Kategori: Deshmoret e Kombit

Përvjetori i Betejës së Rahovicës dhe përkujtimi për Dëshmorët e rënë në këtë rast!

Dje në fshatin Rahovicë, komuna e Preshevës, u përkujtu Beteja e këtij fshati dhe Dëshmorët e rënë, e cila është duke shkuar drejt harrimit. Edhe sot, shumica falsin, veprojnë e mendojnë me anime, qoftë shkaku i politikës së Serbisë, interesave personale a përcaktimeve politike të brendshme të Shqiptaëve të Luginës së Preshevës, në lidhje me […]

Prof. Zymer Mehani : Dëshmori i kombit, prof. Selim Berisha- ky vigan sypatrembur (Në përvjetorin e rënies (20 mars 1999)

Ty, o trim lirie…. 1. Sa të paska hije Ty, o trim arbëror Gjaku në kraharor! Barrikadë N’shtëpinë atërore Nise luftën për fitore… Janë bërë bashkë Qyqe dhe korba Granatojnë me gjyle, topa. Por, ti trim, Me këngë në gojë Vatrës iu bëre mburojë. Në UÇK Në rresht i pari Të pat thirrë Adem Jashari… […]

Ju na sollet lirine, Ne ju shkruajme historine

Ju na sollët larinë,ne ju shkruajmë Historinë Lutfi coka. Kosovë me rrenjё prej guri Nё Pashtrik rёndё flamuri. Presim trimat legjendarё N’histori ju kem tё parё! Kam oblikimin tim moral e shpirtёror tё sjell nё kujtesёn e kosovarёve,njerёzve tё thjeshtё e tё ndershёm,politikanёve patriot dhe atdhetarё tё devotshёm,njё ngjarje me vlera tё mёdha edukative,patriotike e […]

U prehsh në paqe Festim Lato, luftën nuk do ta ndalim për Shqipërinë deri në Prevezë! Amanetin tënd do e qojmë deri në fund!!!

Sot u vorroset me nderime “Heroi i Çamërisë”, Festim Lato. Për ta nderuar krijuesin e Republikës së Çamërisë në udhën e të përjetëshmeve. Në Panaja të Vlorës në Rezidencën e Presidentit tani të ndjerë, të “Heroit të Çamërisë”, Festim Lato. Në Panaja sot ishte Kryeministri i Republikës së Çamërisë, z. Ali Aliu, Shpallësi i Republikës […]

KUSH E DREJTON REVANSHIN ANTISHQIPTAR ME QELLIME SHOVINISTE GREKE DERI DHE BRENDA MEDIAVE TË TIRANËS ?

NEKROLOGJI PËR HEROIN MË TË RI TË KOMBIT SHQIPTAR, PËR BIRIN E ÇAMËRISË I CILI E BËRI TË NJOHUR ÇESHTJEN ÇAME NË TË GJITHË BOTËN DEMOKRATIKE. VRASJA E PRIJËSIT TË ÇAMËRISË, FESTIM LATO, ËSHTË VRASJE E SHEKULLIT, E CILA ME MISTERIN E SAJË BËN QË TË DALIN NË DRITË BASHKPUNIMET SHOVINISTE NË MES ATHINËS, TIRANËS […]

Kryeministri i Republikës së Çamërisë Z. Ali Aliu dekoron Atdhetarin Festim Lato “Hero i Çamërisë”

Atdhetari Festim Lato, dekorohet “Hero i Çamërisë” Kryeministri i Republikës së Çamërisë, Ali Aliu, dekoron me urdhrin “Hero i Çamërisë” atdhetarin Festim Lato. Festim Lato dekorohet me urdhrin “Hero i Çamërisë” Për veprimtarinë e tij patriotike për shkëputjen e Çamërisë nga Greqia, për hedhjen në gjygj Greqinë për gjenocid ndaj çamëve dhe Çamërisë, dekorohet për […]

Përshëndetëni trimat e Idriz Seferit, Hasan Prishtinës, Bajram Currit etj…

-Bashkatdhetarë të nderuar,gjithë ju përdorues të kësaj rruge! KUJDES! Kujdes me shpejtësinë!Nga ulja e shpejtësisë, jo vetëm që kurseni jetët tuaja, por edhe përfitoni shumë,përveç bukurisë që ka Gryka e Kaqnikut,natyra e historia e tij! Ndaloni,po e patët këte mundësi! “Përshëndetëni trimat e(vet ata)Idriz Seferit,Hasan,Prishtinës, Bajram Currit” etj. “Ata i keni aty,mes maleve,në të dy […]

Islam drizi: luftë me grushta mes plumbave

27.03.1989 Prishtine “luftë me grushta mes plumbave” Me anë të kësaj foto-Irfan Musmurati-Islam Idrizi- dhe një përshkrimi të shkurtër për demonstratën e vitit 1989,dua të ndaj bashkë me ju të nderuar miq,kujtimet e kësaj date historike,sa krenare po aq të dhimshme! Nga largë dua t’i përshëndes të gjithë familjarët e të rënëve në këtë demonstratë,t’u […]

Pal Islam Idrizi: HERONJEVE NDER dhe LAVDI përjetë…

Adem Jashari,Zahir Pajaziti,Luan Haradinaj,Fehmi e Xheva Lladrovci,të gjithë këta dhe shumë bashkëpatriot,luftëtarë tjerë të atdheut,ëndërr kishin ta shihinin Gjergj Kastriotin në qendër të Prishtinës. -“A do të vijë ajo ditë…eehëë, kur edhe ne ta kemi Gjergjin,mu në qendër të Prishtinës,ashtu…si e ka Tirana dhe Kruja”! Përveq Luanit që nuk e kam njohur apo dëgjuar më […]

Përkujtim për Dëshmorin e Kombit

PËRVEJTORË LAVDIE GJAKU I TË RËNËVE PËR LIRI – ËSHTË AMANET! Sot u mbushën 35 vjet, nga rënia për të mos vdekur kurrë e militantit të Frontit Nacional-Çlirimtar shqiptar, Dëshmorit Bajram Hajrush Bahtiri, pas një përpjekjeje me forca të shumta të milicisë serbo-çetnike dhe kuislingëve shqipfolës. Rënia e Dëshmorit të Kombit, Bajram Hajrush Bahtiri–Besniku, në […]

Fli i qete trim Hero i Kombit Harun Beka, tashme e kemi Ushtrine e Kosoves ….

Harun Beka “A do të jet e mundur,një ditëtë kemi ushtrin tonë, t’mos na vriten djemt tanë duke i sherbyer ushtris fashiste jugosllave! Pyetja e para që më bëri Harun Beka! Krejt në fillim të njohëjes me të”! -Harun Beka, njëri ndër luftëtarët më emblematik të Betejës së lavdishme të Koshares. -Atdhetar,veprmtar i palodhur,njëri ndër […]

A. Kojku: Personalitet i brymosur kombetar Zyber Alliu (Poezi)

”Poezi kushtuar Zyber Alliut,- dhe personaliteteve të tjerë atdhetar nga rrethi i Librazhdit dhe më gjerë”. Dhe me konkretisht për jetën, veprën, personalitetin, atdhetarin, humanizmin, shoqërinë miqësitë dhe cilësitë e vetit e tjera fisnike dhe burrërore patriotike atdhetare që i ka pasur në formimin intelektin memorjen karakterin botkuptimin e tijë Zyber Alliu, i ka përmbledhur […]