Ju urojmë lexim të këndëshëm, mireserdhët.

Postimet e reja

Atdhe Geci: THËLLËZA E FJALËS

  THËLLËZA E FJALËS Këndo Roganë, këndo e mbjell nxirre…

FESTA E FLAMURIT: NJËQIND E NËNTË VJET Th’RrAS E TROKAS

Poezi nga Kasam SHAQIRVELA NJËQIND E NËNTË VJET Th’RrAS E…

Letërsi Kombëtare: Ndre Mjeda- GRUEJA SHQYPTARE (AMË E BI)

Ka ra rrezja nder bajama! T’ bin e vet kshtu…

Letërsi Kombëtare: Asdreni- HIMNI I FLAMURIT

HIMNI I FLAMURIT   Rreth flamurit të përbashkuar, me një…

AS SHPALLJA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË MË 28 NËNTORË, NUK MUND TË REALIZOHEJ PA UNITETIN TERRITORIAL DHE BASHKIMIN KOMBËTAR TË POPULLIT SHQIPTAR

AS SHPALLJA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË MË 28 NËNTORË, NUK…

Urime Shqiptarë, 28 nëntori – Dita e Flamurit dhe Pavarësisë së kombit shqipëtar!

Urime Shqiptarë, 28 nëntori 2021 – Dita e Flamurit dhe…

Zymer Mehani: PERSIATJE RRETH LIBRIT TË SHKRIMTARIT SELMAN DERVISHI-MANI, USA “KRYELEGJENDA SHQIPTARE” (PRO-PO-EPIKE),

PERSIATJE RRETH LIBRIT TË SHKRIMTARIT SELMAN DERVISHI-MANI, USA “KRYELEGJENDA SHQIPTARE”…

Në vigjilje të Festës për Ditën e Alfabetit Shqip

Poezi nga Kasam SHAQIRVELA, e marrë nga libri tij poetik…

Atdhe Geci: S  H  Q  I  P  T  A  R  Ë  T

S  H  Q  I  P  T  A  R  Ë  T…

Kasam SHAQIRVELA: DUA TË JEM

Nga Kasam SHAQIRVELA DUA TË JEM (Fontanë dëshirash) Dhe dëshira…

Lutfi Coka/ Historia e mallkoi Shqiperine?

Na mallkoi historia! S’u bashkua kurrë Shqipëria! Humbëm Shqipërinë ilirike!…

Atdhe Geci – ZËRI I ARVANITËVE PËR ÇAMËRINË

Atdhe Geci – ZËRI I ARVANITËVE PËR ÇAMËRINË – Fragment…

ÇAMËRIA, KOHEZION I GJITHË KOMBIT

PESË VJET REPUBLIKË E ÇAMËRISË ÇAMËRIAKOHEZION I GJITHË KOMBITNe nuk…

CIKËL POETIK NGA – Kasam ShAQIRVELA: ANTOLOGJI-GEGNISHTJA POETIKE

CIKËL POETIK NGA – Kasam ShAQIRVELA -Këto janë katër poezitë…

Cikel me poezi/Lutfi Coka

Poezi /Lutfi coka Pse kështu!? Nuk është habi Por është…

Lutfi Coka/Fjalë të urta

Fjalë të urta 1. Agait i pjell edhe kau, jo…

GURRA QË S’SHTERET

Poezi nga, Kasam SHAQIRVELA GURRA QË S’SHTERET (N a i…

140 vjetë nga dëbimi masivë i shqiptareve nga Sanxhaku i Nishit

..Zërat, lotët, klithmat e dhimbjeve të mijëra njerëzve u fshehën…

Qasja Shqiptare dhe rajonale ndaj ndikimit rus dhe hegjemonisë serbe

Me tensionimin e situatës dhe raporteve mes Republikës së Kosovës…

Thënje Kombëtare: Atdhe Geci

“Tre Drina rrjedhin tokës së ShqipërisëTre Drina bartin flamuj të…

EMRI I QYTETIT NGA E KA ORIGJINËN MITI I ADAMIT

Gjeja më e rëndësishme e shkencës është se nuk ka rëndësi se me sa shkencëtarë nuk ke mendim të njejtë. Në fundtëfundit fiton idea e drejtë. Shkenca nuk është demokratike, nuk ka të bejë me mendimin e përbashkët dhe as me popullaritetin. Galileu kishte të drejtë edhe pse idetë e tij nuk ishin popullore në kohën e tij.  (Neil Turok,  Pr. i Fizikës matematikore në Univ. e Kembrixhit)  Emri i Adamit i bashkon tre besimet kryesore të Euro-Azisë , i shprehur në Bibël (Bible, Genesi 1-5) dhe Kuran (Qur’an), në mitin e krijimit të Njeriut të parë në Tokë, paraardhës i racës njerëzore. Gjuhëtarët seriozë…

Reflektimi i akteve terroriste islamike të 11 shtatorit 2001 në Luginë të Preshevës dhe propaganda pro-talebane e policisë së Serbisë

Përkundër që kisha lexuar dhe dëgjuar për shumë hoxhallarë bashkëpunëtorë…

RECETA PA KOMB

NJË BISEDË NGA LIBRI RECETA PA KOMB Një bisedë që…

Vazhdon pseudoligj diskriminus institucional kundrejt veteranve te UCK-se.

A do të përfundojë ndonjëherë nga qeveritart deputetët e parlamentin…

KODI SHQIPTAR – BESA

Bisedë në Zoom rreth dokumentarit Kodi Shqiptar (The Albanian Code)…

Palestina pas rënijes së Perandorisë Osmane dhe rrënjet e organizatave terroriste

Me rastin e rishpërthimit të konfliktit izraelito-palestinez, Institucionet e Republikës…

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Bujanocit (26.08.1909-28.11.1978) Miftari është…

NjË PRUSH PRET NË VATRËN TIME

Për sot kam përzgjedhur, për ju, një poemë nga libri:…

PRITMË SE VIJ…

Poezi nga: Kasam Shaqirvela ** PRITMË SE VIJ Eh moj…

Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive në shoqërinë mbarëshqiptare

Zymer Mehani Publicistika e Dashamir Alliut si revoltë ndaj anomalive…

ARB, ALB, ALP, ARBI, ALBI, ALPI, ARBA, ALBA, ALBAN, ALBANIA

EUROPË ALBANIA ose SHQIPËRIA në perëndim të Gadishullit Ilirik, shtrirë…

LIDHJA E BURRAVE SHQIPTARË

* Për nder të 143 vjetorit të njërës ndër ngjarjet…

Lutfi/coka/Heroi i kosoves Halit coka

Lutfi coka/ Halit coka Hero i dekretuar në piramidën e…

Tipet e avionëve të shteteve anëtare të NATO-s që bombarduan Jugosllavinë

Gjatë Operacionit Forcat Aleate, në konfliktin e Kosovës, tre palë…

ÇKA PO NDODH NË KULLAT TONA

Poezi nga: Kasam SHAQIRVELA * Atyre shqipfolësave që, me flamur…

MREKULLIA E MBIJETESËS SË NJË KOMBI pj.2

( Nga Atllantido-Pellazgët – tek Shqipetaro Arbërit e sotëm )…

Rroli i SHBA-ve në bombardimin e Jugosllavisë-Pjesa 2

Intervenimi humanitar i NATO-s, në rastin e konfliktit të Kosovës,…

“Jasharët” Epope e lavdishme e kombit tim

  Mendim për Jasharët a keni?Se kush janë a e…

Rroli i SHBA-së në bombardimin e Jugosllavisë- pjesa 1

Europa nuk do ishte sot, siç është, nëse s’do ishte…

Intensifikimi i bombardimeve të NATO-s kundër Jugosllavisë

Caqet e para të sulmuara në natën e parë të…

Uck

Lutfi coka/Poemë kushtuar UÇK UÇK Lavdia e Kosovës Krenaria e…

Përfshirja e NATO-s, në konfliktet në ish-Jugosllavi

NATO e formuar në Traktatin e Atlantikut Verior, më 4…

Shtypja dhe shkatërrimi i mbrojtjes ajrore serbe gjatë bombardimit dhe raketimit të NATO-s

Faza e parë e Operacionit Forcat Aleate, ishte shtypja dhe…

RACËS ARBËRORE

Bukuri e rrallë(racës arbërore)Bukuri e rrallëqë të josh…dhe kur flet…

Prof. Refik Hasani: Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë

Pozita e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë Prof. Refik…

TË VËRTETAT E PA THËNA NGA ELEFTHERIA MANDA NË :ÇAMËT MYSLIMANË TË EPIRIT (1923-2000)(¹)

AUTOR: FAHRI DAHRI Trajtimi historik për banorët e Thesproti-Çamërisë, është…

Letërsia Kombëtare: Hamit Taka: LE T’JU THEME

LE T’JU THEME Le t’ju them: i harruar prej zilisë,Le…

Letërsi Kombëtare: VATRAT TONA

NË VATRËN TIME Gacat e prushit i kam mbuluar me…

Thënje Kombëtare: ” Jam gjak pellazg prej Çamërie …

“Jam gjak pellazg prej Çamërie Shqiptar jam edhe në rrënoja…

Bazat ajrore të NATO-s që u përdorën gjatë bombardimit të Jugosllavisë

Në vitet 1908-1912, patriotët shqipëtarë e kishin orientuar Shqipërinë drejt…

 

Shperndaje ne