Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Gazeta polake: Shqipëria, kryeqyteti i tolerancës fetare në botë. Vendi ku myslymani i bën kishën, katolikut

Jehona e shfaqjes dhe e mesazhit që përçuan përfaqësuesit shqiptarë…

Kësaj i thonë: Ti biesh samarit e jo…?!

Shkruan  Dr. Jakup Krasniqi Duke lexuar e dëgjuar të gjitha…

Urrejtja nuk është fjalë e Zotit tim

shkruar nga Fadil Lepaja Ka ende njerëz të cilët mendojnë…

Fjala pellasde-ilire-shqipe da>de>dhé (tokë) në funksione onomastike

Simpoziumin e III-të Ndërkombëtar me temën bosht “10 mijë vjet…

“Pellazgët – stërgjyshërit e kombit shqiptar”

“Pellazgët – stërgjyshërit e kombit shqiptar” Nga Dhimitër Shtëmbari Mbas…

Në Reçak nuk pati masakër, por akt gjenocidar!

Shkruan: Ramadan Avdiu Gjashtëmbëdhjetë vjet pas vrasjes së civilëve shqiptarë…

Bashkimi kombëtar, obligim i shenjtë!

Shkruar nga Nehat Hyseni Sa i përket çështjes së bashkimit…

Të mos na zërë gjumi i mashtrimit

Shkruan: Avdi Ibrahimi Të mos na zërë gjumi i mashtrimit…

Pellazgët dhe origjina e simbolit të flamurit tonë

Shkruar nga Luan SHMILLI Teksti i Herodotit, është në fakt…

Enciklopedia Britanike: ‘Pellazget jane shqiptaret me fame’.

“Tek Homeri pellazgët janë fqinj të Trojanëve.., por në Këngën…

Fjalët e fundit që shkrimtarët e mëdhenj i thanë para vdekjes!

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së…

Rrënjet ilire të serbëve !

Rrënjet ilire të serbëve ! Nga Fahri Xharra Serbët në…

Sot përkujtohet ditëlindja e Fan Nolit

Në 6 janar të vitit 1882, në Ibrik Tepe në…

Kadare: Kombi shqiptar s’ka pse të vuajë nga komplekset e identitetit të dyfishtë

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare, në një prononcim të…

iliret

Iliret K R E U     I I I SHTETET ILIRE…

Një sulm brutal kundër qeshjes

Bislimi Elshani Horhe Luis Borhesi në një nga novelat e…

Kosova sekulare – perspektiva evropiane

Sekularizmi i ka kundërshtarët e tij në botë, posaçërisht në…

E PERJETSHME ESHTE SHQIPERIA

E PERJETSHME ESHTE SHQIPERIA Është e jona Shqipëria

Dushku pellazg dhe Nata e Buzmit

– Po vjen buzmi bujar me dushk e me bar,…

Gjashtë mësime që mund të përfitojmë nga gjenitë

  Nuk ka rëndësi, nëse projektojnë një automjet supersonik, ndihmojnë…

Kur zihen atllarët, shkelmat i hanë gomarët

FEJTON Shkruar nga Hyskë Borobojka Një fjalë e urtë thotë:…

Çfarë faji kanë shqiponjat?

Shkruar nga Fadil Lepaja Pasqyra ishte zbulimi më i madh…

Dosja e Portës së Lartë: Isa Boletini

Shkruar nga: Ramiz Abdyli Isa Boletini, njëri nga figurat kryesore…

Liderët politikë, në Kosovë e Shqipëri, kundër bashkimit kombëtar!

Shqiptarët nuk kanë krijuar elita, politikat pro dy shqipërive të…

A po vetëzhdukemi si popull e si komb shqiptar?!

Nga populli më i madh në Ballkan, u bëmë populli…

Faqja e zezë n’kali t’zi

Shkruar nga Sylejman Pireva I. DIKUR: po për besë, kështu…

E pifshi për shnet! Mos u ngopshi aromë atdheu!

Askush s’është aq i ngopur, sa të mos ketë nevojë…

NDËSHKIMI

Shkruan: Avdi Ibrahimi N D Ë SH K I M…

Argumentet shqiptare kundër ultranacionalizmit serb

Shkruar nga Rexhep Torte Sa herë që Serbia të ngrejë…

Serbia e vogël në Shqipërinë e Madhe

Shkruar nga  Rexhep Torte Serbia dhe serbët edhe gjatë vitit…

Viti vendimtar i Europës

Nuk është ekzagjerim të thuhet se aktualisht, BE është e…

NGA PELLAZGËT TEK SHQIPTARËT

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: SIMPOZIUMI I TRETË NDËRKOMBËTAR ’10 MIJË VJET HISTORI:…

KUR ANTISHTETI NA BËN THIRRJE TË NDALIM SHTETIN!

Shkruan Andrea Stefani   Ta ndalim të keqen! – bën…

Mbi krimin në popullin tonë

Shkruar nga Fahri Xharra – Mund të thuhet se bjerrja…

Kushtrimi i lirise

Ushqejeni Shpirtin dhe Mendjen SHQIP Dukument i cenzuruar nga greket.

Gjurme Pellasgjike

Filmat dokumentare ” Gjurme Pellasgjike”ne Itali me Ide dhe skenare…

BURIME ANTIKE

Kjo video kumtese e cila eshte mbajtur nga studjuesi Kol Marku,…

MARGARITAR I BESËS SHQIPTARE DHE BESNIK I TROJEVE NDËR SHEKUJ!

  Besa e mbajtur e kaçakut Sali Shabani MARGARITAR I…

Interesi nacional, ribashkimi i Kosovës me Shqipërinë nën mbrojtjen permanente të SHBA-së

Barometri diplomatik Shteti duhet të jetë funksional në kuptimin e…

Që moti i ri të mos na gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur, më të lumtur

Në ndërrimin e moteve Kur rrinë bashkë insekte, kafshë, duhen…

Gjergj Fishta perkujtohet per pervjetorin e vdekjes nga Vatkani

Kleriku shqiptar At Gjergj Fishta ka vdekur më 30 dhjetor…

Eksodet tona të mallkuara?!

Shkruan Qemajl Sokoli Zoti e historia thuajse na kanë mallkuar,…

Javash – javash Davutoglu…

Javash – javash Davutoglu… shkruan Naser Aliu Zoti Kryeministër, askush…

Murat Jashari i përgigjet „neuropsiatrit“ Halitit: Kryemafia e Kosovës hidhet në sulm

Përgjgjje „neuropsiatrit“ tim Xhavit Halitit ndaj deklaratës dhënë  TV 21…

Ja si luftuan çamët kundër fashizmit

 Fakte të reja, “Reuters”: Ja si luftuan çamët kundër fashizmit…

Arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe…

Astronomi i pa njohur shqiptare

  Zbulohet dorëshkrimi i rrallë mbi astronominë i Gjon Gazulit Numri…

Kosova, shteti i paradokseve

Populli po duron shumë Kemi Qeverinë më të fuqishme për…

Shqiptarët e Malit të Zi, duhet të fuqizohen dhe jo të tretën si ata në Çamëri

Shkruan: Albert RAMADANI Rajoni shqiptar, në Malin e Zi, ështe…

Po të mos ishte pushkë e Adem Jasharit, sot Kosova do të fliste serbisht!

Letër e hapur kryetarit të Prishtinës, z.Shpend Ahmeti, në vigjilje…

 

Shperndaje ne