Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]  Të  gjithë popujt, kombet,…

Maqedonia nje genjeshter e kopjuar!

Sllavët të cilët kanë ardhur në këto pjesë në fund…

Çështja shqiptare kërkon një vëmendje më të madhe kombëtare e ndërkombëtare…

Iluzioni i gabuar se demokracia i shoi kërcënimet territoriale, është…

ZGJOHU SHQIPTAR!!!!

ZGJOHU SHQIPTAR!!!! 170 Shqiptarët e masakruar Si i masakroi policia…

GEZUAR FESTAT E NENTORIT GJAKU I ARBERIT!

Kruje 28.11.1443. Ati yne-Gjergj Kastrioti-drejtuar ushtareve,popullit Arber,pas ngritjes se flamurit,ne…

Nje prognoze qe mund te mos realizohet!

Mitrovica do të shpallet qytet i veçantë i mbikqyrun përjetësisht…

Brahim Ibish AVDYLI: Republika e Kosovës është një shtet i lirë, sovran, i pavarur, demokratik dhe pro-perëndimor….

Analizë: Me pasoja të rrezikshme të „marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën…

Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre…

Vëllezërve Arbëresh (Arvanitasve) zhvishuni nga ai flamur Grek-PIZHAM-! BASHKOHU ME…

Atdhe Geci: Rilindja e Shtetit të Çamërisë epoke qe lidhet me Rilindjen Kombëtare Shqiptare

Fjala e Atdhe Gecit me rastin e promovimit të librit…

PSE U PENGON SKËNDERBEU EDhE DISA ShQIPTARËVE

PËRMENDORJA E SKËNDERBEUT KA TË NjËJTËN VLERË KUDO Përmendorja e…

Letërsia Kombëtare: JE I HUAJ

IK NGA ERDhE Unë me gjuhë e ti me pallë…

DY FYTYRËSIA ËSHTË HIPOKRIZI!

Ç’farë është Hiopokrizia? Po konspiracioni ? Hipokrizia/shtirja është veprim, i…

Shkencëtarët pranojnë: Greqia e Lashtë është shpikur ga ne, kërkojmë falje?!

  Një artikull i shkruar nga the Onion dhe disa…

Gjithmonë duhet të kemi dashuri, dhembshuri, durim dhe respekt ndaj njëri-tjetrit.

NIPI DHE GJYSHJA (*)  Lindi një jetë, lindi një fëmijë.…

Rexhep Gali Balidemaj-” Nga lashtësia do të mbrohet Shqipëria…”

– “BETIM mbi nderin dhe lashtësinë”- E ç’më duhet pasuria,…

Heronjet Kombëtare: BIOGRAFIA E DËSHMORIT BEHAR BEGOLLI

BEHAR (NAZMI) BEGOLLI I Behar (Nazmi) Begolli u lind më…

Urime SHQIPTAR-Ushtria e Arbërit,rikthimi-ribërja i saj në trojet ETNIKE!

  URIME SHQIPTAR-Ushtria e Arbërit,rikthimi-ribërja i saj në trojet ETNIKE!…

Histori Kombëtare: DASHURIA E MARTIT DHE TRADHËTIA E AFËRDITËS KURORËARTË

DASHURIA E MARTIT  DHE TRADHËTIA E AFËRDITËS KURORËARTË  (Vahdimësia e dy të kundërtave gjatë mbi 3.200 viteve)  Me mendimin për të qenë sa më i kuptueshëm, fillimisht arësyetova të bëj disa spjegime dhe prezantime me personazhet dhe ngjarjen që do të trajtohet, mbasi këto vijnë nga lashtësia e paraardhësve tanë mijëravjeçarë të shkuar.   Njeriu primitiv,me trup, sy e veshë dhe me tru jo fort të zhvilluar, jetonte, shikonte rreth e qark ambjentin natyror dhe konstatonte se mes njerëzve dhe dukurive të natyrës kishte tipare, karaktere ngjashmërie. Në ato rrethana, njeriu mundohej që përgjithshka ta përshkruante dhe përshtaste me njeriun, duke menduar se qoftë kafshët e llojeve të ndryshme, gjërat materiale, po ashtu edhe ndaj qenieve jo të gjalla,…

KUVENDI I LEZHES dhe princët e tij…..

Princërit më të dëgjuar që morën pjesë ne KUVENDIN E…

Nje kujtim per te madhin e kombit Enver Hoxha , qekur isha femije….

  Të nderuar miq,shokë dhe shoqe, familjar të mi të…

CILAT JANE MUNDËSIT- DHE -ALTERNATIVAT E RIKTHIMIT TE POPULLATES CAME NE KRAHINEN SHQIPTARE TE CAMERISE , PIKERISHT NE VATRAT SHTEPITE E TYRE STERGJYSHORE”.

Shkrimi opinioni im i mëposhtëm i nderuar lexus , është…

BETEJA E PAQENË NË FUSHË TË MËLLENJAVE (kosovo polje) MË 1389

     Ngjarja në rrjedhë të poshtme të lumit Llap…

Ne flitnim Shqip, quheshim Romakë

Përkthimi i mëposhtëm është i shkrimit “Elgin Marble Argument in…

Thirrje: “Shqiptaret jane te vetmit qe kane ruajtur gjuhen e vjeter te tyre pellazgjike dhe me te drejte mund te quhen edhe si pellazget e rinje” sipoziumi mbahet ne VLORE me date: 19-20 Tetor 2018

Thirrje Të nderuar miqtë e mi. Në datat 19-20 tetor…

Vështrim për përmbledhjen poetike: O male hijerëndë, të poetes Lumturije Sulejman Drenica

VËSHTRIM PËR VËLLIMIN POETIK “O MALE HIJERËNDË” TË POETES LUMTURIJE…

PRANIA E TË KEQES: NDIKIM I TË HUAJVE DHE REAGIMI I MEFSHTË I “LIDËRVE “ TANË

PRANIA E TË KEQES: NDIKIM I TË HUAJVE DHE REAGIMI…

Fundi juaj do tu vije , o ju armiq te kombit tim!

  “Atë që se bëri dot me shekuj shpata dhe…

TA NJOHIM AUTORIN SELMAN DERVISHI

TA NJOHIM AUTORIN SELMAN DERVISHI Selman Dervishi është emër i…

Brahim Avdyli: Iliro-pellazgu, njeriu i ditur i të diturve, me gjuhën shqipe deri te njeriu i kohës sonë

EDHE NJËHERË PËR SHQIPONJËN DHE SHQIPTARËT  Pjesa III Jam i…

O I MADhI SKËNDERBE, TY JE FRYMËZIM PËR NE

PËRShËNDETJE Unionit të Shkrimtarëve Shqiptarë! Në përkrahje të aktiviteteve për…

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI VËSHTRIM Shkrimtari,…

Amerikanet: “Shqiptaret jane luanet e ballkanit, luftetar qe me ta si aleate, u beje balle cdo fuqie tjeter luftarake boterore…”

Shqiptaret jane rrace e vjeter e kontinetit europian, ata duhet…

Ndero dhe m’broje këtë flamurë, gjuhë, tokë dhe kulturë shqiptare…

Ndero dhe m’broje këtë flamur, tokat Arbërit,kufijtë e tij. Kështjellat…

Opinione: Kasam ShAQIRVELA – Kapllan Resuli MUMIE PA VLERË

KUR FLASIN MUMIET KUNDERMON EDhE HISTORIA Kohëve të fundit është…

NDAL ÇMENDURIVE..!

ÇMENDËSITË ShQIPTARE Sinkronizim i përkryer i veprimeve ndërmjet një pjese…

Ku qëndron enigma çame dhe e batalionit “Çameria “?

Ku qëndron enigma çame  dhe e batalionit “Çameria “?  (…

Letërsi Kombëtare: Pal Islam Idrizi: “Trokitja” (Poezi)

“Trokitja” “Unë,po pres… sa t’vij ajo pranverë, t’më troket dikush…

Donika Kastrioti

Armët e kryeheroit Gjergj Kastrioti, duhet ti kthehën Shqipërisë-shqiptarëve. Eshtë…

EPOKA e Artë të kombit tonë….

Të nderuar miq, shokë dhe familjarë më besoni apo jo…!?…

Ku qëndronte suksesi historik i Kushtetutes së vitit 1974 ?

Kosova si Kosovë e përplasur herë nga veriu e herë…

Ekpozitë individuale e piktorit Emrush Xhemajli: Portretet e dëshmorëve dhe të personaliteteve historike kombëtare

Ftoheni të merrni pjesë në:  Muzeu i Kosovës, Prishtinë Ditë…

PERIUDHA E TË KAPËRCYELLIT NGA FJALA “DISA” NË FJALËN “SHUMICA”

PERIUDHA E TË KAPËRCYELLIT  NGA FJALA “DISA” NË FJALËN “SHUMICA” …

VATANI NUK DON KËMIShË TË RE

TERZIVE T’RIJ nuk mjafton tani, as dhe fjala jeme: -lavdi…

A. Kojku: Personalitet i brymosur kombetar Zyber Alliu (Poezi)

”Poezi kushtuar Zyber Alliut,- dhe personaliteteve të tjerë atdhetar nga…

THUAJ JO RRENËS SE RADHËS! THUAJ JO MARRËVESHJES QË S’TË SJELL ASGJË!

Na vrasin, na pështyjnë, na i shkelin fëmijët me kerre,…

Me Skenderbenë në ballë të protestët….

“Duke mbrojtur dhe kultivuar kulturën tonë të pastërt Shqipëtare, ne…

FETISIZIMI I FESË ORTODOKSE, QËLLIM FONDAMENTAL PËR SHFAROSJEN E ETNISË SHQIPTARE

4.- FETISIZIMI I FESË ORTODOKSE,  QËLLIM FONDAMENTAL  PËR SHFAROSJEN E…

Brahim Avdyli: Gadishullit Yllirik dhe gjuha e saj shqipe, … ka qenë gjuha mëmë e të gjitha gjuhëve…

EDHE NJËHERË PËR SHQIPONJËN DHE SHQIPTARËT  Pjesa II  Shqiponja e…

Gjaku i Arbërit rrjedh në venat e çdo shqipëtari.

Gjaku i Arbërit rrjedh në venat e çdo shqipëtari. Trimëria…

TEHUT TË NGjARJEVE

TEHUT TË MENDIMIT FILOZOFIK TË FAIK KONICËS I madh është…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons