Pse u dogjën xhamitë e Kosovës gjate luftës se 1999 -tës

xhamiaedjegur

fahri_xharra_webSerbia nëpërmjet të elaborateve të Garashaninit, Çubriloviqit, Andriqit dhe më herët gjatë kohës së osmaneve në rend të parë e kishte synimin në ndryshimin e dhunshëm të strukturës etnike të Kosovës. Me raprezaliet e tyre qëllimi kryesor i tyre ishte jo mbrojtja e Evropës nga Islami, por zhbërja e shqiptarëve. Nëse për ministrin Davutoglu ”çdo xhami e shembur në Ballkan, çdo institucion islam, çdo element tradicional, janë një gur themeli i shkulur nga ndikueshmeria e Turqisë në këtë zonë, është e pashmangshme mbrojtja e gjallë e kulturës otomane-islame “ (Thellësia strategjike), atëherë duhet t`i themi se nëse e kanë kullotur livadhin, nuk do të thotë që t’iu jepet e drejta kadastrale mbi ato kullosa tona.

Kurse zonja Giselle Kurti-Clerc shkruan: ”Shqiptarët dhe historia e tyre janë ende objekt i dhimbshëm i manipulimeve. Kështu çdo popull tenton të përvetësojë një pjesë të historisë së tyre në mënyrën e një recepti, të një kuzhine, të së cilës i shtohen mëlmesa në mënyrë që historia ta ruajë shijen speciale të dëshirës së tyre.”.
 

Serbia dëshironte që luftën tonë çlirimtare në Kosovë, ta kthejë në luftë fetare. Atëherë sikur lufta jonë të hidhej në përkufizimet fetare ajo luftë nuk do të kishte përfunduar kurrë. Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës iu bashkëngjitën me mijëra djem e vasha nga Kosova, shqiptarë e shqiptare nga Amerika, Gjermania, Franca, Zvicra, Britania e Madhe, të mos i përmend të gjitha shtetet, kurse propaganda serbe dhe ajo antishqiptare thoshte për mijëra muxhahedinë nga Lindja e Mesme dhe pjesëve tjera të botës që po iu bashkohëkan UÇK-së në luftë kundër Serbisë.

Por, edhe më i keq ishte lajmi nga Pakistani, në tetor 1998, ku mbahej Konferenca Islamike “se separatizmi shqiptar në Kosovë e Metohi karakterizohej si “gjihad “.(luftë e shenjtë). Me të vërtetë, lufta e UÇK-s ishte luftë e shenjtë kombëtare por jo, kurrën e kurrës fetare.

Derisa para dhe gjatë luftës “raportohej” për ardhjen e luftëtarëve islamikë për t`iu bashkuar UÇK-së, gazeta “The TIMES”( Londër, 26. 11.1998) shkruante: ”Derisa për shqiptarët muxhahidinët paraqesin një katastrofë publike, presidenti Millosheviq e forconte regjimin e tij duke portretizuar luftën e Serbisë si luftën e tyre të mbrojtës së Evropës nga Islami. (Lufta e UÇK-së nuk ishte luftë fetare, zoti Davutoglu! Fahri Xharra )
 

“The Scotsman”, më 30.11. 98, nga gazetari Chris Stephen raportonte nga Prishtina: ”Përafërsisht një e katërta e UÇK-s janë shqiptarë jomyslimanë dhe se gjatë gjithë kohës lufta me serbët ortodoksë, lufta e shqiptarëve nuk është luftë fetare por kombëtare.”

 

“The Scotsman” i cekte burimet e larta të UÇK-së: “ Është qëndrim i qartë se ne nuk i duam ata (muxhahidinët) në mesin tonë, dhe asgjë nga ata. Edhe pse ishim të këshilluar nga miqtë tanë, ne kemi pasur parasysh këtë edhe më herët“.

Pra , pse u dogjën xhamitë në Kosovë ? Historikisht shikuar , pas të gjitha dëbime të shqiptarëve musliman nga serbet për në Turqi , asnjëherë nuk iu është vuar zjarri objekteve fetare muslimane në Kosovë . Ishte një arsye. Serbia i kishte dhe i ka qëllimet e saja afatgjata për të cilat ne nuk jemi aspak të vetdijshëm . Ay është një kuzhinë antishqiptare , special e përgatitur për temperamentin e muslimanizmit tek shqiptarët. Pra : “Kështu që serbët e përvetësojë historisë tonë në mënyrën e një recepti, të një kuzhine, të së cilës i shtohen mëlmesa në mënyrë që historia ta ruajë shijen speciale të dëshirës së tyre.”.

Kurthi i tyre që botës t`ia servohej botë se luftën e kanë fetare ( anti isalm ) ishte djegëja dhe rrënimi i xhamive . Pa ata edhe në kohën më të egër të komunizmit nuk e kanë bërë një gjë të tillë. T`iu rikujtoj edhe një gjë ; ata e dogjën edhe ndërtesën e Lidhjes së Prizrenit (1878 ). Lehtas u kuptua qëllimi mashtrues i Serbisë , kur pas luftës na dolen pseudohistorianët dhe pseudoshqiptarët duke thënë që Lidhja e Prizrenit ishte e turqve otomanë ; edhe një “ pohim” serb se këtu luftohej islamizmi . 

Afër përgatitjes për UNESCO shkruhej :” “Sulmet mbi trashëgiminë shqiptarë të Kosovës gjatë luftës së viteve 1998-1999 ishin, në të shumtën e rasteve, të kryera nga formacione të armatosura të shtetit serb. Dëmet e shkaktuara ishin të tmerrshme dhe të jashtëzakonshme – por qeveria serbe deri më tani ka refuzuar t’i njohë këto dëme, dhe ajo nuk ka ofruar asnjë kërkim falje apo dëmshpërblim për shkatërrimin e trashëgimisë kulturore dhe fetare të Kosovës

“Marrëveshja në Bruksel për Urën e Ibrit – Xhamia e Ibrit askund!”, ka shkruar analisti kosovar nga Mitrovica, Nexhmedin Spahiu, në faqen e tij në FB. Sipas tij “drafti i publikuar se si do të duket Ura e Ibrit pas marrëveshjes në Bruksel, parasheh park në vendin ku ka qenë Xhamia e Ibrit e djegur nga forcat serbe në Prill 1999”. “Çfarë perfiditeti perfekt me e legjitimu mosndërtimin e xhamisë më të vjetër të Mitrovicës” ka shkruar Spahiu me nota irrituese. “Inshallah nuk ua merr Zoti mendjen përfaqësuesve të Kosovës në Bruksel me pranu një gjë të tillë, dhe mos me e ba rindërtimin e Xhamisë së Ibrit pjesë të marrëveshjes”, ka thënë analisti kosovar.

Kisha serbe akuzon: “Kisha Ortodokse Serbe duhet të kërkoj që Tribunali i ri për krime luftë të hetojë shkatërrimin sistematik të Kishave nga UÇK-ja në vitin 1999-2000”, ka shkruar Janjiq.” Por e pamenduar ka qenë përgjegja e : “E menjëhershme ka qenë përgjigja e Selimit. “Në vitin 2000 nuk kishte UÇK. Por mund të bëni kërkesë që Qeveria serbe të përgjigjet duke e hetuar shkatërrimin e 325 xhamive”, ka qenë përgjigja e zv/ministrit (http://botasot.info/kosova/295087 )

Edhe fëmijët parashkollor e kanë kuptuar strategjinë serbe të kundërshtimit në botë të çdo gjëje shqiptare . Kosova , po apo jo në UNESCO? Shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë janë për jo . Serbia , me “madhështinë” e saj politike, diplomatike, mashtruese ka arritur që t`i bindë edhe vetë shqiptarët që kanë të drejt në kundërshtinë e tyre për jo në UNESCO. Të shkojmë radhazi ; pse Serbia i rrënoi mbi 200 xhamia (?) gjatë luftës së fundit në Kosovë / :, që të arrin shumë në planin diplomatik. Së pari që është duke bërë luftë fetara , gjë që është në mbrojtje të Europës nga islamizmi arabë turk. Ok, nuk i shkoi atëherë para , në dhe pas 1999-tës . Por ,fill pas hyrjes së të huajve ne filluam ta “bindim” botën që ishim viktimë e pravosllavizmimit serb . Mos më thuani që jo!Xhamit e rrënuara ! ah , xhamit e rrënuara ! ( aty mëshifej mashtrimi serb ).Ç fare vlere të lashtësisë historike kishin ato? (Vet Kosova është kundër UNESCO-Fahri Xharra )

Mashtrimi serbe ende vazhdon !

“Dy historian kosovar, Jahja Drançolli dhe Muhamet Mala, deklaruan kundër ministrit serb Aleksandër Vulin, i cili ditë më parë deklaroi në Prizren se në UNESCO nuk kanë vend ata që dogjën kishat. O Vulin, kush na i dogji xhamitë? Përgjigje e mençur e historianëve tanë.

xhamiaedjegur

Ne vitin 1912 , malazezët e kishin djegur vetem biblioteken e xhamisë se Hadumit në Gjakove , e jo xhaminë

Fahri Xharra 12.11. 15

Gjakovë

 

Shperndaje ne

The Author

Fahri Xharra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.