Kategori: Arti dhe Kultura Kombetare

LETËRSI KOMBËTARE: KASAM SHAQIRVELA – NËNTORËT E KUQ

Në vigjilje të 580 vjetorit të Pavarësisë së parë dhe 111 vjetorit të Pavarësisë së dytë, të fituara me shumë sakrifica, me gjakun e kuq të derdhur në tokën e zezë për Liri e Mëvetësi…për Shqiptari,.. nga po i njëjti pushtues shekullor i popullit arbëror…! ** PËRVJETORËVE KUQ E ZI Ishte kohë e largët, atje […]

Shqipëtarë! Rroftë e qoftë përjetësishte Shqiptaria e Bashkuar.

Shqiptar urime 28 Nëntorin ditën e pavarësisë dhe e flamurit tonë kombëtar! Ditë kjo që bashkon të gjithë shqiptarët. Duke shënjtëruar këtë ditë kujtojmë veprat e gjithë heronjëve e personaliteteve tona kombëtare pellazgo-iliro-shqiptare e veqanërisht periudhën e të madhit GJERGJ KASTRIOTIT- SKENDERBEU e deri te shpallja e pavarësisë së Shqipërisë dhe me tej. Sot urojmë, […]

Arti dhe Kultura Kombëtare: Kasam Shaqirvela- FLLADITJET TONA LETRARE

NE DHE NGJARJET LETRARE (Flladitemi në hijet e letërsisë së kruzhoqeve) Ka kohë..dhe moti bile që, jo vetëm në Shqipërinë Londineze por edhe në Kosovë, Maqedoni… Luginë, Anamal(Malësi), Çamëri por edhe tek arbëreshët dhe diaspora shqiptare, në përgjithësi,..me përjashtim të rasteve që ka edhe letërsi të mirëfilltë,…por ne e kemi fjalën për masën e madhe […]

KASAM SHAQIRVELA: ATYRE QË E VËRTETA UA TRAZON VRERIN

SHPIRTRAVE NË TRAZIM.. (Atyre që e vërteta ua trazon vrerin) Të gjithë ata që sot reagojnë me patetizëm në shkrimet tona, sa herë që, në to, shkruhet për historinë, kulturën, gjuhën dhe traditat tona si dhe për stërgjyshërit e shqiptarëve, pra për pellazgët e ilirët dhe gjuhën e tyre pellazgjishten, ilirishten stërgjyshen e gjuhës së […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – VOGËLIMA GACASH

VOGËLIMA GACASH – nga libri “Kanuni poetik”   Me  këngë  për  Kosovën Unë   i  flas  kohës  sime Mbase  edhe  më  shumë Mileut që sapo ka filluar 2 Prej  qëmoti  është e  thënë liria  është  betejë   e  kuqe për ata që dinë të  punojnë dhe që i bien bukur kitarës 3 Çamëri, jepja dorën  Prometheut tënd […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – KËNGA E FATIT TË ATDHEUT

Në atdheun  tim  të  ndarë dhe të copëtuar një  ëndërr në ëndërr  shtrihet  dhe zgjatet një  ëndërr  në ëndërr  i  jep krah shpresës një  ëndërr  në  ëndërr  i  shtohet  flamurit Iliri, brenda vetes ti je toka, dheu i bukës e i  frutave, lumenjve  herak  dhe  i  detnave je shqiponjë e kësaj natyre të mahnitshme je […]

Histori Kombëtare: Skender Jashari – Gjergj Kastrioti në Betejën e Nishit dhe Kisha e Tij në Rahovicë

Si sot 580 vite më parë, më 3 nëntor 1443, ndodhi Beteja e Nishit dhe 2-3 ditë më pas më 5-7 nëntor 1443, qëndrimi i Gjergj Kastriotit edhe në Kishën dhe Manastirin e fshatit Rahovicë. Më 1 janar 1443, Papa Eugjeni IV, publikoi një enciklikë me të cilën shpallte Kryqëzatë, që thërriste vendet Europiane dhe […]

Thënje Kombëtare: Florim Kuçi- Shpërfaqim ndjenjat e patriotizmit dhe krenarisë kombëtare.

“Kombi i lirë është ai i cili nuk ndalet përpara sfidave” “Kombi i lirë është ai i cili nuk ndalet përpara sfidave” Florim Kuçi  25.09.2023 “Heroi është ai që jep gjithçka për lirinë dhe të drejtat e tjera për kombin.” Florim Kuçi  24.09.2023 “Heroizmi është kur burri i zakonshëm bëhet një legjendë kombëtare.” Florim Kuçi  […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KATËR MOLLAT E ILIRISË (“Atdheu nis nga Çamëria”)

KATËR MOLLAT E ILIRISË – poezi nga libri në dorëshkrim, “Atdheu nis nga Çamëria”   Tre Drina rrjedhin tokës së Shqipërisë tre Drina bartin  flamuj  të  ndryshëm tre Drina flasin me pasaportë mes veti tre Drina i thërrasin ndërgjegjes sonë!   Atdhe, para grekut këtu i kemi shtëpitë palat e fustanellës nuk  i  kemi pa […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI

ËSHTË KOHA KOSOVA TË SHKRUHET DARDANI                               Në  lokalitetin  Arkeologjik  të  Dardanisë ra kufiri me tokën dhe dhimbjen  e dheut ranë mitet e legjendat dhe morën arratinë antika shqiptare është brenda kores së saj. Sa e shenjtë toka kur tregon emrin […]

Letërsi Kombëtare: Brahim (Ibish) Avdyli- KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË

KUR E KEQJA E MUND NJERËZOREN NË NJË QYTET TË LASHTË TË DARDANISË (Studim lidhur me veprën e rrallë dhe me ese të Vlera Ejupit, pedagoge ne Univesitetin e Europës Juglindore- UEJT, „Pakti me djallin“, Konica Press, Shkup, 2011 si dhe për çështjen kombëtare gjithëshqiptare) I. ( Disa fjalë në vend të hyrjes ) Vlera […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- NË LEDHËZ TË ÇAMËRISË

Tridhjetë e gjashtë nëna çame dhe arbanite u  mblodhën  në  Ledhëz  në vendlindjen e Pirro Shqiponjës, tek varri ku prehet Heroi i Çamërisë, për  të  dhënë  mesazhin e tyre para varrit që  di  shumë  për  të  ardhmen!… Çamëri, ti që ishe krenari e Epirit shqiptar nuk qaj për djemtë që ikin në mërgim, por qaj për […]

Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci- KOHA HISTORIKE E EPIRIT

Me fjalë të lashta të kryeherit pellazg me fjalë të shqiponjave të urta dhe të serta, i them mbesës sime Shqipërisë dhe mbesave, Dardanisë e Çamërisë:   Nuk jemi të kërcënuar nga dashuria, as nga idetë që shpërthejnë universin por nga muret që nuk e mbajnë çatinë i thosha sot Shqipërisë trashëgimtares sime.   Një […]

Letërsi Kombëtare: ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE

ÇAMËRIA, GJAK I TËRËSISË SHQIPTARE Shkrimtari i mirëfilltë nuk ka frikë nga asnjë formë e krijimtarisë, ai në çdo kohë i prinë frymës së re, frymës së kombit që i takon. Autori i librit “Shqipëria është më e madhe se Shqipëria” nuk është Sami Frashër, as Aristidh Kolia, as Musa Demi, as Dhimitër Pilika, as […]

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.

Kapuqi* përjetësia e krenaria jonë.   Helenë e Trojës, burimi i frymës, Me sytë e bukur, e rrënqethur më lart. Në ballinë plisit, e gjen frymën e shpirtit, Fjalët e tua, mrekulli më e madhe. Plisi i veshur, simboli i dinjitetit, Ti je e bukura, e krenaria jonë. Kapitulli i eposës, në faqet e historisë, […]

Letërsi Kombëtare: Florim Kuçi – Shenjtar i lavdise (Poezi kushtuar deshmorit te kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes)

Shenjtar i lavdisë (Poezi kushtuar dëshmorit të kombit Feim Morina në 25 vjetorin e rënjes) Feim Morina, hero kombëtar, Në zemër tonë të paharruar. Me trimëri dhe guxim e qëndresë, Ti na shërbente si një dëshirë e përsëritur. Mbi malet e lirisë, ti ecje me zjarr, Luftoje për çlirimin, për atdheun e shqiptar. Në çdo […]