Kategori: Rilindja Kombëtare

Mjaft më të ndarë

Pena është arma më e fuqishme e një njeriu por njëkohësisht edhe e një kombi dhe pasi që është arma më e fortë e një njeriu , atëherë më duhet të shprehem me të gjithë zemrën time dhe të shfryej atë që kam për të thënë në letër . Më duhet të shprehem në letër […]

Filozofia Pellazgo-Iliro-Shqiptare e Rilindjes Kombëtare: Hoxhë Hasan Tahsini

“Unë do vete për kërkim nëpër udhën e gjatë për të gjetur dituri, atë që e bënë njeriun njeri…!” Hoxhë Hasan Tahsini lindi më 1811 në Ninat afër Sarandës, Shqipëri dhe vdiq më 1881, ishte rilindas, filozof, matematikan, shqiptar. Dijetar i shkallës botërore e dhetar pararojë e Rilindjes Kombëtare, Tahsini qe mësues i Abdylit, Naimit […]

Naum Veqilharxhi, i pari që artikuloi kombin modern, atdheun e gjuhën kombëtare

Me pavarësinë e saj Greqia, dhe me autonominë e saj Serbia, krijuan epërsi krahasuar me popujt e tjerë të Ballkanit, qofshin këta të krishterë (bullgarë), qofshin myslimanë (shqiptarë, boshnjakë). Këto zhvillime u dhanë një impuls të fuqishëm veprimeve të organizuara të bandave greke në rajonin e Epirit, çka ishte edhe frika e parisë shqiptare. Dokumentacioni […]

Letërsi Kombëtare: Moikom Zeqo- “Elegjia e panjohur e Naimit për djalin e De Radës”

De Rada dhe Naim Frashëri janë dy vëllezër dioskurë të Romantizmit shqiptar. Dy binjakë të mëdhenj dhe të papërsëritshëm. Dy botë paralele, por jo identike. De Rada dhe Naim Frashëri kanë sharmin gjenial të letërsisë moderne shqipe, dhe janë të pakrahasueshëm me të tjerët. De Rada më i madh në moshë është i njohur nga […]

Naum Veqilharxhi: “Nuk ka këshillë më të keqe nga ajo që e shtyn njeriun të mohojë kombin e vet”

Naum Veqilharxhi ishte ideologu i parë i periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar iluminist e veprimtar i shkollës shqipe. Shqiptari i parë sipas dokumenteve personale zyrtare në Rumani. Ai u lind në fshatin Vithkuq të rrethit të Korçës, më datën 6 dhjetor 1767. Kjo zonë gjendet shumë pranë qendrës mesjetare të kulturës në […]

“Prifti me kobure”

Shkruan:  Nuri PLAKU (Specialist në Muzeun Historik Fier.) Nëse duam ta personifikojmë Rilindjen tonë Kombëtare në fushën arsimore për krahinën e Myzeqesë, asaj duhet t’i japim portretin e At Irakli Pyllit, të mbiquajtur At Isaia. Sepse në aktin e pashembullt të këtij patrioti, kemi të sintetizuar vlerat dhe sakrificat e asaj kohe të vështirë, përzier […]

I qëndroi besnik deri në fund të jetës idealit për të parë një ditë të bashkuar rreth tokës amtare gjithë vëllezërit e kombit.

Luigj Gurakuqi është njëri ndër personalitetet më të shquara dhe më të rëndësishme të historisë së kombit shqiptar. Ashtu si Ismail Qemali, Isa Boletini, Hasan Prishtina, Fan Noli, Dom Nikollë Kaçori, Bajram Curri, Avni Rrustemi, Hoxhë Kadri Prishtina, Elez Isufi, Azem Galica, Qerime Galica e të tjerë, ai asnjëherë nuk u nda nga fati i […]

„Rrënjët e kombit shqiptar janë të lashta, që nga Aleksandri i Madh e Pirrua i Epirit“

Jeronim De Rada 1814-1903 Letërsia shqipe e krijuar nga arbëreshët e Italisë, pa dyshim se është një pjesë vitale e letërsisë shqiptare të kohës së romantizimit, edhe pse nuk pati ndonjë ndikim të madh në katër vilajetet e Shqipërisë së asaj kohe, që kishin mbetur pre e mujsharëve të Evropës dhe Perandorisë Osmane, e cila […]

Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky është turp për Europën

Takimi Shqipëri- Kosovë. Rama: Të hiqen vizat për Kosovën. Ky është turp për Europën Dy qeveritë shqiptare mblidhen sot në Tiranë dhe në axhendë është parashikuar diskutimi i 11 marrëveshjeve. Ceremonia e mirëseardhjes u zhvillua në orën 10: 45 para Pallatit të Kongreseve aty ku do të mbahet dhe mbledhja e përbashkët e dy qeverive. Duke […]

Shqipja do vazhdon rrugën drejt ndriçimit dhe bashkimit të Kombit…

Për një Rilindasë që është vra e do vritët, një, dhjet e me mijëra tjerë do ngritën… Shqipja do vazhdon rrugën drejt ndriçimit dhe bashkimit të Kombit… Shqipja do vazhdon rrugën drejt ndriçimit dhe bashkimit të Kombit… Të kalojmë amanetin e të parëve nga dora në dorë gjerë në betejën finale për bashkimin dhe emancipimin […]

TROJET SHQIPTARE

1. TROJET SHQIPTARE Shtrirja e trojeve shqiptare Gjatë çerekut të dytë të shek. XIX, me gjithë disfatat e shpeshta që kishte pësuar në të kaluarën, Perandoria Osmane zotëronte ende territore të gjera në Lindjen e Afërme, në Gadishullin Arabik, në Afrikën Veriore dhe në Gadishullin Ballkanik. Brenda këtyre territoreve banonin afërsisht 33 milionë banorë. Në […]