Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Arvanitasit dhe greqia e sotme

shkruan: Brilant Gashi Ne ditet e sotme, ne greqi mund…

LUFTËTARI I LIRISË ËSHTË SHENJTËRIA E ATDHEUT

SHKRUAN: AVDI IBRAHIMI Brez pas brezi luftuan shqiptarët, gjithnjë luftërat…

KALI I TROJËS, SIMBOL I SHQIPTAREVE, JO I GREKËVE

Shkruan: Rasim Bebo Disa Prof. Dr. vazhdojnë ende të deklarojnë…

Thënje Kombëtare: George Fred Williams, diplomat Amerikan.

“Gjuha shqipe është gjuha amtare e Lekës së Madh… Pellazgët…

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri

“Shenja e kombësisë është gjuha, çdo komb mbahet nga gjuha.…

“Kur Zoti harron”- një vepër që kurrë nuk harrohet

Shkruan: Ahmet Qeriqi Përmbledhja me rrëfime “Kur Zoti harron” e…

Çamëri, e bukura e shqipeve

Shkruan: Rrustem Geci Çamëri, edhe unë jam çam, motër e…

Dervish Cara i harruar nga vetë shqiptarët !

Shkruan: Fahri Xharra  Historikisht është e vërtetuar që shtetet nuk…

Shqipja dhe fjala e Zotit

Shkruan: Behar Gjoka Edhe njëherë tjetër, si në gjithë herët…

Do te ndricoje

Shkruan: Brillant Gashi Ashtu sic ndricoje tek une, e verteta…

Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar !

Shkruan: Fahri Xharra   “Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku,…

Populli kosovar dhe ai cam

  Shkruan: Brilant Gashi Historia ne te vertet eshte baza…

Tërmeti i Shkupit 1963 dhe zhbërja e shqiptarëve

  Shkruan: Fahri Xharra Tërmeti katastrofal ndodhi më 26 korrik…

“Prifti me kobure”

Shkruan:  Nuri PLAKU (Specialist në Muzeun Historik Fier.) Nëse duam…

Më 2 dhe 3 prill 1981 kundërvënie e armatosur kundër RSFJ-së në Besi

  Shkruan: Ahmet Qeriqi  Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe…

I qëndroi besnik deri në fund të jetës idealit për të parë një ditë të bashkuar rreth tokës amtare gjithë vëllezërit e kombit.

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe…

At Stathi Melani. Portreti i një atdhetari !

  Shkruan: Fahri XHARRA/ Gjakovë/ E shikonin si prift, fliste…

KOMITETI “MBROJTJA KOMBËTARE E KOSOVËS”

Komiteti “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” u themelua në ilegalitet të…

Monstrumet e Smilkovcit janë Mikajllovi e Geshkovska e jo shqiptarët e pafajshëm!

  Arsyet e emërimit të Gëshkovskës ishin që të fshihet…

„Rrënjët e kombit shqiptar janë të lashta, që nga Aleksandri i Madh e Pirrua i Epirit“

Jeronim De Rada 1814-1903 Letërsia shqipe e krijuar nga arbëreshët…

Ende pengje të Serbisë

Shkruan: Dr. Shaqir Shaqiri Javën e shkuar Kosova, gjegjësisht Ministria…

Larghedhëse dhe vizionare mbi bashkimin kombëtar e një politikani dhe shtetari shqiptar në kohën tonë…

Ideja e bashkimit kombëtar është ide e krijuar pas pushtimit…

Zemrat shqiptare te pastrohen nga mllefet, zemëratat, kapadaillëku, smira, meskiniteti, partitizmi e bajraktarizmi,…

Është i njohur qëndrimi i Faik Konicës kundër vrasjes dhe…

Marrëveshjet e fshehta për copëtimin e Shqipërisë

Shkruan: Adil Fetahu Pas shumë luftërave e kryengritjeve shqiptare kundër…

Kush po e vret djepin, dashurinë, rritën e bebeve shqiptare?

  Shkruan:Riza GREIÇEVCI Kohë qyqesh të qyqeve qyqe…! Nuk është…

Antikiteti shqiptar dhe vjedhja e tij nga serbët!

Shkruan: Fahri Xharra Luis Benlou, Studiues Francez, “La Grece avant…

S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm!

Dërgoi: Adriana Paloka Gjenocid , masakra , shpërngulje dhe shfarosje…

MASAKRA GREKE E PANARITIT 1914

Pse u krye masakra greke në Panarit të Korçës, më…

MAQEDONIA ANTIKE NË VEPRAT E STUDIUESËVE SHQIPTARË

Shkruan: Fejzula Abdulai Mbi Maqedoninë antike në kohën e fundit…

Ortodoksët shqiptarë në Manastir dhe rrethinë

Fërgim Demiri Me shekuj Shqiptarët Ortodoks jetojnë në Manastir dhe…

Shqipëria do të bëhet kur të bëhemi ne shqiptarët

Shkruan: Zamira Çavo Kur afro 100 vite më parë Gjergj…

Kryeministrin Edi Rama duhet ta përkrahin të gjithë shqiptarët

  Shkruan: Ahmet Qeriqi Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e…

Reagim: Bukëpërbuzësi Sabri (Novosella) Maxhuni

Reagim ndaj shkrimit të Sabri Maxhuni ( Novosella) botuar në…

Kombi pellazg i barabartë me zotin që mbiu mbi malet pyjedendur, ose në Tokën e zezë, për të qenë lindësi i të gjithë soit njerëzor

Shkruan: Fejzula Abdulai Shumë studiues të dalluar në fushën shkencore…

Isa Boletini dhe kontekstualizimi i veprimtarisë së tij në shkrimet bashkëkohore

Prof. Dr. Pajazit Nushi Për Isa Boletinin – personalitet i…

SHH “Medvegja”: Ju lutemi, na ndihmoni sot ta shpëtojmë Medvegjën

Serbët erdhën aty si kolonë gjatë viteve 1877/78 dhe e…

Populli ynë i përket një race të fortë dhe mjaft luftarake …

  Korrespondenti i gazetës BOSTON GLOBE kishte biseduar me Atë…

Prof. James Pettifer: Nacionalisti Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së

  Historiani dhe publicisti, James Pettifer zbulon detaje deri më…

UÇK sulm kundër Qeverisë së Maqedonisë

Sulmi që ndodhi  afër godinës së Qeverisë së Maqedonisë rreth orës…

EUFORIA NË PROLOG DHE DËSHTIMI E ZHGËNJIMI NË EPILOG

KONGRESI KOMIK-“TEMATIK” i ALI AHMETIT …ose  EUFORIA  NË PROLOG DHE …

VENDBANIMET E HERSHME KODRINORE TË KOSOVËS: GJUHA DHE KUPTIMI

Zhvillimi i vendbanimeve, kudo në botë, ka kaluar nëpër faza…

Bashkimin e Shqipërisë e pamundëson Kushtetuta e Kosovës dhe jo BE-ja

  Aspirata më e madhe kombit shqiptar ishte dhe mbetët…

Shkolla e parë shqipe e Prizrenit, e vetme kundër serbëve dhe turqve

Shkruan: Prof.Gazmend Shpuza Një shkrim, që i kushtohet historisë së…

Përrallat serbe: Miti i Kosovës dhe Skënderbeu

  “…historianët e ardhshëm le të shkruajnë historinë e Betejës…

Luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për Bashkimin e Shqipërisë

Agim Ramadani luftoi për çlirimin dhe bashkimin e kombit- për…

Tridhjetë vjet nga vdekja e Heroit te Kombit Enver Hoxhës (VIDEO)

Sot me 11 prill mbushën tridhjetë vjet nga vdekja e…

Një vend pune në “Perëndimin e Egër”

Shkruan: Enver Robelli* I. Në shënimet e tij mbi dinjitetin…

Thënje Kombëtare: Faik Konica

„Shqipëtarët zbresin prej Pellazgëve. Kush mendon ndryshe, – në qoftë…

Konica – Enciklopedia që ecën

(Ме rastin e 140-vjetorit të lindjes) Shkruan: Xhelal Zejneli Faik…

Dritëhijet e një misteri: Dodona pellazgjike, simbolet e saj, dielli dhe lisi.

Shkruan : BESIM DERVISHI Shume historiane dhe studiues kane shkruar per…

 

Shperndaje ne