shqiperise dhe Historin e
  linguistikes Xhuzepe Katapano e
  cone ne 12000-12500 vjet me
  fjalen “Tho-ti Zoti fliste shqipe”.
  Eshte gjuha e zotit”Mema-Nena e
  Gjhuve”,Po ashtu te shquarait -:
  Neol Malcom,Milan Shuflaj, qe I
  sakrifikuan me gjith Aristidh Kolen
  per gjuhen shqipe-histoton shqi[e.
  Shkactare e vjeter pajashtuar
  Buden nuk kane mundure me dale nga
  kthetrat e servilizmit te komunizimit,diktature ashper sepse
  her I thonin slleveve moter -velle.meme,dhe e ndiejm veten
  inferior sepse dhe kontaktet me
  bote nuk ishin dhe librat me
  kufizime e autorizime qe u hiqej
  parathenja etj etj.
  Ne kemi frike me then qe jemi
  pasardhit e pallazgve, derj
  tperdrejti nga Iliret deri ne
  ditet tona.
  Lexoni Prof.Eleni Kocaqin ajo me
  shkrimet e saje e argumentimet
  e saj shkencore trondite historin
  boterore.Pas saj shperthey Are
  Mathieu etj.
  Pa shifeni cfar thote Prof.tjeter
  Aref Mathieu qe ka studjuar
  40 vjet per historin e gjuhe
  shqipe ne Kajro dhe Parise.
  Profesori I recense I Universitetit Sorbones thote :Bota do te cuditet
  me historin e shqiptarve.

  Ose marri zbulimin e dr.Ing.

  Arekelogut Amerikano-Boshnjak
  Semiro Osmanegich(25000-30000
  vjete me pare) qe ka zbuluar
  piramiden “ILIRE” me te madhe
  (Larte) dhe te te vjeter ne bote,
  Neol Malcon,studjues i akdemise
  shkencave ne londer qe ne fund
  thot jane 5 vilajet.Asnje shqiptare
  nuk e thote nuk i referohet .
  Shqiptaret kane frik me i then keto
  te verteta.
  Se paku tu referohen ketyre autorve
  e tjere shkenctarve Dhimiter Pilikes,Hasan e Neritan Cekese,Muzafer Korkurtit
  etj etj.
  Po thone akademik e profesor gjoja
  fjale te madhe kur perfundon
  ndonje konferenc ndonje c’ referat “shqiptarete jane nder
  popujt me te vjete ne Ballkan”
  ????????????
  e vazhdojn duatrokitijt moniste
  frenetike sikur ka then ndonje
  gje te madhe.
  Ajo ska thene te vertetn dhe ka
  mohuar shqiptarete.
  Historia e lashtesie thone
  historianet(m) e histrianetM.Hoggan)
  ( femra)
  me zbulimin e piramides Ilire duhet ndryshohen(F,D,) e rishikohen faqet e histories Europjnae e boterore
  faqet e Historise,
  E faktet jane Kokforta lexoni ne
  internet sa me guxim flet Prof.
  Fatbardh Duma Homeri fliste shqipe
  ose Dolores historian Homeri nuk
  kishte nenshtetsi greke ai fliste
  shqip ose Aeksadri thot jam biri
  I Filipit mbretit maqedoise -Une Jam ILIRE- shqqiptare-.
  Keto jan te shkruara por Greket I
  fshehin se kan marr nga shqipja,
  perpunuar pervetsuar.
  Te gjitha Hieroglifet e shkrimeve
  te vjetra thote Katapano e Mathieu
  kan spjegimin tek shqipja
  e jo tek gjuha greke apo tjeter.
  .Gjuha e vjeter shqipe sote me
  fort esht ruajtur ne shqiperin
  e veriut.
  Ke quan veri ne shkumbin siper
  nuk e dime sepse shqipja eshte
  deri ne Nish e ne Parafush –
  Priopolje.Por shqipja esht ” Nena
  e gjuhve europjane” nuk esht
  moter me percaktimin e gabuar
  Hido-europjane.
  Per sqarim nje shembull nga
  enciklopedite e botes .Grekt kane
  nje periudhe te errte”TIME DARK”
  1100-800-(750)BC .
  Kete periudhe mundohen
  te ndricojn me Luften e Trojes.
  Lufta hipopetike shume vjecare
  e Trojes nuk esht lufte e grekve.
  por lufte e fiseve nder
  Trojane-Ilre.
  Trojanet e Mikenes luftuan kunder
  Trojanve te Dardanise(E.Kocaqi)
  Pra lufta e trojes esht Shqiptare
  e cila esht zhilluar perpara se
  Grekrite te Vinin ne GDIAGULLIN
  ILIRIK NE SHEKULLIN E VII B.C.
  NGA VENDET ARBA KU SHTRIHSHIN MIDIS
  EGJPTIT E PALESTINES .IZRALITET
  I PERZUNE ANDEJ

  Grekve nuk u mohohet koha moderne.
  Por ase Shqiptarve nuk duhet tu
  mohohen periudhat(e lashtesise -gjenza,historia arkeologjia,
  antropologjia,linguistika,
  “Dodona do te flas”etj etej
  e lulzimit qe sot ndokujt mund
  ti duket anderr.Por do vine koha qe studimet do pasqyrojn te vertetn
  shkncore te pellazgve,Ilirve ,
  arberise e
  Albanise-shqiperise sotme.
  Besojm qe ardhur koha te shprehemi
  LIRSHEM.
  FaDO.
  NY.
  October 15
  dita po afron.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.