Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Traktati i Lausannes

Shkruan: Brilant Gashi Gjate gjithe historise sone kemi pasur mjaft…

Ilirishtje dhe greqishtja e lashte

Shkruan:Brilant Gashi Sic e dime edhe ne, iliria esht gadishulli…

E vërteta historike mbi karakterin etnik të “vorioepirotëve”

Shkruan: Arsim Spahiu(Doktor në Histori i Universitetit të Franche-Comté-së) Historianët…

PËRKATËSIA ETNIKE E EPIROTASVE

Shkruan: Ejup Ramadani Ndërmjet shkencëtarëve ekzistojnë dy mendime të kundërta…

Daorsët…Ata ishim ne !

  Daorsoi  ose Daorsoni ishte kryeqyteti i fisit Ilir  Daorsët…

Për liri, edhe pena si pushka

Drejtësia në peshojë, pa politikë dhe pa diplomaci Pushka dhe…

Heroizmi i kombit tonë në shekuj: Arianit Golemi dhe djemt e Kurveleshit (Video)

Kryengritja e djemve kurveleshas, nën komandën e Arianit  Golemit, shënoi…

Raca shqiptare më e bukura në botë

“Kafkat e shqiptarëve e tregojnë racën më superiore të Europë,…

Thimi Mitkoja njëri ndër veprimtarët e shquar të Rilindjes Kombëtare

Thimi Mitko në përpjekjet për shkrimin e shqipes, me rastin…

Homeri Fliste Shqip.!!Gjuha me te cilen u shkruan Iliada dhe Odisea.

Gjuha me te cilen u shkruan Iliada dhe Odisea Gjuha…

Italianët qëllojnë dhe rrahin shqiptarët e dëshpëruar që arritën ne Itali me anijen Vlora në 1991

Shkruan: Edrion Pepa   7 Gusht 1991. Në Durrës të…

Shtet Grekoshqiptar? Plani i Kolokotronit me Ali Farmakin për themelimin e shtetit të përbashkët me Arvanitët e Peloponezit.

Shkruan: Edrion Pepa Më 1806 Kolokotroni i ndjekur nga Turqit…

Çanakkale – gabim historik i shqiptarve !

 Shkruan: Fahri Xharra Këngëtari elbasanas Medi.Zena jep edhe një mesazh…

Kush manipulon me dëshmorët?

Shkruan: Reshat Sahitaj Të shkruash për dëshmorët është nder dhe…

Konica, rrenjet e saj

Shkruan: Brilant Gashi Ka shume dokumente te cilat vertetojn se…

Marrëveshja shekullore turko-serbe për shfarosjen e shqiptarëve

Shkruan: Fahri XHARRA Historia jonë është e gjatë. Historikisht i…

Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

  Shkruan: Ahmet Qeriqi Në mesin e personaliteteve më meritore të…

Adrian Majuru: “Bukureshti i shqiptarëve”

(Përktheu nga rumanishtja: Luan Topçiu, botoi ShB “55”, Tiranë, 2009;…

Adem Jashari adhuronte Çerçiz Topullin

Shkruan: Labinot Gjini Ka shumë kohë që figurat tona kombëtare,…

Dhimitër Pilika – pellazgollogu i madh i harruar dhe i internuar

Ju kujtohet dredhëza  e ëmbël  e cila e ka për…

Qarqet antishqiptare investojnë në përçarjen tonë ndërfetare

…Ҫfarë populli do ishim ne, po të mos synonim bashkimin…

NJEREZ TE ARDHUR NGA YJET

lliret, me emrat e tyre Bardhyl, Yllka, Ylli, banoret e…

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Traktati i fshehtë i Londrës i 26 prillit të vitit 1915

(Me rastin e 100 vjetorit të Marrëveshjes së fshehtë të…

Gjuha e perëndive!

Vërtet duhet të jemi krenarë që e flasim këtë gjuhë…

Bellkameni, ku ende flitet shqip

Shkruan: Brilant Gashi Bellkameni, fshati i shumë kolonjarëve, dikur edhe…

Thënje Kombëtare: Kim Mehmeti

“Ne  si  shqiptarë nuk  duhet  të  lejojmë të  vdes  ëndrra …

Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit s’ mund të përparojë Shqipëria

Shkruan: Saimir Lolja Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit…

Servilët dhe puthadorët frikësohen ta mbështesin deklaratën kombëtare të Edi Ramës

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se Shqipëria dhe…

Zoti flet shqip!

“Gjaku shqipëtar që rrjedhë në venat tona më bëri të…

Edi Rama në rrugën e Abdyl Frashërit dhe të Ismail Qemalit, do ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë, plotësisht e drejtë!

Barometri diplomatik Faktorët ndërkombëtarë ta marrin me seriozitet ribashkimin e…

Cameria, nje toke e ndaluar

Shkruan: Brilant Gashi Historia nuk rishkruhet, e as nuk ndryshohet,…

Kush i vrau Aristidh Kolën dhe Luka Çiçipin?

  Shkruan: Fahri Xharra Biri i Arbrit i njihte thellë dëshirat…

KONISPOLI

Shkruan: Hamit Taka KONISPOLI Lumbardha qilim me luleshqerraMe tufa delesh…

Arvanitasit dhe greqia e sotme

shkruan: Brilant Gashi Ne ditet e sotme, ne greqi mund…

LUFTËTARI I LIRISË ËSHTË SHENJTËRIA E ATDHEUT

SHKRUAN: AVDI IBRAHIMI Brez pas brezi luftuan shqiptarët, gjithnjë luftërat…

KALI I TROJËS, SIMBOL I SHQIPTAREVE, JO I GREKËVE

Shkruan: Rasim Bebo Disa Prof. Dr. vazhdojnë ende të deklarojnë…

Thënje Kombëtare: George Fred Williams, diplomat Amerikan.

“Gjuha shqipe është gjuha amtare e Lekës së Madh… Pellazgët…

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri

“Shenja e kombësisë është gjuha, çdo komb mbahet nga gjuha.…

“Kur Zoti harron”- një vepër që kurrë nuk harrohet

Shkruan: Ahmet Qeriqi Përmbledhja me rrëfime “Kur Zoti harron” e…

Çamëri, e bukura e shqipeve

Shkruan: Rrustem Geci Çamëri, edhe unë jam çam, motër e…

Dervish Cara i harruar nga vetë shqiptarët !

Shkruan: Fahri Xharra  Historikisht është e vërtetuar që shtetet nuk…

Shqipja dhe fjala e Zotit

Shkruan: Behar Gjoka Edhe njëherë tjetër, si në gjithë herët…

Do te ndricoje

Shkruan: Brillant Gashi Ashtu sic ndricoje tek une, e verteta…

Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar !

Shkruan: Fahri Xharra   “Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku,…

Populli kosovar dhe ai cam

  Shkruan: Brilant Gashi Historia ne te vertet eshte baza…

Tërmeti i Shkupit 1963 dhe zhbërja e shqiptarëve

  Shkruan: Fahri Xharra Tërmeti katastrofal ndodhi më 26 korrik…

“Prifti me kobure”

Shkruan:  Nuri PLAKU (Specialist në Muzeun Historik Fier.) Nëse duam…

Më 2 dhe 3 prill 1981 kundërvënie e armatosur kundër RSFJ-së në Besi

  Shkruan: Ahmet Qeriqi  Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe…

I qëndroi besnik deri në fund të jetës idealit për të parë një ditë të bashkuar rreth tokës amtare gjithë vëllezërit e kombit.

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe…

At Stathi Melani. Portreti i një atdhetari !

  Shkruan: Fahri XHARRA/ Gjakovë/ E shikonin si prift, fliste…

 

Shperndaje ne
Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons