Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Bajram Curri tu Avni Rustemi!

Publicisti ma i madh Atdhetar Shqiptar Don Lazer Shantoja, kur…

Propagandë folklorike për të shmangur vëmendjen nga problemet e brendshme të dy shteteve shqiptare

Shkruan: Skënder Mulliqi  Mbledhja e dy qeverive te Kosovës dhe…

Dardania si pjesë e ujdhesës Pellazgo-Ilire

“Pellazgët erdhën në Ballkan në kohët parahistorike para ilirëve dhe…

Alfabeti Pellazg

  Shkrimi I një gjuhe të folur përbën një histori…

“SHQIPËRINË RUAJE ZOT SOT NGA SHQIPTARËT”! – Faik Konica.

  “SHQIPËRINË  RUAJE  ZOT  SOT  NGA  SHQIPTARËT”!-Faik Konica.  

Thënje Kombëtare: Sami Frashëri, filozof i Rilindjes Kombëtare

“Pra, pa u friguar se do të përgënjeshtrohem nga historia…

Pellazgët apo shqiptarët e lashtë

“Homo pelasgus-i”, pas 5000 vjetësh Lashtësia gjithnjë ka qenë e…

Politikanët që ritheksojnë në skenat politike.

Shkruan: Abdirahim Idrizi Sokrati, para vdekjes i drejtohet njerëzimit me…

Papunësia, zanafilla dhe pasojat

  Shkruan: Albert Baraku mr.sc.ek Në shtetin e ri, që…

Valle Shqiptare (Arvanitase)

Vallet  Arvanitase sot           Dergoi: Pellumb Aristofidhi…

KOZMOPOLITËT QË “S’JANË KUQEZI”

SHKRUAN: SOKOL SHAMETI Kozmopolitët që “s’janë kuqezi”, në të vërtetë…

Shqipëria dhe lufta e parë botërore

NJË MBROJTËS PËR SHQIPËRINË: Vetë Shqiptarët

Historia së një qeverie jetëshkurtër, Kryeministri i së cilës është jetëgjatë në historinë tonë

“…Qëllimi kryesor i kësaj lëvizjeje është t’i japë Shqipërisë një…

Maqedonia, një shtet me sundimtarë të sëmurë

Shkruan: Enver Rubelli Skandali i përgjimit të mijëra qytetarëve në…

Kosovë, hallall e paç gjithë çka bëra e dhashë për lirinë dhe popullin tim!

E prangosën gazetën shqipe të maleve “Kosova Sot”! E dogjën…

Mrekullia e nëntokës shqiptare zbulon qytetërimin e hershëm ilir, dhe mashtrimin serb!

                   …

Përpjekjet e shqiptarëve për shkrimin e gjuhës shqipe dhe qëndrimi i Stambollit (II)

Shkruan Hasan Bello (Pjesa e dytë) Edhe pasi i nënshtruam…

Përpjekjet e shqiptarëve për shkrimin e gjuhës shqipe dhe qëndrimi i Stambollit (I)

Shkruan: Hasan Bello Materiali i mëposhtëm është shkëputur nga kujtimet…

Gënjeshtra: gjen i kombit serb!

Gazeta serbe “Kurir” e pranon: “Skënderbeu nuk është serb” (QOSIQ:…

Mendja e madhe është e zeza e të zot

Shkruan: Avdi Ibrahimi Mendja e madhe është e zeza e…

Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky është turp për Europën

Takimi Shqipëri- Kosovë. Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky…

Ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë, tanimë ka filluar!

Barometri diplomatik Shkruan: Prof. Dr. Mehdi Hyseni  *** Së fundi,…

“Një komb, një gjuhë, një tokë”

“Po ç’jam unë më atdhetar dhe më trim se sa…

O Greqi o vend i mjerë, Paske patur zemër shterrë, Na ke sharë e vrarë, Na ke ndjekur e përqarë

Po dhe dita do të vijë Zeus dielli do të…

Thertorja Ballkanike e pergatitur prej dekadash: Shqiptaria ne rrezik, sot me shum se kurre

Shkruan: Besim Koliqi Qeverite shqiptare dhe kosovare jane marre peng…

Butrinti- i Trojës

Shkruan:  Ilir Parangoni Me ne fund, historia po kthehet me koke…

“Historia e Vertete e Njerezimit do te shkruhet vetem ateher kur behet e mundur pjesmarrja e shqiptareve”.

Shkruan: Alban Guri PLISAT E BARDHE TE SHQIPTARVE, SIMBOLIKA !PATRIARKANA…

Thënje Kombëtare: Jusuf Gërvalla

“Luftëtari i vërtet dhe bir besnik mbetet ai, i cili,…

Demaçi: Enver Hoxha udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Adem Demaçi ishte në vitin e 28 të ngujimit në…

KY është flamuri më i bukur në botë.

Ky është flamuri më i bukur në botë.  

Jusuf Gërvalla: Qëllimi i gjithë shqiptarëve është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në…

“Amanetin s’e tret dheu”

Shkruan: Anton Çefa Kishte jetuar vëtëm për Shqipërinë, i ishte…

“THIRRJE E LIDHJES ARVANITËT E ATHINËS DREJTUAR VËLLEZËRVE ARBËR TË ARBËRISË” 1899

Dokumenti i njohur me titullin “THIRRJE E LIDHJES ARVANITËT E…

KORIFEJTË E ALBANOLOGJISË, Petro Zheji, Dhimitër Pilika, Aristidh Kola … dhe qëndrimi ndaj Tyre

Shkruan: Eva Brinja   Vitet e fundit në një mënyrë…

CILA është gjuha më e lashtë në botë

 “Gjuha shqipe është më e vjetër se gjuha e vjetër…

Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

Shkruan: Prof. Fatbardha Demi Janë të shumtë studiuesit që pohojnë…

BASHKIMI KOMBËTAR- Rrënjët tona

Sa eshte legjenda e gjalle Rifat Jashari  i  zhgenjyer me rrjedhimet…

Politika e njollosur duhet të pastrohet, lufta e UÇK-së ishte e pastër

– Po, e saktë, pa dyshim se lufta jonë çlirimtare…

Luftën e bëjnë trimat dhe përfitojnë nga ajo horrat

Kategoria e veteranëve të luftës është një kategori shumë të…

Poezi: Naim Frasheri- Atdheu

O Atdhe! Më je i dashur sa më s’ka Më…

Poezi: Shqiperia jone

Shqipëri Etnike gëzuar, Të është bashkangjitur,Kosova në valle.

Shqiptarët janë identifikuar për shkak të historisë, kulturës dhe kostumeve si Perëndimor.

Është e vërtetë se ne shqiptarët kemi vuajtur shumë, kemi…

Ca njerëz, që kishin lëftuar gjeri die, sot janë të lodhur dhe i hothnë armët.

(Në 140 vjetorin e lindjes)   Shkruan: Pjeter Jaku  …

Kombet janë si individi, që gjymtyrët mund t’ia presësh, por shpirtin nuk mund t’ja u ndash

Shkruan: Dr. Esilda Luku   Shtypi periodik shqiptar, në mënyrë…

Grekët që mashtruan botën në kurrizin e të mirave tona

Ndërrimi i emërave ishte mënyrë për të zhdukur gjurmët arbëore:…

Letra e Hasan Prishtinës dhe Isë Boletinit, dërguar Fuqive Evropiane, me 1911

Përgatiti: Flamur Maxharri  Kemi kënaqisinë  për të paraqitur shqëtesimin tonë…

Thënje Kombëtare: Filozofi i Rilindjes Kombëtare Sami Frashëri

“Ta  kërkojmë  më  të  mirë, çlirimin  dhe  bashkimin e Shqipërisë…

Pushka e Marsit

Shkruan: Teuta Kamberi- Llalla       Ishte 13 marsi i vitit…

Shqipja do vazhdon rrugën drejt ndriçimit dhe bashkimit të Kombit…

Për një Rilindasë që është vra e do vritët, një,…

SHQIPTARËT dhe anarkitë

Gjëndja e kombit shqiptar në fillim të shekullit të kaluar…

 

Shperndaje ne