Kategori: Aktualitete

Mbështetje të hapur, mbështetje të tërthortë të terrorizmit islamik dhe propagandë moderne terroriste islamike nga zërat armiqësorë të Kosovës

Ditëve të fundit, kemi pa një seri ngjarjesh që kanë tronditur botën, por edhe vendin tonë. Aktet terroriste islamike, tentojnë të kufizojnë lirinë tonë të shprehjes-natyrisht kjo s’mund të ndodhë. Liria e shprehjes nuk mund të kufizohet me akte terroriste islamike si rasti i Charlie Hebdo, apo me ndalimin e publikimit të fotove a karikaturave […]

Lutfi Coka/ Po vuajmë nga vetëkenaqesia

Lutfi Coka/ Po vuajmë nga vetëkënaqësia ! Kur do të zgjohemi? Kur do t’i përvishemi realitetit? Kur do bëhemi të hapur me veten tonë dhe me njerëzit? Kur do t’i përballojmë problemet tona me guxim? Vijojmë të ngushtohemi kur kritikohemi, ta duam pa masë lavdërimin, të lëkundemi para lëvdimit, t’i fshehim plagët tona, t’i varrosim […]

Lutfi coka/ Për ju politikanë e qeveritarë!

Për ju,Politikanë dhe qeveritarë ! Politikanë dhe qeveritarë! Asnjëherë sovrani nuk ju thërret për t’a udhëhëqur,për t’a drejtuar apo për t’a sunduar.Politikanët e mirë dhe Burrat e shtetit,populli i thërret për t’i sherbyer kur dëshirojnë dhe vetë ato.Populli të thërret kur të beson.Besimi ështe emri dhe dekorata më e lartë për një qytetar që ju […]

Kohë paradoksesh!

Lutvi/Kohë paradoksesh Jetojmë në një kohë ku, në emër të moralit, flasin të pamoralshmit; • Ku të papunët e të varfërit mbushin kafenetë; • Ku të diplomuarit janë të papunë, ndërsa ata pa diploma punojnë; • Ku kemi shumë universitete e shumë pak dije; • Ku politikanet e korruptuar flasin kundër korrupsionit; • Ku shteti, […]

Lutfi coka/Proteste memorje

Protestë memorje!? Vlersoni heronjtë dhe UÇK !? Kushyuar 24 gushtit 1999 U mbushë sot 21 vite ,kur heroi i kosovës “Halit Coka” së bshku me bashkëluftëtarët e rënë në luftë në Zonën Operative të Dukagjinit,lanë llogoret e trimërisë për t’u futur në historinë e lavdishme të luftës në Kosovë.Një ditë plot dhimbje,plot lotë,shumë mërzi,prisni pedanët […]

Lutfi coka/Po kriminalizohet e shkuara,per te maskuar te Ardhmen

2-Po kiminalizohet e shkuara për të maskuar të ardhmen. Partitë politike të krijuara mbi padrejtësitë dhe korrupsionin,janë parti kriminale,që sherbejnë si mina me sahat në themelet e kombit.Shteti i ngritur mbi themelet e kesajë,prone është i rënë!?…Toka në pronësi e përdorim është dhuratë e zotit për njerëzit por ,kurrë shperblim per Atdhe të shitur ose […]

Dokumenti i shërbimit sekret serb: Sa më shumë xhami në vende të dukshme. Përpunoni ata që dalin në publik. Rinia duhet larguar në Perëndim

Skenari se si Serbia synon që ta rikthejë Kosovën. Në dokument thuhet se përmes ndërtimit të xhamive dhe medreseve me fonde nga Ambasadat islamike, në Kosovë duhet të krijohet  një atmosferë, që njerëzit të ndiejnë se jetojnë në një vend të huaj dhe për 20 vite një pjesë e Kosovës duhet të duket si Kandahari. […]

Hoxhallarët rus, serb, turq e çerkez sërish i kemi në Bashkësitë Islame dhe xhamitë e Atdheut tonë!

Ditë më parë, në një debat në një emision televiziv, kemi dëgjuar në lidhje me organizimin e protestës kundër xhamisë së Erdoganit në Prishtinë. Ajo që bie në sy për opinionin e gjerë Shqipëtar, është mënyra e qasjes, euforizmi, albanofobizmi, radikalizmi edoganist e deri edhe me kërcënimet që bënte i ashtuquajturi hoxhë i Bashkësisë Islame […]

I.-DENONCOHEN SHKELJET E TË DREJTAVE UNIVERSALE TË NJERIUT NGA EURO-ATLANTIKËT!

  Gjatë shekujve VI dhe VII, pas Krishtit, në Gadishullin e Ballkanit, rrjedhojë e dyndjeve barbare dhe kolonizimit sllav, ndodhën përmbysje dramatike. Ajo periudhë përcaktoi dhe kohën e përfundimit të epokës antike, ku u ndërruan edhe emërtimet gjeografike të deri at’hershme si: Iliria, Helladha dhe Epiri, duke hequr nga qarkullimi emrat e popujve etnikë si: […]

KUR SHQIPTARËT DO TË NGRENË NJË MEMORIAL NË KUJTIM TË SHFAROSJES (HOLOKAUSTIT) TË POPULLIT SHQIPTAR  PREJ GENOCIDIT SËRBO-GREK?!!! 

“Togje kufomash shqiptare vatër më vatër, shtëpi të rrënuara, nëna të ngrira me foshnjë në gji, fëmijë të uritur e të pambrojtur, uri e skamje nga zjarret dhe nga plaçkitjet, skena të trishtueshme e kishin mbuluar tërë Moravën dhe Anamoravën shqiptare në qarqet e Nishit, Pirotit, Vranjës, Leskocit, Prokupjes, Kurshumlisë…Popullsia shqiptare shpërngulej dhunshëm për në […]

Kush po shkruan historinë

 Kush e shkruan historinë? Jetojmë në një kohë të vёshtirë pёr kombin shqiptarë.Janë ulur kembёkryq mbi heroizmin e idealet e heronjëve të luftës,mbi epokën më tё lavdishme të historisë së popullit tonë,”mbretër” pa mbretëri,rapsodë pa ҫifteli,”burra”pa burrëri,”oratorë” pa fjalë,”kalorës” pa kalë,”shtetarë” pa shtet,”besnikë “pa amanet,”kronist”pa kronikë,”Atdhetarë” të mёrzitur dhe kalemxhi të shitur,pёr të bërë historinë. […]

Ju na sollet lirine,ne ju shkruajme historine

Ju na sollët lirinë,ne ju shkruajmë Historinë Kosovë me rrenjё prej guri Nё Pashtrik rёndё flamuri. Presim trimat legjendarё N’histori ju kem tё parё! Kam oblikimin tim moral e shpirtёror tё sjell nё kujtesёn e kosovarёve,njerёzve tё thjeshtё e tё ndershёm,politikanёve patriot dhe atdhetarё tё devotshёm,njё ngjarje me vlera tё mёdha edukative,patriotike e atdhetare 24 […]

Reagim: Pal Islam Idrizi – Të turqizuarit, me ndihmën e politikës turke, kan pushtuar përmes fesë vëndin tim…

Miq të dashur e të nderuar bashkëatdhetarë,lexues të kësaj faqëje me përmbatje Patriotike,e përplot atdhedashuri që jepet vetëm në këtë faqe-Bashkimi i Shqipërisë-! Në pamundësi të shpërndaj edhe në faqen time, në Facebook…sepse disaherë bllokohem,në mënyrë të vazhdueshme,gjithmonë nga të turqizuarit,nga ekstremistët islamik. Unë, shkrujta një reagim, të thjesht në adres të kompanis –Facebook-: Miq […]