Statuja e Lirise ne Amerikë – Perëndesha Etruske Feronia

statuja_lirise

fahri_xharra_webStatuja e Lirisë (Statue of Liberty )është e njohur për tërë botën, një monument kolosal i vendosur në shkëmbin e quajtur Ishulli i Lirisë që e mbikëqyrë tërë portin e Nju Jorkut , me lampën në orë. Pamja madhështore e statujës shihet bile edhe nga 40 kilometra nga deti. bazmenti i ndertuar nga graniti i Sardenjës dhe skulptura nga bakri e tëra me lartësi 93 metra. Madhësia e statujës ishte edhe një dëshire e çfaqjes se ngjashmërisë me kolosin e Rodosit.

Statuja e lirisë ishte dizajnuar nga skulptori francez Frederic Bartholdi ; por se koncepti nuk ishte i tij. Idea e bërjes së Statujës se Lirisë ishte propozuar nga një francez tjetër Edward Laboulaye.

Në Francë, mbi 100 000 veta kontribuon me para për kete monument të madh lirie nga bronzi.. Në SHBA me një përpjekje kolosale të magnatit të shtypit Joseph Pulitzer dhe mijërave amerikanëve që me kontributet e tyre në të holla e ndërtuan piedestalin e graniti mbi të cilin e vendos statuja. . Në vitin 1884, statija u përfundua ne Paris , dhe në pjese pjesë me anije u dërguan në Nju Jork ku edhe u kompletua. E gjithë kjo u krye nga Masonët e Lozhës se Madhe të Njju Jorkut. Inaugurimi u bë me 28 tetor 1886 .(Thousands of people attended the dedication ceremony held on October 28, 1886, including Suffragettes, who, while circling the island in a boat, loudly proclaimed through a megaphone their freedom demand that women have the right to vote.)

statuja_lirise_inaugurimi

Në shtypin botëror shkruhet “ që përkundër asaj që Perandoria Romake nuk është më , Perëndesha e Lirisë ende jeton, Duke i mbijetuar shekujt Perëndesha romake e Lirisë e shënonte Lirinë , dhe pamja e saj shihej në piktura, skulptura , këngë, tregime ,poema dhe tjera.

Por këtu e kemi një “kurtschluss” ( kontakt të shkurtër ) historik ku sqarohet se nga “mbiu” Perëndesha e Lirisë . Librat dhe shkollaret e spjegojnë që Liria ishte Perëndesha Etruske Feronia Më bindësi ishte shkollari romak Varo (Marcus Terentius Varro (116 prKr – 27 prkr) bashkëkohanik i Ciceronit ku thotë se Feronia së pari ishte Përendesha e bujqësisë e për hapur tek populli etrusk .

Se si mbijetoi Perëndesha Feronia e cila kremtohej edhe në kohën Romake me 13 Nëntor duke ia bërë të gjitha nderimet e kohës si simbol i Lirisë dhe në kokë mbante Plisin , i cili simbolizonte Lirinë (known as a pilleus, to symbolize freed status. )

Marcus Terentius Varro (116 prKr – 27 prkr)pra e identifikonte Feronian me Libertasin, Sipas Serviusit , Feronia ishte në të vërtetë perëndesha e njeriut të lire (dea libertorum )

Më bindësi ishte Charles Godfrey Leland ( historian ) i cili në shekullin 19-të i gjeti të mbijetuara traditat e Feronias

statuja_feronia_me_plis

Feronia   etruske ishte skulpturuar dhe pikturuar në veshjen e kohës ku e mbante Plisin . Pra çdo gjëje te madhe në historinë botërore po i vje era Pellazge .

 

Referencat :

– http://humansarefree.com/2014/04/the-secret-worship-of-illuminati-statue.html

– http://www.avvenire.it/Cultura/Pagine/STATU-LIBERTA.aspx

– http://www.perseus.tufts.edu/Herakles/athena.html – http://www.firenzetoday.it/cronaca/statua-liberta-firenze.html – http://casadelladea.blogspot.com/2012/07/4-luglio-lady-liberty.html

– http://greekgodsandgoddesses.net

– http://www.ask.com/history/roman-counterpart-greek-goddess-athena-1fd68a96ee284f24

– Dorcey, The Cult of Feronia, – Pliny Natural History II 146 as cited by Dumézil 1977

– Leland, Etruscan Roman Remains in Popular Tradition 1892, ch.

Fahri Xharra, 06.11.15

Gjakovë

 

Shperndaje ne
Updated: 6 Nëntor, 2015 — 12:03

The Author

Fahri Xharra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.