Kategori: Kultura Kombëtare

Letërsi Kombëtare: Ardian Haziri – Birit tënd, AtDhe

Birit tënd, AtDhe A-tdheut, jetën që t’jetë i lirë; D-ashuria Kuantike më së miri tregon; E-rrësirë, prapa grilave pa mëshirë; M-ëmë Nazifja, jo nuk e loton. D-isident, madje shumë përtej tij; E-pokë qëndrese, e luftës për liri; M-ustafë i Gjarpinjve t’gjakut; A-tdheut, kështu i doli hakut; Ç-ast që më bëri për të t’kujtuar; I-she dhe […]

Letërsi Kombëtare: Lutfi Coka – Motive për jetën

Lutfi Coka:”Motive për kohën” Shqiptarët janë si macet në thes. Po ti mbyllësh ca mace në një thes … Nuk shqyejnë thesin për të dalë jashtë Po zihen ndër vete Duke ngrënë njeri tjetrin…. Djemt e shqipërisë Tani si zogjtë e qyqes, Nepër botë sillen Si lypës!… Kush nuk ka besim Tjetrin njëllos, Kush nuk […]

Kultura Kombëtare: Kasam Shaqirvela- KRAHASIME BOSHE

EUFORI APO TENDENCË ÇUNAKE Pa dyshim se, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, është figura historike më markante pse jo dhe më e madhe duke pasur parasysh bëmat e tij gjatë asaj pjese të jetës së tij në mbrojtje të tri gjërave thelbësore..: Trojeve të Arbrit(Atdheut), qenies shqiptare dhe shqiptarizmit(identitetit kombëtar shqiptar) dhe vlerave të qytetërimit perëndimor(parimet themelore të […]

LETËRSI KOMBËTARE: KASAM SHAQIRVELA – NËNTORËT E KUQ

Në vigjilje të 580 vjetorit të Pavarësisë së parë dhe 111 vjetorit të Pavarësisë së dytë, të fituara me shumë sakrifica, me gjakun e kuq të derdhur në tokën e zezë për Liri e Mëvetësi…për Shqiptari,.. nga po i njëjti pushtues shekullor i popullit arbëror…! ** PËRVJETORËVE KUQ E ZI Ishte kohë e largët, atje […]

Shqipëtarë! Rroftë e qoftë përjetësishte Shqiptaria e Bashkuar.

Shqiptar urime 28 Nëntorin ditën e pavarësisë dhe e flamurit tonë kombëtar! Ditë kjo që bashkon të gjithë shqiptarët. Duke shënjtëruar këtë ditë kujtojmë veprat e gjithë heronjëve e personaliteteve tona kombëtare pellazgo-iliro-shqiptare e veqanërisht periudhën e të madhit GJERGJ KASTRIOTIT- SKENDERBEU e deri te shpallja e pavarësisë së Shqipërisë dhe me tej. Sot urojmë, […]

LETËRSI KOMBËTARE: Kasam ShAQIRVELA- NË VIGJILJE TË DITËS SË ALFABETIT SHQIP

URIME DITA E ABC-së SHQIP…! *Ta kujtojmë me dashuri dhe kurrë të mos e harrojmë, këtë datë madhështore të historisë sonë të lavdishme…! -Ky Alfabet u ngjiz qysh në lashtësi kur Fryma Hyjnore e mbarsi mendjen e ndritur të popullit pellazgët të Pellazgjisë, pastaj udhëtoi nëpër Iliri me misionarët e vet derisa arriti në Arbëri […]

KASAM SHAQIRVELA: ATYRE QË E VËRTETA UA TRAZON VRERIN

SHPIRTRAVE NË TRAZIM.. (Atyre që e vërteta ua trazon vrerin) Të gjithë ata që sot reagojnë me patetizëm në shkrimet tona, sa herë që, në to, shkruhet për historinë, kulturën, gjuhën dhe traditat tona si dhe për stërgjyshërit e shqiptarëve, pra për pellazgët e ilirët dhe gjuhën e tyre pellazgjishten, ilirishten stërgjyshen e gjuhës së […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – VOGËLIMA GACASH

VOGËLIMA GACASH – nga libri “Kanuni poetik”   Me  këngë  për  Kosovën Unë   i  flas  kohës  sime Mbase  edhe  më  shumë Mileut që sapo ka filluar 2 Prej  qëmoti  është e  thënë liria  është  betejë   e  kuqe për ata që dinë të  punojnë dhe që i bien bukur kitarës 3 Çamëri, jepja dorën  Prometheut tënd […]

Histori Kombëtare: Skender Jashari – Gjergj Kastrioti në Betejën e Nishit dhe Kisha e Tij në Rahovicë

Si sot 580 vite më parë, më 3 nëntor 1443, ndodhi Beteja e Nishit dhe 2-3 ditë më pas më 5-7 nëntor 1443, qëndrimi i Gjergj Kastriotit edhe në Kishën dhe Manastirin e fshatit Rahovicë. Më 1 janar 1443, Papa Eugjeni IV, publikoi një enciklikë me të cilën shpallte Kryqëzatë, që thërriste vendet Europiane dhe […]

Thënje Kombëtare: Florim Kuçi- Shpërfaqim ndjenjat e patriotizmit dhe krenarisë kombëtare.

“Kombi i lirë është ai i cili nuk ndalet përpara sfidave” “Kombi i lirë është ai i cili nuk ndalet përpara sfidave” Florim Kuçi  25.09.2023 “Heroi është ai që jep gjithçka për lirinë dhe të drejtat e tjera për kombin.” Florim Kuçi  24.09.2023 “Heroizmi është kur burri i zakonshëm bëhet një legjendë kombëtare.” Florim Kuçi  […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KATËR MOLLAT E ILIRISË (“Atdheu nis nga Çamëria”)

KATËR MOLLAT E ILIRISË – poezi nga libri në dorëshkrim, “Atdheu nis nga Çamëria”   Tre Drina rrjedhin tokës së Shqipërisë tre Drina bartin  flamuj  të  ndryshëm tre Drina flasin me pasaportë mes veti tre Drina i thërrasin ndërgjegjes sonë!   Atdhe, para grekut këtu i kemi shtëpitë palat e fustanellës nuk  i  kemi pa […]

Letërsi Kombëtare: Brahim (Ibish) Avdyli- KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË

KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË (Studim lidhur me veprën e rrallë dhe me ese të Vlera Ejupit, pedagoge ne Univesitetin e Europës Juglindore- UEJT, „Pakti me djallin“, Konica Press, Shkup, 2011 si dhe për çështjen kombëtare gjithëshqiptare) I. ( Disa fjalë në vend të hyrjes ) Vlera […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KOHA HISTORIKE E EPIRIT

Me fjalë të lashta të kryeherit pellazg me fjalë të shqiponjave të urta dhe të serta, i them mbesës sime Shqipërisë dhe mbesave, Dardanisë e Çamërisë:   Nuk jemi të kërcënuar nga dashuria, as nga idetë që shpërthejnë universin por nga muret që nuk e mbajnë çatinë i thosha sot Shqipërisë trashëgimtares sime.   Një […]

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.

Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.   Helenë e Trojës, burimi i frymës, Me sytë e bukur, e rrënqethur më lart. Në ballinë plisit, e gjen frymën e shpirtit, Fjalët e tua, mrekulli më e madhe. Plisi i veshur, simboli i dinjitetit, Ti je e bukura, e krenaria jonë. Kapitulli i eposës, në faqet e historisë, […]

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Shenjtar i lavdise (Poezi kushtuar deshmorit te kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Shenjtar i lavdisë (Poezi kushtuar dëshmorit të kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes) Feim Morina, hero kombëtar, Në zemër tonë të paharruar. Me trimëri dhe guxim e qëndresë, Ti na shërbente si një dëshirë e përsëritur. Mbi malet e lirisë, ti ecje me zjarr, Luftoje për çlirimin, për atdheun e shqiptar. Në çdo […]

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale në antikitet

Gjuha shqipe ka krijuar latinishten edhe greqishten si gjuhë artificiale në antikitet. Në shekullin e 5 p.e.s. është krijuar greqishtja e vjetër në Athinë edhe pastaj në shekullin e 4 p.e.s. është krijuar latinishtja në Romë. Asnjë popull nuk i ka folur këto gjuhët artificiale latinisht edhe greqisht sepse latinishtja edhe greqishtja ishin vëtëm gjuhë […]