Kategori: Të përgjithëshme

Avni Azizi: Shoqata Humanitare “Medvegja” shembull i organizimit dhe veprimit të mërgatës sonë!

Shoqata Humanitare “Medvegja” shembull i organizimit dhe veprimit të mërgatës sonë!  Mërgata apo Diaspora shqiptare historikisht ka qenë shumë aktive dhe përherë e lidhur me fatin e atdheut duke punuar pa reshtur për të mirën e tij, duke dhënë kontribut të pakursyer në organizimin politik, shoqëror e kulturor, por njëkohësisht edhe në mbështetje financiare, nëpër […]

Une, ju uroj me gjithë zemër – 4 korrikun , miqëve tanë Amerikanë…

Një tungjatjeta edhe nga unë,shkon në adresë të të gjithë Shqiptarëve në Amerikë! Nëpërmes kësaj foto,në njëfarforme,është një përpjekje e vogël nga unë, t’ua “kthejë” gjithë ato pamje të bukura e festive,që na sillni nga (Parada) New York, dhe jo vetëm! Une, ju uroj me gjithë zemër- 4 korrikut- dhe jo vetëm juve,por edhe miqëve […]

Shotë Galica Qerime Halil Radisheva (1895 – 1927) -Nëna,bija Shqipëtare,n’shëkuj,kudo dhe në çdo kohë,ishin dhe janë,shtylla kryesore e kombit. Ruajtjen e vlerave,kultivimin e forcimin e kulturës sonë të lashtë,përcjellja tek brezat e ri. Përplasja e ballafaqimi i saj me armikun,edhe me shpat e pushkë,ne kushte aspak të lehta! bënë të jetë-NËNA Shqipëtare-,shembulli më unik në […]

Motra e vëllezër,miqt e mi! Ka kohë dhe në mënyrë të vazhdueshme, marrë kërkesa për tu bërë miq me mua, në Facebook, nga “Shqipëtarët” që jetojnë dhe veprojnë në turki! Unë,refuzoi ti pranoj. Dy janë arsyejet: Ata në profilin e tyre paraqiten me flamurin turk! Dhe tjetra, më pyesin së cilës fe i përkas!!! Këtë […]

Kujtim dhe nderë përjetsishtë për parardhësit tanë Arbëror…

-Beteja e Torviollit – 29 qershor 1444 – Për të kujtuar e nderuar të rënët,gjithë pjesmarrësit e betejës së Torviollit – 29 qershor 1444 -, udhëhequr nga kryeheroi ynë,i përmasave ndërkombëtare, Gjergj Kastrioti. Ndaj me ju këtë foto miqtë e mi, dhe një përshkrim të shkurtër,marr nga shkrimet e Marin Barletit dhe Fan S.Nolit. Në […]

THIRRJE: Mos turpëroni historinë tonë të përbashkët, porosinë e të parëve për bashkim!

-THIRRJE- Të lutem o popull,me përulje! Drejtuar shqipëtarëve,qytetarëve të Shqipërise,gjithë (jo) votuesëve! Jam një Shqiptarë i thjeshtë,me halle,po,si ju! E di,a do të kishte mundësi të ishim më mirë,POOO…! Se a ka padrejtësi,ç’rregullime,paftyrësi etj.,nga njerëzit që janë në krye të vendit! PO ka,dhe shumë! Por,më të fortë se sot nuk kemi qenë kurrnjëherë,që nga koha […]

“Çmenduria e shekullit”! Politikanët “Shqipëtarë”!

“Çmenduria e shekullit”! Politikanët “Shqipëtarë”! -“Mjaftë vodhët,tani kemi rradhën ne”!!! Thonë hajdutët e politikës, nga frika se do mbeten pa asgjë!!! Një je poezi, pikrishtë në të kam shprehur gjithë mllefin që kam ndaj politikës çoroditëse dhe akoma mëkeq, shqetësuese…!??? -I paguar apo i marrë- Ti,si”guxon”! më rri para, dhe fërkon duartë! Gati për t’vënë […]

Remzie J. ZEKOLLI: “Jeto për të rrëfyer” Gabriel Garsia Markez…..Narracioni i një bashkëbisedimi

Narracioni i një bashkëbisedimi Miftar Kurti “ Magjia e Ligjërimit” Intervistë me poetin dhe profesorin, Agim Vinca. Botime “Artini” , Prishtinë, 2019 “Jeto për të rrëfyer” Gabriel Garsia Markez. Profesori, Agim Vinca,në këtë libër rrëfen jetën, fëmijërinë rininë, shkollimin, krijimtarinë e tij të pasur poetike, studiuese, kritike etj. Kujtesa fisnike, e pasur, jetësore dhe lartësimi […]

Përse friksohet turku nga Shqipëtarët???

Përse friksohet turku nga Shqipëtarët??? Përse nxitojnë të rrëmbejnë gjithçka,të deformojnë të vërtetat nga e kaluara,dhe duke vrapuar dhe ndikuar tek disa katunar,vërtet me plot kutimin e fjalës- KATUNAR-, me këtë ritëm (me prapavijë), veçsa e përkeqsonë pozitën e tij,të çenurit “mik” me ne,me pasardhësit e Pellazgo-Iliro-Arbëror,me shqiptarët. Përse, ne lejojmë? Kujt më shumë i […]

Zemra e shqipëtarit të vërtetë, Z.Marin Mema!

Në shenjë “mirnjohëje”, për punën e palodhshme, për njeriun që gëzon respekt kudo ka Shqipëtar-e,Marin Mema dhe stafit të “Gjurmë Shqiptare”. Jeni të mrekullueshëm. Ata që na nderuan–nderojnë…! Populli i do me zemër. Pas gjurmëve të tyre do eci gjithmonë. Kokë lartë,krenarë për bijtë e bijat e tij. Ndër ta…zemra e shqipëtarit të vërtetë, Z.Marin […]

Djemtë e shqipes apo dëgjoni!

“Djemtë e shqipes apo dëgjoni, u thërret nëna me gjysmë zëri…! Shqipërinë mos ma dëmtoni”! -Me keto fjale dhe jo vetem! -Gjunjezohem para cilit do nga ju, duke ju lutur: Te keni kujdes me veprimet e tuaja.”(jo) Protestues”. Shqiperia dhe Shqipetaret mbi te gjitha. Mos bini pre e politikes ditore. Sot njera! E neser pala […]

Gjenialiteti ushtarak i Gjergj Kastriotit, prijësin më Madhështor të Kombit tonë!

Për madhështinë e Gjergj Kastriotit, deri më sot, kanë shkruar qindra autorë të ndryshëm, qindra libra e kompozime të ndryshme, ashtu edhe kryesisht në vendet Europiane, ka sheshe, rrugë, përmendore në kujtim të tij. Ushtarakët më të mirë të botës, të mëpasëm, do ta kenë si udhërrëfyes gjenialitetin ushtarak të Gjergj Kastriotit. Shiko p.sh: në […]

Është e shkruar e gjitha me gjak, skrifica pafund.

Debatet që po zhvillohen rreth gjëndjes aktuale,mënyra se si, kumunikimi,fjalori,egërsia ndrëmjet tyre,nga të ashtu quajturit “Analist politik” e shumë të tjerë që përfaçësojnë skenën politike,janë vërtet një shqtësim, jo vetëm i imi besoj! Përfaqësues të paguar nga taksapaguesit Shqiptarë,do duhej të ishin,një urë lidhëse me shtet tjera,përfitimi do duhej të ishte 50me 50-te. Nga ky […]

Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e servilizmi….

Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e servilizmi,apo të dyja bashkë??? Turk kaluar turkut! Musliman kaluar muslimanit! Kurse dje…shka kaluar shkaut! Janë të njejtit individ,grupe,në përjashtim të armiqeve. -“Ndoshta”,terori i ushtruar përpara,tek parardhësit e tyre, i’u është n’gulitur në memorje? E sot shprehen në forma të ndryshme pasigurie, pa qenë në gjendje për […]