Kategori: Opinione

BINOMI I SHPRESËS

BINOMI I SHPRESËS Dakordimi për të bashkëqeverisur ndërmjet dy subjekteve politike LVV-së dhe LDK-së, edhepse ishte i pritur e i mirëpritur nga qytetarët, të cilët edhe ju besuan më së shumti duke i renditur të parët me votën e tyre dukej sikur ishte zgjatur paksa deri në nënshkrimin e marrëveshjes. Nga kjo zgjatje e kjo […]

Parazitet, mosmirënjohësit shqipfolësit jugo-nostalgjiket ende kundër invalidëve të famëmadhes UÇK-së

  ”OPINION – REAGIM” Për të qenë të nderuar, respektuar, vlersuare në Kosovën e pas-çlirimit, nga një pjesë parazite mosmirënjohëse shqipfolëse jugo-nostalgjikësh fatkeqësisht, që identifikohet deklarohet nën emrin kamuflimin e popullit të Kosovës, por edhe disa medjave gazetareske televizive shqipfolëse, gjithsesi edhe nga qeveritarët e Kosovës, dhe nga faktori ndërkombëtarë, para dhe gjatë asaj epopeje […]

Opinion – Analize: NATO mund të vazhdojë t’i përkëdhel serbo-çetnikët merr përgjegjësinë për pasojat të cilat mund të jenë me rreziqe të mëdha…

Sipas z. Stoltenberg, Prishtina po u dashka të përballet, serish me pasoja serioze, nëse ajo krijon subjektin vetëmbrojtës të saj? 05 dhjetor 2018 Kjo deklaratë e z. Stoltenberg më përkujton ditët fundit të Pranverës 1999. I popullit tim liridashës të cilit i takojë, se ishte NATO, ajo e cila i lejoj dhe i mundësojë ushtrisë […]

Opinion – Analizë: Transformin e FSK-së në ushtri të Kosovës eshte i drejt dhe i sakte…..

A, s’do të kishte qenë më në rregull dhe serioze , nga qeveritarët dhe parlamentarët e kuvendit të Kosovës , që pikërisht dita data 14-të dhjetor , e mbajtjes së seancës parlamentare për transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës , të mos publikohej tregohej dekonspirohej mbahej sekret , deri në ditën orën e mbajtjes […]

Maqedonia nje genjeshter e kopjuar!

Sllavët të cilët kanë ardhur në këto pjesë në fund të shekullit të 7 pas Krishtit, kanë arritur të shndërrohen nga të ardhur në superfuqi. Një tregim i ngjashëm sikur i pionierëve të bardhë që ikën nga Evropa tek toka e premtuar, Amerika, duke i shkatërruar fiset autoktone, që i quajtën madje edhe indian, për […]

CILAT JANE MUNDËSIT- DHE -ALTERNATIVAT E RIKTHIMIT TE POPULLATES CAME NE KRAHINEN SHQIPTARE TE CAMERISE , PIKERISHT NE VATRAT SHTEPITE E TYRE STERGJYSHORE”.

Shkrimi opinioni im i mëposhtëm i nderuar lexus , është një opinion, koment imi , ku kam treguar shprehur sugjeruar se cilat janë mundësitë, alternativat teorike dhe praktike për rikthimin e popullsise çame në vatrat e tyre , dhe zgjidhjen njëhere e përgjithmonë të çështjes, së kauzës së krahinës së Çamërisë. Nga këndvështrimi im i […]

Opinion -Analizë: Enveristët e Kosovës, dhe Enveristët e Shqipërisë-londineze!-ku konkretisht ka qenë dhe vazhdon të jetë ndryshimi-botëkuptimi në mesë këtyre dy taborëve enveristesh

(Enveristët e Kosovës, dhe Enveristët e Shqipërisë-londineze!-ku konkretisht ka qenë dhe vazhdon të jetë ndryshimi-botëkuptimi në mesë këtyre dy taborëve enveristesh) I nderuar lexues, në mbarë hapësirat tona gjeografike etnike shqiptare, siç edhe e dimë jemi të informuar tashmë, se si çdo parti politike ideologji qoftë ajo majtiste apo djathtiste ka pasur simpatizantët mbështetësit nostalgjikët […]

Opinion -Analiz -Reagim: Pse po keqpërdoret numri i luftetareve të dalë nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së.

  Gepostet von Gjergji Harka am Freitag, 20. Juli 2018 Cila mund të jetë konkretisht edhe njëra ndërë arsyet kryesore vendimtare ,e mbifryrjes në ekstrimitet ndoshta paksa,,- të numurit të kategorive të dala nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së. Pse po dezinformohet demonizohet anatemohen poshtërsisht qëllimisht kriminalisht kundrejt numurin realist të kategorive të ishë uçk-së ,pikërisht […]

SATELITËT E KOMANDUAR

ÇETËS SË HYZMEQARËVE TË ShITUR (satelitëve të komanduar) Sa vjen e po shtohen individët të cilët janë shitur hyzmeqarë te padronët e tyre, disa nga interesi material meskin, disa nga karrierizmi fatkeq e i njollosur dhe disa të tjerë mbase edhe nga intuita e nuhatjes së gjenit gjakprishur, të një mbarsjeje nga një soj tjetërfare. […]

Dashamir Alliu: KUNDREJT LARGIMEVE DEZERTIMEVE TE DISA DEPUTETËVE TË KATAPULTUARVE NGA LËVIZJA VETËVENDOSJE

KUNDREJT LARGIMEVE DEZERTIMEVE TE DISA DEPUTETËVE TË KATAPULTUARVE NGA LËVIZJA VETËVENDOSJE A ka arsye argumente që të ndjehen jenë të zhgënjyer dekurajuar-pesimist të tradhtuar keqpërdorur-manipuluar, simpatizantët anëtarësia elektorati votuesit 24-karat atdhetar shqiptarë i Lëvizjes Vetëvendosje, konkretisht nga ish udhëheqësia themeluesit dhe lideri shpirtëror i kësaj lëvizje Albin Kurti, tek të cilët kanë besuar shpresuar se […]

PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR

ME FOBIZËM NDAJ TE TJERËVE S’MUND TË ARSYETOHET PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR Si shumë politikanë dhe akademikë serbë poashtu edhe Shesheli është njëri nga ata persona të cilët me çdo kusht paraqiten si “patriota serbë”, por në realitet prejardhjen e tyre e kanë të dyshimtë! Mbase këtu qëndron racizmi dhe shovenizmi i shfrenuar i tij, […]

KUJT DhE PSE U PENGON BAShKIMI I JONË KOMBËTAR

  DEKLARATAT E DËMShME DhE BROHORITJA E TURMËS Masa shqiptare e manipuluar apo e paditur, si shumë herë, e pret me flamurin shpiptar, burrështetasin e huaj, njeriun i cili publikisht deklaroi se ështe kundër bashkimit të shqiptarëve..?! Sa keq dhe sa turp për ne shqiptarët, te kush vallë shqiptarët paskan mbajtur shpresë se u ndihmoka? […]

VËLlAUN E MADH SHQIPTARËT E KANË KAH PERËNDIMI

PËRSE ERDOGANI SIMPATIZON POLITIKAT SLLAVE?! Gjatë veprimit të Perandorisë Otomane, sulltanët përveç se kanë qenë sulltanë ata kanë mbajtur edhe disa tituj të tjerë si: kan, kalif,…. por edhe në kuptimin fetar kanë qenë njerëzit e parë edhe të kishës orthodokse me qendër në Stamboll, me titull kishtar kryepatriark!? Vallë ndoshta ua ka kërkuar gjaku, […]

FANTAZMAT E UDB-së JUGOSLLAVE !

Ishte ditë vjeshte kur binin gjethet ! Viti 1981… … E kidnapuan nga shtëpia, e dëbuan lidhur në pranga! Ai shkoi e s’u kthye më, bile as kufomën nuk ia sollën  në shtëpi. E maltretuan në qelia të përgjakura të burgjeve të Bosnës, e akuzuan me gënjeshtra dhe në proces  të kurdisur , të montuar  […]