Kategori: Reagime

Reagim: Në shenjë zemrimi për aktin e turpshëm!

Në shenjë zemrimi për aktin e turpshëm! Heqjen e FLAMURIT KOMBETAR SHQIPETARE! Bojkoto aktivitetet e organizuara… me 17.02.2018. -Protesto,protesto duke bojkotuar çdo lloj aktiviteti me rastin e shenimit të 10 vjetorit të pamvarsisë së Republikës së Kosovës. Të lutem shumë,bashkohu-mos merr pjes në lloj asnjë aktiviteti. Le te kremtojne me MINORITETET me multi etniket e […]

“Shoqata Atdhetare Kulturore – Shqiptare – Amerikane” Bijte e Shqipes: Reagim- Akti me i ulet qe ka bere ndonjehere nje politikan shqiptar.

“Shoqata Atdhetare Kulturore – Shqiptare – Amerikane” Bijte e Shqipes: Reagim Ku e more kete te drejte, kete kurajo, kete urdher per tu hequr shqiptareve krenarine, Ramush? Klasa politike shqiptare dhe mbi te gjitha, shoqeria civile, duhet te reagoje menjehere per heqjen e flamurit te vetem shqiptar ne Kosove! Kosova dhe qytetaret e saj jane […]

Reagim: Urrejtja që ju ushqeni popullin grek dhe filogrekët në anën tonë të kufirit dhe kudo ku janë, ndaj Rajonit të Çamërisë, është një holokaust moral i rëndë …

LETËR E HAPUR  Presidentit te Republikës së Greqisë Prokopis Pavlopoulos (Προκόπης Παυλόπουλος)   Letra e hapur që i drejtohet Presidentit të Greqisë, merr shkas nga deklarimi i tij, me rastin e vizitës tek Forcat e Aematosura greke mbi çështjen çame. (sipas gazetës Dita- February 4, 2018 22:08).    Presidenti grek, Shqipërisë: “Po deshët Europën, mos flisni për […]

Deklaratë – Kërkesë: Drejtuar Qeverisë sonë shqiptare – dhe qeverisë Greke

Dashamir Alliu, Ish vullnetar në UÇK “Deklaratë – Kërkesë” “Drejtuar Qeverisë sonë shqiptare – dhe qeverisë Greke” Deklaratë – Kërkesë informuese sensibilizuse për mediat në Gazetat e shkruara elektronike televizive, gjithashtu “Drejtuar Qeverisë sonë shqiptare, dhe qeverisë Greke, Ministrisë sonë të Jashtëm, Ministrisë së jashtëm Greke, Ministrisë sonë të Mbrojtjes, Ministrisë së Brendshme, komisariateve të […]

Gjykata Speciale është mirë të merret me krimet që ka bërë Federata Jugosllave terroriste ndaj shqiptarëve!

Historia ndër shkekuj na ka treguar se aty ku ka robëri nga i huaji, aty natyrshëm ka edhe qëndresë për luftën kundër armikut të jashtëm dhe atij të mbrendshëm. Në kuadër të qëndersës për liri e të drejta kombëtare dalin në pah forca të shëndosha e idealistëve atdhetar/e shqiptar/e. Dihet mirëfilli se në këtë qëndersë […]

Shqipëria dhe Kosova të reagojnë: Serbia terrorizon veteranët e Luginës së Preshevës

Me Marrëveshjen e Paqës së Konçulit të 2001, Serbia dhe ish-jugosllavia me akte ligjore kishin miratuar dhe ratifikuar Amnestinë ndaj luftëtarëve të UÇPMB-së! Kështu thuhet në medie, por kjo nuk është e tërë e vërteta! Luftëtarët Shqipëtarë në Luginë të Preshevës, pas majit të vitit 2001, u harruan, u lanë në mëshirë të armikut! Një […]

Shefqet Krasniqi: juridiku, filozofiku dhe psikologjiku…, janë të gatuara me ul islamin (1)

Amanetin që na e lanë Rilindasit dhe Dëshmorët tonë të Paqes dhe të Luftës, që Shkollat tona t’i mbajmë jasht kishave( greko-sllave) e xhamive, ta ndjekim dhe sot. Shkollat Shqipe, janë Tempulli i Zotit për ne Shqipëtarët, prej të cilave erdhi Shpëtimi i Kombit tonë. Nuk ka asnjë vend në botë, që Lirinë, Përparimin-Zhvillimin, të […]

—ATDHEU MBI TE GJITHA—MOS SHKO MBRAPA “POLITIKANEVE DHE NJEREZEVE QE FSHIHEN PRAPA FESE DHE QE SHTIREN SE PERCJELLIN TEK JU FJALET E ZOTIT”!?

SHQIPETAR DHE SHQIPETARE,NIPA E MBESA, DJEM DHE VAJZA TE KOMBIT TIM,GJAK I GJAKUT TE ARBERIT: MOS LEJONI T’JU NEN’VLERSOJNE,TE JU NEPERKEMBIN,TE JU ZHVESHIN NGA KULTURA, HISTORIA E TE PAREVE. NE KEMI NJE HISTORI QE ESHTE E PASTERT SI LOTI,IA KALON C’DO FEJE APO KULTURE TE CILIT DO POPULL. MOS SHKO MBRAPA “POLITIKANEVE DHE NJEREZEVE QE […]

Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota!

Sot në Kujtim të Betejës ndër më të Lavdishme të Kombit tonë, Betejës së Albulenës ( 2 shtator 1457), ku u vranë mbi 15.000 deri në 30.000 pushtues Osman, dhe u kapën robë edhe 15.000 të tjerë, mes tyre edhe tradhtari Hamza Kastrioti! Më shumë se kurrë, mësimet e kësaj Beteje Famëmadhe, duhet sot t’i […]

Arif Mati: Gjuha shqipe dëshmon ekzistencën e qytetërimit pellazg…dhe pellazget jane paraardhësit e drejtpërdrejtë të Shqiptarëve…

Kjo polemikë është hapur nga Luftullah Peza Pas përgjigjeve që u kam bërë fyerjeve të zotërinjve Luftullah Peza dhe Rasim Bebo kam bërë një përmbledhje të shkurtër të ngjarjeve më të rëndësishme të tezës ime. Ja çfarë i kam thënë z.Lutfullah Pezës në ato përgjigje: «Ja pra (këtu me poshtë) për kulturën tuaj dhe për […]

Reagim: Mohimi i prejardhjes pellazge, mohim i egzistencës shqiptare në Mesdhe.

“Pellazgët janë stërgjyshër të shqiptarëve të lashtë, të cilët banonin në pjesën më të madhe të botës që njihej asokohe. Ata ndërtuan vepra me vlera kolosale që ia lanë trashëgim njerëzimit”. Kështu thuhet në faqen 873 të Enciklopedisë së Madhe Greke, vëllimi 19, botim i vitit 1932, e cila gjendet në sallën e referencave, hartave […]

Dr. Moikom Zeqo: Lëreni të qetë Skënderbeun e madh dhe të papërsëritshëm!

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468) betejat e tij të mëdha me pushtuesit osmanë, por edhe pas vdekjes fizike, për gati 5 shekuj vazhdon një Edicion të Dytë të ndeshjes apokaliptike në betejat e fjalës, opinioneve, pohimeve dhe mohimeve nga më të skajshmet dhe më të çuditshmet, ku […]

Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar

Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #17)   Çfarë kombi i tmerrshëm paskemi qenë . Pikërisht para fatkeqësisë kombëtare mbetemi të humbur dhe nuk bëjmë asgjë t’a largojmë këtë fatkeqësi , që çdo herë e rrezikon kombin tonë . Atëherë nënë më thuaj : Çfarë duhet që të bëjmë për largimin e kësaj fatkeqësie shqiptare ? […]