Kategori: Opinione

PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR

ME FOBIZËM NDAJ TE TJERËVE S’MUND TË ARSYETOHET PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR Si shumë politikanë dhe akademikë serbë poashtu edhe Shesheli është njëri nga ata persona të cilët me çdo kusht paraqiten si “patriota serbë”, por në realitet prejardhjen e tyre e kanë të dyshimtë! Mbase këtu qëndron racizmi dhe shovenizmi i shfrenuar i tij, […]

KUJT DhE PSE U PENGON BAShKIMI I JONË KOMBËTAR

  DEKLARATAT E DËMShME DhE BROHORITJA E TURMËS Masa shqiptare e manipuluar apo e paditur, si shumë herë, e pret me flamurin shpiptar, burrështetasin e huaj, njeriun i cili publikisht deklaroi se ështe kundër bashkimit të shqiptarëve..?! Sa keq dhe sa turp për ne shqiptarët, te kush vallë shqiptarët paskan mbajtur shpresë se u ndihmoka? […]

VËLlAUN E MADH SHQIPTARËT E KANË KAH PERËNDIMI

PËRSE ERDOGANI SIMPATIZON POLITIKAT SLLAVE?! Gjatë veprimit të Perandorisë Otomane, sulltanët përveç se kanë qenë sulltanë ata kanë mbajtur edhe disa tituj të tjerë si: kan, kalif,…. por edhe në kuptimin fetar kanë qenë njerëzit e parë edhe të kishës orthodokse me qendër në Stamboll, me titull kishtar kryepatriark!? Vallë ndoshta ua ka kërkuar gjaku, […]

FANTAZMAT E UDB-së JUGOSLLAVE !

Ishte ditë vjeshte kur binin gjethet ! Viti 1981… … E kidnapuan nga shtëpia, e dëbuan lidhur në pranga! Ai shkoi e s’u kthye më, bile as kufomën nuk ia sollën  në shtëpi. E maltretuan në qelia të përgjakura të burgjeve të Bosnës, e akuzuan me gënjeshtra dhe në proces  të kurdisur , të montuar  […]

Lugina e Vardarit i përshëndeti shqip, pra në “Gjuhën e Perëndive”: ZEMËRVOGËLSIA E KOMShINJVE

MOSTOLERANCË APO ZEMËRVOGËLSI..? Nga dita e djeshme, saktësisht parmbrëmë, disa nga komshitë, çuditërisht, kanë një sjellje të pazakontë madje dhe përshëndetjen e kanë rutinore, të tharrët, në takimet e rastit kur janë duke hypur apo zdrypur shkallëve të pallatit ku jetojmë bashkë, në të njëjtën godinë, bile në të njëjtin kat të banimit apo edhe […]

Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar?

“PËRTEJ NJË VALLEJE PALIKARËSH” I.- Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar? Të nderuar miq, bashkëkomunitarë, ju uroj që familjarisht të jeni shëndoshë e mirë. Siç e dini “Çështja Çame” ka 105 vjet që është krijuar nga Fuqitë e Mëdha, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të paarësyeshme në trupin gjeografik të […]

Ndërtim i paligjshëm i objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës

Pasi humbi gjyqin, UP-ja bën padi të re për tokën ku gjendet Kisha Ortodokse “Opinion-Analizë” T: Më Vendimin e Gjykatës Kushtetuese që legalizojë ndërtimin e paligjshëm të objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës, dhe Bibliotekës Kombëtare Universitare A po implementohet behët realitet në praktik tashmë edhe kërkesa , investimi i […]

TALLJE ME QYTETARË

TALLJE ME QYTETARË Është bërë rutinë dështimi i seancave konstituive në Kuvendin e Republikës së Kosovës, siç është rutinë tallja e klasës politike me qytetarët e vendit. Koalicioni PAN, si grupi më i madh parlamentar i dalur nga Zgjedhjet Parlamentare të 11 qershorit, ka të drejtën kushtetuese për Kryetar të Kuvendit por që duhet ta […]

Fantazma e Shqipërisë së Madhe nuk do ti përndjekë më, me ribashkimin e trojeve shqiptare të viteve 1912.

Pavarësia e Kosovës ka dhënë një zgjidhje të pjesshme të gabimit të madh të fuqive të mëdha me kufijtë e vitit 1913, por integrimi në Bashkimin Europian i Ballkanit do të japë zgjidhjen finale, thotë Marcus Tanner. Mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës në Tiranë shkaktoi një stuhi të parashikueshme mbi komentet […]

Trimëreshat shqiptare janë Teuta

Kthim tek të parët tanë (shkrimi #8)   Nënat tona janë bërthama e parë për dashurinë e pastër për atdheun . Po të mos ishin këto nëna shqiptare , ne nuk do të njihnim dashurinë e vërtet ndaj kombit shqiptar . Këto nëna n’a mësuan se çfarë është t’a duash me gjithë zemër Shqipërinë mëmë […]

Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar

Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #17)   Çfarë kombi i tmerrshëm paskemi qenë . Pikërisht para fatkeqësisë kombëtare mbetemi të humbur dhe nuk bëjmë asgjë t’a largojmë këtë fatkeqësi , që çdo herë e rrezikon kombin tonë . Atëherë nënë më thuaj : Çfarë duhet që të bëjmë për largimin e kësaj fatkeqësie shqiptare ? […]