Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

UÇK sulm kundër Qeverisë së Maqedonisë

Sulmi që ndodhi  afër godinës së Qeverisë së Maqedonisë rreth orës…

EUFORIA NË PROLOG DHE DËSHTIMI E ZHGËNJIMI NË EPILOG

KONGRESI KOMIK-“TEMATIK” i ALI AHMETIT …ose  EUFORIA  NË PROLOG DHE …

VENDBANIMET E HERSHME KODRINORE TË KOSOVËS: GJUHA DHE KUPTIMI

Zhvillimi i vendbanimeve, kudo në botë, ka kaluar nëpër faza…

Bashkimin e Shqipërisë e pamundëson Kushtetuta e Kosovës dhe jo BE-ja

  Aspirata më e madhe kombit shqiptar ishte dhe mbetët…

Shkolla e parë shqipe e Prizrenit, e vetme kundër serbëve dhe turqve

Shkruan: Prof.Gazmend Shpuza Një shkrim, që i kushtohet historisë së…

Përrallat serbe: Miti i Kosovës dhe Skënderbeu

  “…historianët e ardhshëm le të shkruajnë historinë e Betejës…

Luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për Bashkimin e Shqipërisë

Agim Ramadani luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për…

Tridhjetë vjet nga vdekja e Heroit te Kombit Enver Hoxhës (VIDEO)

Sot me 11 prill mbushën tridhjetë vjet nga vdekja e…

Një vend pune në “Perëndimin e Egër”

Shkruan: Enver Robelli* I. Në shënimet e tij mbi dinjitetin…

Thënje Kombëtare: Faik Konica

„Shqipëtarët zbresin prej Pellazgëve. Kush mendon ndryshe, – në qoftë…

Konica – Enciklopedia që ecën

(Ме rastin e 140-vjetorit të lindjes) Shkruan: Xhelal Zejneli Faik…

Dritëhijet e një misteri: Dodona pellazgjike, simbolet e saj, dielli dhe lisi.

Shkruan : BESIM DERVISHI Shume historiane dhe studiues kane shkruar per…

Shukrije Ramadani: “Ëndrra për të cilën luftoi Agimi ishte Shqipëria e Bashkuar”

«Kur arrita në Bajram Curr shkova me bindjen se edhe…

Shqipëria refuzon paradën e Vladimir Putinit

Shqipëria nuk do të marrë pjesë në paradën ushtarake të…

Foto e rrallë: Legjenda e kombit duke përshëndetur …

Legjenda e kombit Adem Jashari duke përshëndetur me grushtin lartë,…

Rrugëtim në varret e Naim Frashërit

Shkruan: Valter Gjoni Viti jubilar i 115-vjetorit të vdekjes 9…

Ndjenjat etnonacionaliste mbeten shumë të forta në Ballkan.

Shkruan: ANDREA STEFANI Është skolastike, e cekët, madje disi e…

Prejardhja pellazge e shqiptarëve

  Përgatitur nga Adrian Lazaj George Fred Williams më 1914…

Koha për çdo Komb është e njëjtë

Shkruan për Medvegja REDAKSIA Për deri sa shqiptarët e rajonit…

Bomba e Ramës dhe bashkimi i shqiptarëve në Evropë

Shkruan: Mehmet Latifi Në këtë kohë të krizave të përgjithshme…

Thënje Kombëtare: At Gjergj Fishta

„Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit, shqiptarët kishin kryer…

Paranoja e Serbisë karshi “bashkimit kombëtar Kosovë – Shqipëri”

Ideja e bashkimit kombëtar të Kosovës dhe Shqipërisë është më…

Mbi afrimin Kosovë – Shqipëri

Shkruan: Lumir Abdixhiku    Nuk ka marre në afrimin tonë; paranojat…

Shkupi me 1908 shumica shqiptar

Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës…

E dini se kush jane INDIANËT E MAQEDONISË?

Nga publikimi i bisedave të përgjuara telefonike, me të cilat…

Përralla e bashkësisë shumetnike!

Shkruan: Gëzim MEKULI   Para marrjes së pushtetit nga nacional-socialistët…

“7 prill mos ardhsh kurrë, ti që na rrëzove flamurë!”

7 PRILLI 1939 SI POSHTËRSI. Pushtimi fashist i Shqipërisë Shkruan:…

Thënje Kombëtare:Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë

“Nëse BE vazhdon t’i mbyllë derën integrimit të Kosovës, atëherë…

Rifat Jashari: Të bashkohemi njëherë e përgjithmonë – të punojmë bashkërisht, si popull e si komb

Institucione të vendit, organizata të dala nga lufta, ish-luftëtarë të…

Ideja kombëtare në “Manifestin e Lidhjes Arvanite” (1899)

Historikun e këtij Manifesti e ka analizuar në detaje patrioti…

Një popull i përçarë është një popull i humbur

Shkruan: Alban Guri -At Anton Harapi- …qëllim i jetës u…

Thënje Kombëtare: Anton Harapi

“Me gjak të vet e shuguroi elterin e Atdheut, katoliku,…

Luftëtari i lirisë dhe kolaboracionisti

  Shkruan: Avdi Ibrahimi Sapo kishte përfunduar lufta çlirimtare, vendi…

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail…

Shqipëria 6 vjet në NATO

Postuar më: 03 Prill 2015 Zhvillohet ceremonia e 6 –…

Nëpër territoret serbe të krimit

Shkruan: Agim Shehu Beogradi në vitet ’90 hapi njera pas…

GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET E PA MBROJTURA CIVILE

DEKLARATË DËSHMIE PËR GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET…

Thënje Kombëtare: Hasan Tahsini

 “Jemi një komb i veçantë, kemi gjuhën tonë të veçantë, andaj duhet…

COPËTIMI I TOKAVE SHQIPTARE GJAT VITEVE 1914-1918 DHE POPULLSIA E SAJ

Shkruan: Reshat Avdiu Me mbarimin e Luftës së Parë Ballkanike…

TROJET REALE TË SHQIPËRISË SIPAS HISTORIANËVE DHE NJERËZVE TË SHQUAR ME FAMË BOTËRORE

Shkruan: Isuf Bajrami Autorë të ndryshëm dhe specialistë të gjeografisë…

Kaçaku që shpëtoi nga Kral Nikolla dhe Karagjorgje, por jo nga Ahmet Zogu

Shkruan: Ismet Azizi Nëse e analizojmë objektivisht veprimtarinë kaçake të…

Thënje Kombëtare: Naim Frashëri

„Të jemi vëllezër e miq të dashur.Se të gjithë jemi…

ABSURDI DHE DY KOMBET SHQIPTARE: SHQIPËRIA DHE KOSOVA

  Shkruan: ANDREA STEFANI Babeli i nocioneve ka shpërthyer përsëri…

Frymëzim atdhetarizmi e qëndrese: Avni Rrustemi

Shkruan: Mehmet Bislimi Kushtrimi i krismave të kobures së Avniut,…

Çlirimtari që solli lirinë e Atdheut

Shkruan: Avdi Ibrahimi Pa diellin që po lindete tutje maleve…

Të jesh shqiptar i Rekës së Epërme

Shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë po rikthehen në vëmendje. Ka prej…

Cilët na qenkan “boshnjakët “ e Malit të Zi ?

“Kemi gjithe jeten qe na detyrojne te mos flasim gjuhen…

Dragoi i Dragobisë

Nderim, në 90-vjetorin e vrasjes  Shkruan: Prof. MURAT GECAJ Bajram…

Bajram Curri tu Avni Rustemi!

Publicisti ma i madh Atdhetar Shqiptar Don Lazer Shantoja, kur…

Propagandë folklorike për të shmangur vëmendjen nga problemet e brendshme të dy shteteve shqiptare

Shkruan: Skënder Mulliqi  Mbledhja e dy qeverive te Kosovës dhe…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons