Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Trimëreshat suliote dhe lindja e shtetit shqiptar

            Guximi i jashtëzakonshëm i grave shqiptare ka qenë shfaqur…

Sulltanat osman apo shqiptar

            Gazeta “New York Times”…

Bijtë dhe bijat e Arbërit, si më parë në këtë 575 vjetor, do të festojnë me 28 Nëntorë…

Bijtë dhe bijat e Arbërit,-575 vite më parë,forcërishtë,të udhëhequr nga…

Fahri Dahri: ANTISEMITIZMI BALLKANIK (II)

“Mos harroni. Të vërtetën e madhe e keni mes jush,…

Tre popuj të ndryshëm,në fe dhe kulturë,të ngritur mbi kurrizin e shqiptarëve.

Tre popuj të ndryshëm,në fe dhe kulturë,të ngritur mbi kurrizin…

Letersi Kombetare: “Shpërthimi”

“Shpërthimi” Ndriqoj qielli, një yllë ju nda, flak,zjarr lëshonte rrugës,…

Letersi Kombetare: ATDHETARIZMI-LAJTMOTIV I POEZISË SË AUTORIT DENIS TOÇILLA

  ATDHETARIZMI-LAJTMOTIV I POEZISË SË AUTORIT DENIS TOÇILLA (Vështrim për…

Letersi Kombetare: SOKOL HODA-KRIJUES QË PREMTON

SOKOL HODA-KRIJUES QË PREMTON (Përsiatje për vëllimin poetik “I flas…

Letersi Kombetare: GONA-EMËR I LAVDISË

GONA-EMËR I LAVDISË (Dëshmores së kombit Antigona Fazliu) I Si…

Tentim-shantazhimet e Serbisë ndaj Faktorit Ndërkombëtar kundër Kosovës

Fillimisht Serbia sidomos që nga vitet 1870, vazhdimisht luan një…

Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, ende dorë e zgjatur e Serbisë në Kosovë, kundër Grupit të Dobrosinit

Rasti i Dobrosinit ende nuk është duke marr formën finale,…

Intelektualët Shqiparë të Kosovës: MEMORANDUM

-Kombeve të Bashkuara:  -Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara; …

VENDIN E SHENJTE TOKEN E ARBERIT, TRIMAT SE FALIN…

TOKA E SHENJTE ATDHEU NUK FALET  MBIDHEN TRIMAT PER TA…

Gezuar festat SHQIPTAR- NENTORIN E SHQIPONJAVE

Tungjatjeta bashkatdhetar-e! Me kete foto, dua te ju pershnedes te…

Letërsi Kombëtare: ATY NË GOLI OTOK

ATY NË GOLI OTOK (Dedikim-Ramë Bislim Malokut,ish i burgosur politik)…

PA ShQIPTARIZËM S’KA SHQIPTARI

ShQIPTARIZMI I VËRTETË Në shumë shkrime, sot e tërë ditën,…

Zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqipëtarëve nën Serbi në shërbim të Serbisë!

Vaj halli për Shqipëtarët nën pushtimin Serb, nga kush përfaqësohen!…

Policia greke masakroi 170 shqiptarë, emigrantët shqiptarët janë ekzekutuar qetësisht dhe jo rastësisht, por me vrasje të drejtpërdrejtë…(Video)

ZGJOHU SHQIPTAR!!!! 170 Shqiptarët e masakruar Si i masakroi policia…

Porosi paten bashkimin kombetare deshmoret e kombit….

“Per keshtu si jemi ne nuk luftuam , ne kapem…

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]  Të  gjithë popujt, kombet,…

Maqedonia nje genjeshter e kopjuar!

Sllavët të cilët kanë ardhur në këto pjesë në fund…

Çështja shqiptare kërkon një vëmendje më të madhe kombëtare e ndërkombëtare…

Iluzioni i gabuar se demokracia i shoi kërcënimet territoriale, është…

ZGJOHU SHQIPTAR!!!!

ZGJOHU SHQIPTAR!!!! 170 Shqiptarët e masakruar Si i masakroi policia…

GEZUAR FESTAT E NENTORIT GJAKU I ARBERIT!

Kruje 28.11.1443. Ati yne-Gjergj Kastrioti-drejtuar ushtareve,popullit Arber,pas ngritjes se flamurit,ne…

Nje prognoze qe mund te mos realizohet!

Mitrovica do të shpallet qytet i veçantë i mbikqyrun përjetësisht…

Brahim Ibish AVDYLI: Republika e Kosovës është një shtet i lirë, sovran, i pavarur, demokratik dhe pro-perëndimor….

Analizë: Me pasoja të rrezikshme të „marreveshjes Kosovë-Serbi“, në dritën…

Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre…

Vëllezërve Arbëresh (Arvanitasve) zhvishuni nga ai flamur Grek-PIZHAM-! BASHKOHU ME…

Atdhe Geci: Rilindja e Shtetit të Çamërisë epoke qe lidhet me Rilindjen Kombëtare Shqiptare

Fjala e Atdhe Gecit me rastin e promovimit të librit…

PSE U PENGON SKËNDERBEU EDhE DISA ShQIPTARËVE

PËRMENDORJA E SKËNDERBEUT KA TË NjËJTËN VLERË KUDO Përmendorja e…

Letërsia Kombëtare: JE I HUAJ

IK NGA ERDhE Unë me gjuhë e ti me pallë…

DY FYTYRËSIA ËSHTË HIPOKRIZI!

Ç’farë është Hiopokrizia? Po konspiracioni ? Hipokrizia/shtirja është veprim, i…

Shkencëtarët pranojnë: Greqia e Lashtë është shpikur ga ne, kërkojmë falje?!

  Një artikull i shkruar nga the Onion dhe disa…

Gjithmonë duhet të kemi dashuri, dhembshuri, durim dhe respekt ndaj njëri-tjetrit.

NIPI DHE GJYSHJA (*)  Lindi një jetë, lindi një fëmijë.…

Rexhep Gali Balidemaj-” Nga lashtësia do të mbrohet Shqipëria…”

– “BETIM mbi nderin dhe lashtësinë”- E ç’më duhet pasuria,…

Heronjet Kombëtare: BIOGRAFIA E DËSHMORIT BEHAR BEGOLLI

BEHAR (NAZMI) BEGOLLI I Behar (Nazmi) Begolli u lind më…

Urime SHQIPTAR-Ushtria e Arbërit,rikthimi-ribërja i saj në trojet ETNIKE!

  URIME SHQIPTAR-Ushtria e Arbërit,rikthimi-ribërja i saj në trojet ETNIKE!…

Histori Kombëtare: DASHURIA E MARTIT DHE TRADHËTIA E AFËRDITËS KURORËARTË

DASHURIA E MARTIT  DHE TRADHËTIA E AFËRDITËS KURORËARTË  (Vahdimësia e dy të kundërtave gjatë mbi 3.200 viteve)  Me mendimin për të qenë sa më i kuptueshëm, fillimisht arësyetova të bëj disa spjegime dhe prezantime me personazhet dhe ngjarjen që do të trajtohet, mbasi këto vijnë nga lashtësia e paraardhësve tanë mijëravjeçarë të shkuar.   Njeriu primitiv,me trup, sy e veshë dhe me tru jo fort të zhvilluar, jetonte, shikonte rreth e qark ambjentin natyror dhe konstatonte se mes njerëzve dhe dukurive të natyrës kishte tipare, karaktere ngjashmërie. Në ato rrethana, njeriu mundohej që përgjithshka ta përshkruante dhe përshtaste me njeriun, duke menduar se qoftë kafshët e llojeve të ndryshme, gjërat materiale, po ashtu edhe ndaj qenieve jo të gjalla,…

KUVENDI I LEZHES dhe princët e tij…..

Princërit më të dëgjuar që morën pjesë ne KUVENDIN E…

Nje kujtim per te madhin e kombit Enver Hoxha , qekur isha femije….

  Të nderuar miq,shokë dhe shoqe, familjar të mi të…

CILAT JANE MUNDËSIT- DHE -ALTERNATIVAT E RIKTHIMIT TE POPULLATES CAME NE KRAHINEN SHQIPTARE TE CAMERISE , PIKERISHT NE VATRAT SHTEPITE E TYRE STERGJYSHORE”.

Shkrimi opinioni im i mëposhtëm i nderuar lexus , është…

BETEJA E PAQENË NË FUSHË TË MËLLENJAVE (kosovo polje) MË 1389

     Ngjarja në rrjedhë të poshtme të lumit Llap…

Ne flitnim Shqip, quheshim Romakë

Përkthimi i mëposhtëm është i shkrimit “Elgin Marble Argument in…

Thirrje: “Shqiptaret jane te vetmit qe kane ruajtur gjuhen e vjeter te tyre pellazgjike dhe me te drejte mund te quhen edhe si pellazget e rinje” sipoziumi mbahet ne VLORE me date: 19-20 Tetor 2018

Thirrje Të nderuar miqtë e mi. Në datat 19-20 tetor…

Vështrim për përmbledhjen poetike: O male hijerëndë, të poetes Lumturije Sulejman Drenica

VËSHTRIM PËR VËLLIMIN POETIK “O MALE HIJERËNDË” TË POETES LUMTURIJE…

PRANIA E TË KEQES: NDIKIM I TË HUAJVE DHE REAGIMI I MEFSHTË I “LIDËRVE “ TANË

PRANIA E TË KEQES: NDIKIM I TË HUAJVE DHE REAGIMI…

Fundi juaj do tu vije , o ju armiq te kombit tim!

  “Atë që se bëri dot me shekuj shpata dhe…

TA NJOHIM AUTORIN SELMAN DERVISHI

TA NJOHIM AUTORIN SELMAN DERVISHI Selman Dervishi është emër i…

Brahim Avdyli: Iliro-pellazgu, njeriu i ditur i të diturve, me gjuhën shqipe deri te njeriu i kohës sonë

EDHE NJËHERË PËR SHQIPONJËN DHE SHQIPTARËT  Pjesa III Jam i…

O I MADhI SKËNDERBE, TY JE FRYMËZIM PËR NE

PËRShËNDETJE Unionit të Shkrimtarëve Shqiptarë! Në përkrahje të aktiviteteve për…

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI

RILINDJA E SHTETIT TË ÇAMËRISË – Atdhe GECI VËSHTRIM Shkrimtari,…

 

Shperndaje ne