Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Rifat Jashari: Të bashkohemi njëherë e përgjithmonë – të punojmë bashkërisht, si popull e si komb

Institucione të vendit, organizata të dala nga lufta, ish-luftëtarë të…

Ideja kombëtare në “Manifestin e Lidhjes Arvanite” (1899)

Historikun e këtij Manifesti e ka analizuar në detaje patrioti…

Një popull i përçarë është një popull i humbur

Shkruan: Alban Guri -At Anton Harapi- …qëllim i jetës u…

Thënje Kombëtare: Anton Harapi

“Me gjak të vet e shuguroi elterin e Atdheut, katoliku,…

Luftëtari i lirisë dhe kolaboracionisti

  Shkruan: Avdi Ibrahimi Sapo kishte përfunduar lufta çlirimtare, vendi…

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail…

Shqipëria 6 vjet në NATO

Postuar më: 03 Prill 2015 Zhvillohet ceremonia e 6 –…

Nëpër territoret serbe të krimit

Shkruan: Agim Shehu Beogradi në vitet ’90 hapi njera pas…

GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET E PA MBROJTURA CIVILE

DEKLARATË DËSHMIE PËR GRANATIMI I USHTRISË AKTIVE SERBE MBI VENDBANIMET…

Thënje Kombëtare: Hasan Tahsini

 “Jemi një komb i veçantë, kemi gjuhën tonë të veçantë, andaj duhet…

COPËTIMI I TOKAVE SHQIPTARE GJAT VITEVE 1914-1918 DHE POPULLSIA E SAJ

Shkruan: Reshat Avdiu Me mbarimin e Luftës së Parë Ballkanike…

TROJET REALE TË SHQIPËRISË SIPAS HISTORIANËVE DHE NJERËZVE TË SHQUAR ME FAMË BOTËRORE

Shkruan: Isuf Bajrami Autorë të ndryshëm dhe specialistë të gjeografisë…

Kaçaku që shpëtoi nga Kral Nikolla dhe Karagjorgje, por jo nga Ahmet Zogu

Shkruan: Ismet Azizi Nëse e analizojmë objektivisht veprimtarinë kaçake të…

Thënje Kombëtare: Naim Frashëri

„Të jemi vëllezër e miq të dashur.Se të gjithë jemi…

ABSURDI DHE DY KOMBET SHQIPTARE: SHQIPËRIA DHE KOSOVA

  Shkruan: ANDREA STEFANI Babeli i nocioneve ka shpërthyer përsëri…

Frymëzim atdhetarizmi e qëndrese: Avni Rrustemi

Shkruan: Mehmet Bislimi Kushtrimi i krismave të kobures së Avniut,…

Çlirimtari që solli lirinë e Atdheut

Shkruan: Avdi Ibrahimi Pa diellin që po lindete tutje maleve…

Të jesh shqiptar i Rekës së Epërme

Shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë po rikthehen në vëmendje. Ka prej…

Cilët na qenkan “boshnjakët “ e Malit të Zi ?

“Kemi gjithe jeten qe na detyrojne te mos flasim gjuhen…

Dragoi i Dragobisë

Nderim, në 90-vjetorin e vrasjes  Shkruan: Prof. MURAT GECAJ Bajram…

Bajram Curri tu Avni Rustemi!

Publicisti ma i madh Atdhetar Shqiptar Don Lazer Shantoja, kur…

Propagandë folklorike për të shmangur vëmendjen nga problemet e brendshme të dy shteteve shqiptare

Shkruan: Skënder Mulliqi  Mbledhja e dy qeverive te Kosovës dhe…

Dardania si pjesë e ujdhesës Pellazgo-Ilire

“Pellazgët erdhën në Ballkan në kohët parahistorike para ilirëve dhe…

Alfabeti Pellazg

  Shkrimi I një gjuhe të folur përbën një histori…

“SHQIPËRINË RUAJE ZOT SOT NGA SHQIPTARËT”! – Faik Konica.

  “SHQIPËRINË  RUAJE  ZOT  SOT  NGA  SHQIPTARËT”!-Faik Konica.  

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri, filozof i Rilindjes Kombëtare

“Pra, pa u friguar se do të përgënjeshtrohem nga historia…

Pellazgët apo shqiptarët e lashtë

“Homo pelasgus-i”, pas 5000 vjetësh Lashtësia gjithnjë ka qenë e…

Politikanët që ritheksojnë në skenat politike.

Shkruan: Abdirahim Idrizi Sokrati, para vdekjes i drejtohet njerëzimit me…

Papunësia, zanafilla dhe pasojat

  Shkruan: Albert Baraku mr.sc.ek Në shtetin e ri, që…

Valle Shqiptare (Arvanitase)

Vallet  Arvanitase sot           Dergoi: Pellumb Aristofidhi…

KOZMOPOLITËT QË “S’JANË KUQEZI”

SHKRUAN: SOKOL SHAMETI Kozmopolitët që “s’janë kuqezi”, në të vërtetë…

Shqipëria dhe lufta e parë botërore

NJË MBROJTËS PËR SHQIPËRINË: Vetë Shqiptarët

Historia së një qeverie jetëshkurtër, Kryeministri i së cilës është jetëgjatë në historinë tonë

“…Qëllimi kryesor i kësaj lëvizjeje është t’i japë Shqipërisë një…

Maqedonia, një shtet me sundimtarë të sëmurë

Shkruan: Enver Rubelli Skandali i përgjimit të mijëra qytetarëve në…

Kosovë, hallall e paç gjithë çka bëra e dhashë për lirinë dhe popullin tim!

E prangosën gazetën shqipe të maleve “Kosova Sot”! E dogjën…

Mrekullia e nëntokës shqiptare zbulon qytetërimin e hershëm ilir, dhe mashtrimin serb!

                   …

Përpjekjet e shqiptarëve për shkrimin e gjuhës shqipe dhe qëndrimi i Stambollit (II)

Shkruan Hasan Bello (Pjesa e dytë) Edhe pasi i nënshtruam…

Përpjekjet e shqiptarëve për shkrimin e gjuhës shqipe dhe qëndrimi i Stambollit (I)

Shkruan: Hasan Bello Materiali i mëposhtëm është shkëputur nga kujtimet…

Gënjeshtra: gjen i kombit serb!

Gazeta serbe “Kurir” e pranon: “Skënderbeu nuk është serb” (QOSIQ:…

Mendja e madhe është e zeza e të zot

Shkruan: Avdi Ibrahimi Mendja e madhe është e zeza e…

Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky është turp për Europën

Takimi Shqipëri- Kosovë. Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky…

Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë, tanimë ka filluar!

Barometri diplomatik Shkruan: Prof. Dr. Mehdi Hyseni  *** Së fundi,…

“Një komb, një gjuhë, një tokë”

“Po ç’jam unë më atdhetar dhe më trim se sa…

O Greqi o vend i mjerë, Paske patur zemër shterrë, Na ke sharë e vrarë, Na ke ndjekur e përqarë

Po dhe dita do të vijë Zeus dielli do të…

Thertorja Ballkanike e pergatitur prej dekadash: Shqiptaria ne rrezik, sot me shum se kurre

Shkruan: Besim Koliqi Qeverite shqiptare dhe kosovare jane marre peng…

Butrinti- i Trojës

Shkruan:  Ilir Parangoni Me ne fund, historia po kthehet me koke…

“Historia e Vertete e Njerezimit do te shkruhet vetem ateher kur behet e mundur pjesmarrja e shqiptareve”.

Shkruan: Alban Guri PLISAT E BARDHE TE SHQIPTARVE, SIMBOLIKA !PATRIARKANA…

Thënje Kombëtare: Jusuf Gërvalla

“Luftëtari i vërtet dhe bir besnik mbetet ai, i cili,…

Demaçi: Enver Hoxha udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Adem Demaçi ishte në vitin e 28 të ngujimit në…

KY është flamuri më i bukur në botë.

Ky është flamuri më i bukur në botë.  

 

Shperndaje ne