Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci- NJË MOLLË QANË NË SHKUP

Shkupi1920_01

Jam rritur s´i krejt shqiptarët
 në tokën e lavdisë së madhe
 në tokën e lavdisë së përgjakur
 jam rritur me prindër të mirë
 me gjyshër dhe stërgjyshër
 Në këtë tokë të gjithmonshme
 jam Shkup prej 13 mijë vjetësh
 Shkup prej pellazgëve e ilirëve
 në kraharor unë kam dhimbje
 dhimbjen e trojeve t´copëtuara
 Në këtë tokë të gjithmonshme
 unë kam 45 luftëra të bëra
 shqiptarët të gjithë jemi njëgjakësh
 që nga pellazgët e lashtë
 rrënjët tona i kemi n´këto troje
 Ah, dhé i atdheut tim, tokë me
 flori dhe minerale; shih si na
 kanë katandisur fqinjët tanë, dhe
 ende jemi të duruar, e me samar të huaj
 Zgjohu Shkup, zgjohu Tiranë
 zgjohu populli im i degëdisur
 liria e do një vetëpërmbushje
 për zogun e shqipes në flamur!..

Rrustem-Geci

Rrustem Geci –

Dortmund, 2015

  

Shperndaje ne

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.