Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Ja si luftuan çamët kundër fashizmit

 Fakte të reja, “Reuters”: Ja si luftuan çamët kundër fashizmit…

Arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe na mban

600 vjet shqiptarë në Itali, arbëreshët: Perëndia na mbajti dhe…

Astronomi i pa njohur shqiptare

  Zbulohet dorëshkrimi i rrallë mbi astronominë i Gjon Gazulit Numri…

Kosova, shteti i paradokseve

Populli po duron shumë Kemi Qeverinë më të fuqishme për…

Shqiptarët e Malit të Zi, duhet të fuqizohen dhe jo të tretën si ata në Çamëri

Shkruan: Albert RAMADANI Rajoni shqiptar, në Malin e Zi, ështe…

Po të mos ishte pushkë e Adem Jasharit, sot Kosova do të fliste serbisht!

Letër e hapur kryetarit të Prishtinës, z.Shpend Ahmeti, në vigjilje…

Jezusi ishte i martuar? (FOTO)

“Ungjilli i humbur” një libër i sapo botuar pretendon se…

Mari Magdalena ishte gruaja e Jezusi, ata kishin një fëmijë.

Terrence McCoy The Washington Post Libri që pretendon se Jezusi…

Gjuha e parë e njerëzimit: Gjuha Shqipe

  “Ajo flitej, që kur u ndëtua ( KULLA BABELIT)”…

Villa la Olmeda Spanjë: Uiliksi me plis

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit…

Të gjith popujt e lashtë evropian i bashkon emri: Teuta

Teuta ishte Mbretëreshë Ilire e shekullit të tretë para Krishtit..…

Trojanët: Iliro-Dardan

Iliro-Dardan ishin Trojanet Qytetërimi trojano-dardan, është një nga qytetërimet më…

KORFUZI DHE MALTA NË LASHTËSI BANOHEJ NGA LIBURNËT

MALTA  NË  LASHTËSI  QUHEJ  (MJALTA – ILIRE).  Banorët e lashtë…

Troja: Skënderbeu e dinte ku ishte ajo

Skënderbeu e dinte ku ishte Troja Përfundimi i dy Argumentave…

HEROI I PËRBUZUR

Thonë se “betejat më të rënda Zoti ua beson luftëtarëve…

HEROI IM, GJENIU I ERRËT

Heroi im nuk ka qenë pjesëmarrës në asnjë luftë dhe…

Po vdesim!

Para se të filloni me leximin e këtij shkrimi kthehuni…

Heronjtë e Kombit, tradhtarët e Shqipërisë dhe pinjollët e tyre

Refleksion për këndvështrimin se si historinë disa e trajtojnë si…

Foto e rrallë: Ismail Qemali dhe Isa Boletini në Londër (Foto)

Gazetari dhe koleksionisti Ilir Ikonomi vazhdon të befasojë me fotot…

Kur Washington Post shkruante për Konicën

Gazetari i së përditshmes amerikane Gerald G. Gross e intervistoi…

Ja platformat e fqinjëve: Shfarosni shqiptarët!

Sot jemi fqinjë dhe në marrëdhënie të mira bilaterale, madje…

Fakti/Kurdët zbulojnë armë serbe në depon e ISIS-it

Lidhjet serbe në Lindjen e Mesme janë të ndërlikuara dhe…

Liria

Liria – I – O shqipe, o zogjt’ e maleve,…

“Luani i kuq”-simbol i “Mbretërisë bullgare”, jo simbol shqiptar, as i Maqedonisë multietnike!

  Prof.Dr.MEHDI HYSENI              …

Kryetar i Akademisë së Athinës me origjinë shqiptare

Shkruar nga Arben Llalla Kohë më pare kemi shkruar se…

Pushka jonë s’vret njerëz! Ajo vret dreqin e zi dhe birin e dreqit të larmë!

Nip i Mic Sokolit, Tahir Sinani, ra dëshmor, duke luftuar…

Serbët dhe origjina turke e tyre turko-avar

                   …

Dhunimi i simboleve kombëtare

Flamuri simbolizon: identitetin kombëtar (shqiponja), lirinë (fluturimi i shqiponjës), sakrificën…

Ku fluturojnë shqiponjat: Shqipëria, pushtime dhe legjenda

Që nga ndarja nën Perandorinë romake tek pushtimet barbare, nga…

SHQIPTARËT JANË BIJ TË SHQIPONJAVE DHE KANË NJË TRADITË TË VJETËR LUFTARAKE TË TRASHËGUAR NGA GJERGJ KASTRIOTI

DR.MESZAROS GYULA: SHQIPTARËT JANË BIJ TË SHQIPONJAVE DHE KANË NJË…

Shperngulja e madhe ”serbe” dhe mashtrimi historik serb

Vërtetë historia ka nevojë për dokumenta , por në raste…

Tragjedia e fisit Kuçi

Fahri Xharra- Një shkrim që do i ngritë pesh`zemrat dhe…

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: JERONIM DE RADA DHE PROBLEMI PELLAZGJIK

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: JERONIM DE RADA DHE PROBLEMI PELLAZGJIK Tiranë, 01.…

Shaqiri: Ahmeti nuk ishte komandanti i vërtetë i UÇK-së

  Xhezair Shaqiri – Komandant Hoxha, thotë se Ali Ahmeti…

Përsëri serbët…Tentojnë të na vjedhin dhe Kostandinin e Madh !

Hollivudi po bën filmin e bujshëm për Kostandinin e Madh…

Marrëveshjet shekullore Turko-Serbe për shfarosjen e Shqiptarëve!

Shqiptarët ishin gjithmonë halë në sy për pushtuesit sllav dhe…

ME CILIN FLAMUR ISMAIL QEMALI E SHPALLI SHQIPËRINË E BASHKUAR DHE TË PAVARUR

Tetovë, 26. 11. 2014: Ismail Qemali, me dorën e tij…

NJË ËSHTË SHQIPËRIA

Prishtinë, 22. 10. 2014 – Shkrimi është i bazuar në…

DODONA, Kryeqyteti i Perandorisë Pellazge

Homeri nё “Iliadё” shkruan: “Mbret i pellazgёve dhe i Dodonёve,…

Isa Boletini ne Vlore 1913

Foto e rrallë e Isa Boletinit, 1913 Përgatiti: Flamur Maxharri…

rrëfimi i rrallë i një gazetari hungarez: Shqiperia e 1913-tes

Përgatiti: Flamur Maxharri • 28 Nëntor 2014 Shqipëria, vendi më…

Urime Pavarësia dhe dita e Flamurit e madhja Shqipëri Etnike.

Etimologji: ACHILE – A’Chile Këmbë-Shpejti

Kush ishte AKILI dhe pse quhej ashtu? Vetëm gjuha jonë…

E vërteta mbi Shqiperinë dhe shqiptarët / Plisi, miti i origjinës së pellazgëve hyjnorë(Pjesa II)

Përfundimi i parë: Qeleshja në zanafill, ka shërbyer si simbol…

E vërteta mbi Shqiperinë dhe shqiptarët / Plisi, miti i origjinës së pellazgëve hyjnorë(Pjesa I)

   (“Një gjë marrim ne përsipër: Gjithshka sa kemi sqaruar…

SYLEJMAN KRASNIQI: ‘GJUHTARËT ENVERISTË’ TË MILAZIM KRASNIQIT DHE ‘ENVERISTËT’ E FLAMUR SHALËS SI DHE ZBULIMI EPOKAL I MILAZIM KRASNIQIT

“GJUHTARËT ENVERISTË”  TË MILAZIM KRASNIQIT DHE  “ENVERISTËT” E FLAMUR SHALËS…

20 vjet nga Masakra e Peshkëpisë

“Djemtë e Gjirokastrës” nderuan ushtarakët që mbrojtën atdheun – Familjarët…

Adem Jashari, ja foto e betejës së parë kundër serbëve

Sot, bëhen 17 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet…

Historia e 3 mijë shqiptarëve në ushtrinë e Napolon Bonapartit

Ilmi S.Qazimi, studiues 14/11/2014 13:02· Gati në të gjithë historinë…

Foto historike të Dibrës dhe Manastirit nga Vëllezërit Manaqi -1909/10

Përgatiti: Flamur Maxharri • 25 Nëntor 2014 Koleksionin  e fotografive…

 

Shperndaje ne